Martwicze zapalenie powięzi: wszystko, co musisz wiedzieć

krokdozdrowia.com 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Pacjent z otwartą raną. Martwicze zapalenie powięzi.


Dolegliwość znana jako martwicze zapalenie powięzi, ma również inne nazwy, takie jak zgorzel Fourniera lub zgorzel gazowa. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która poważnie zagraża zdrowiu osób, które na nią cierpią.

Martwicze zapalenie powięzi to infekcja tkanek miękkich, która niszczy komórki skóry, podskórną warstwę komórkową, a choćby mięśnie. Bakterie, które promują śmierć komórki, rozprzestrzeniają się gwałtownie i utrudniają wstępną diagnozę.

Mikroorganizmy dostają się do głębszych warstw skóry przez choćby minimalną ranę lub otwór. Po wejściu do środka mikroorganizmy te rozmnażają się na różne sposoby. Niektóre produkują toksyny, a inne wpływają na układ odpornościowy.

Wśród pacjentów z martwiczym zapaleniem powięzi poddawanych operacjom śmiertelność sięga ponad 20%. W przypadku niektórych szczepów odnotowano śmiertelność sięgającą choćby 40%.

Choroba zwykle nie pojawia się u dzieci, więc eksperci uważają ją za rzadkość w pediatrii. W grupie ryzyka znajdują się osoby dorosłe z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca i rak.

Martwicze zapalenie powięzi – objawy

Martwicze zapalenie powięzi początkowo rozwija się w sposób niezauważony, co może opóźnić rozpoznanie oraz skomplikować przebieg leczenia i rokowanie. Wczesne objawy zwykle nie wskazują na to, co w rzeczywistości się dzieje.

Na początku zwykle występuje gorączka, którą łatwo przypisać innym przyczynom, choćby podczas badania lekarskiego. Ból w miejscu, w którym wniknęły bakterie, jest bardzo silny, ale jego początek nie jest natychmiastowy. Bolesny znak staje się widoczny, gdy śmierć komórek jest już zaawansowana.

Nerwy w tym obszarze ulegają zapaleniu, a choćby zawałowi. W autopsjach zmarłych pacjentów stwierdzano zakrzepicę małych naczyń otaczających martwicze zapalenie powięzi.

Sepsa występuje, gdy bakterie lub ich toksyny dostają się do krwioobiegu i rozprzestrzeniają się po całym ciele. Gdy przebieg patologiczny przejdzie w sepsę, objawy będą przypominać wstrząs. Mogą wystąpić:

  • Półomdlenia
  • Utrata przytomności
  • Przyspieszone tętno
  • Niedociśnienie tętnicze

Obszar skóry, w którym występuje martwicze zapalenie powięzi również postępuje do bardziej złożonych zmian. Niektórzy pacjenci mają krwiaki, a inni pęcherze. Klasycznym objawem jest crepitus, czyli dźwięk słyszany przy dotyku, powstający na skutek występowania gazu, znajdującego się pod tkanką skórną.

Rana skóry może być bramą do martwiczego zapalenia powięzi.

Czytaj dalej: Zapalenie powięzi podeszwy – 5 domowych sposobów

Trudność w diagnozowaniu

Jeśli lekarz może wykryć martwicze zapalenie powięzi, rokowanie poprawia się. Jednak, jak już wspomnieliśmy, na początku jest to trudne. Przez pierwsze 5 dni choroby objawy są niespecyficzne, a diagnoza bardzo utrudniona.

Laboratorium również nie dostarcza precyzyjnych wskaźników. Zwiększają się parametry stanu zapalnego, takie jak białko C-reaktywne i białe krwinki. Eksperci opracowali skalę — LRINEC — oceniającą wartości biochemiczne w celu poprawy wykrywania martwiczego zapalenia powięzi.

Po ustaleniu podejrzenia lekarz zleca posiew krwi. dzięki tego testu hoduje się bakterie, które mogą kolonizować krew pacjenta, aby dowiedzieć się, czy występuje sepsa.

Badania obrazowe kilka pomagają w postawieniu diagnozy. Ani tomografia komputerowa, ani ultradźwięki nie są dokładne. Obie uzupełniające się metody są niespecyficzne i zależą od wiedzy operatora.

Bakterie mogą przedostać się do krwioobiegu ze skóry, prowadząc do posocznicy.

Dowiedz się więcej: Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe: na czym polega i jakie są jego zalety?

Leczenie martwiczego zapalenia powięzi

Choroba postępuje szybko, a zespół medyczny musi działać gwałtownie i agresywnie, aby zwiększyć szanse przeżycia pacjenta. Antybiotyki i chirurgia są stosowane zarówno w leczeniu martwiczego zapalenia powięzi, jak i do podtrzymywania życia w przypadku wstrząsu.

Antybiotyki celują w bakterie odpowiedzialne za tę ciężką infekcję skóry. Leki o szerokim spektrum działania są przepisywane w połączeniu, aby objąć swoim działaniem kilka mikroorganizmów jednocześnie.

Podejście chirurgiczne polega na oczyszczeniu, tj. otwarciu zainfekowanego obszaru, aby umożliwić dostęp tlenu i zabicie bakterii beztlenowych. W dłuższej perspektywie konieczne będą dalsze operacje plastyczne i rekonstrukcyjne w celu wyleczenia skóry.

Jeśli dojdzie do sepsy, pacjent zostanie przyjęty na oddział intensywnej terapii i będą wobec niego stosowane protokoły postępowania w tym skrajnym przypadku. W przypadku niewydolności oddechowej pacjent będzie musiał korzystać z respiratora. W przypadku zatrzymania akcji serca lekarz zastosuje odpowiednie leki.

Martwicze zapalenie powięzi to nie tylko choroba skóry

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby pamiętać, iż martwicze zapalenie powięzi nie jest ani zwykłym zapaleniem tkanki łącznej, ani przemijającym zapaleniem skóry. choćby przy odpowiednim leczeniu ta infekcja może zakończyć się śmiercią pacjenta.

Jeśli masz zmianę skórną, która się nie goi lub nie rozwija się tak, jak powinna, powinieneś skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli towarzyszy jej gorączka i ból, którego nie możesz złagodzić.

Idź do oryginalnego materiału