Lekarz, AI i etyka zawodowa

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Lekarz, sztuczna inteligencja (AI) i etyka zawodowa


Komisja Etyki NRL przedstawiła projekt komentarza do art. 12 nowego Kodeksu Etyki Lekarskiej, który określa zasady stosowania przez lekarzy i lekarzy dentystów rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI). Do 31 października br. na adres [email protected] można przesyłać swoje uwagi do projektu.

Art. 12 Kodeksu Etyki Lekarskiej, określający zasady korzystania przez lekarzy i lekarzy dentystów rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, brzmi następująco:

Lekarz może w postępowaniu diagnostycznym, leczniczym lub zapobiegawczym korzystać z algorytmów sztucznej inteligencji przy spełnieniu następujących warunków:

1) poinformowania pacjenta, iż przy stawianiu diagnozy lub w procesie terapeutycznym będzie wykorzystana sztuczna inteligencja;

2) uzyskania świadomej zgody pacjenta na zastosowanie sztucznej inteligencji w procesie diagnostycznym lub terapeutycznym;

3) zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji, które są dopuszczone do użytku medycznego i posiadają odpowiednie certyfikaty;

4) ostateczną decyzję diagnostyczną i terapeutyczną zawsze podejmuje lekarz.

Obowiązek uzyskania świadomej zgody pacjenta

Komisja Etyki NRL przygotowała do powyższego artykułu projekt komentarza, którego celem jest wyjaśnienie poszczególnych punktów art. 12 – do prac nad nim zaproszono ekspertów specjalizujących się w zastosowaniu AI w medycynie. Najważniejszą konkluzją jest to, iż lekarz, który chce zastosować sztuczną inteligencję w procesie diagnostycznym lub terapeutycznym, ma obowiązek uzyskania świadomej zgody pacjenta – zgodnie z zasadą respektowania prawa pacjenta do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących jego zdrowia. Świadoma zgoda pacjenta może być wyrażona ustnie lub przez zachowanie, które jednoznacznie wskazuje na jego wolę, np. kontynuację rozmowy z lekarzem. Nie ma natomiast wymogu uzyskania zgody w formie pisemnej.

Jak podkreślił w komunikacie na stronie NRL Artur de Rosier, przewodniczący Komisji Etyki, problem zastosowania AI w codziennej pracy lekarzy jest jednak bardzo złożony. – Uznaliśmy, iż bez Waszej pomocy komentarz do art. 12 nie powstanie. Jest to więc na razie projekt komentarza i prosimy Was o żywą dyskusję, Wasze propozycje zmian, dzielenie się doświadczeniem i przykładami. Propozycje zbieramy do 31.10.2024 r. pod adresem [email protected] – czytamy.

Pełną treść propozycji komentarza do art. 12 KEL znaleźć można TUTAJ.

W maju br. podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy przyjęto nową, zaktualizowaną wersję Kodeksu Etyki Lekarskiej. Wśród nowości znalazły się m.in. wytyczne dotyczące stosowania nowoczesnych technologii w praktyce lekarskiej oraz zalecenia odnośnie korzystania z mediów społecznościowych przez lekarzy i lekarzy dentystów. Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego zarejestrowanego podczas Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych 2024.

Źródło: https://nil.org.pl/

Idź do oryginalnego materiału