Koncentrator tlenu – najważniejsze cechy urządzenia

leczeniewdomu.pl 1 rok temu

Koncentrator tlenu stanowi wsparcie w walce o komfort życia i swobodę oddechu dla tysięcy polskich pacjentów z POChP, rozedmą, rozstrzeniem oskrzeli, itp. Często sesje tlenoterapii realizowane są adekwatnie nieprzerwanie. Jakie cechy powinien mieć koncentrator tlenu, aby zapewniać komfort i bezpieczeństwo leczenia?

Upraszczając, koncentrator tlenu pobiera powietrze atmosferyczne z pomieszczenia w którym się znajduje, a następnie usuwa z niego azot. Skoncentrowany do minimum 90% tlen trafia do pacjenta dzięki kaniul, masek lub wąsów tlenowych.

Na komfort tlenoterapii wpływa szereg czynników, które pomógł nam nazwać i zdefiniować Konrad Krawczyk, ekspert z firmy PHILIPS. Jakie są zatem najważniejsze cechy koncentratora tlenu z punktu widzenia użytkownika?

Wysoka jakość urządzenia i niezawodność

Koncentrator tlenu jest urządzeniem medycznym, a te powinna cechować najwyższa jakość i precyzja wykonania oraz niezawodność. Szczególnie, iż w zaawansowanych fazach chorób, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, koncentrator tlenu wspiera pacjenta praktycznie przez całą dobę. W takich okolicznościach ewentualna awaria urządzenia może być brzemienna w skutkach.

Warto zatem zwrócić uwagę, czy sprzęt z którego korzystamy lub korzysta nasz bliski jest przystosowany do pracy przez całą dobę. – Koncentratory tlenu powinny być przystosowane do pracy 23-24 h na dobę. Praktyka pokazuje jednak, iż nie każdy podoła temu zadaniu – uczula Konrad Krawczyk, ekspert firmy Philips.

Koncentracja tlenu powyżej 90%

Z klinicznego punktu widzenia najważniejsze dla pacjenta jest to, jaką koncentrację tlenu podaje w mieszance oddechowej urządzenie. Za medyczny uważa się tlen o koncentracji powyżej 90%. Przy różnych schorzeniach i na różnych etapach choroby, pacjenci potrzebują przepływu tlenu na różnym poziomie. W domowych urządzeniach: od 0.5 do 5l/min. Im choroba płuc jest bardziej zaawansowana, tym wyższe przepływy zalecają pacjentom lekarze. Ważne, aby urządzenie utrzymywało poziom koncentracji powyżej 90% także na wyższych przepływach.

– Niestety, zdarza się, iż dane podawane w internecie przy niektórych modelach koncentratorów tlenu są skąpe. Wiele urządzeń radzi sobie z odpowiednim koncentrowaniem tlenu przy przepływie 1l/min. Jednak już przy przepływie 5l/min. zdarza się, iż ta koncentracja spada do 30-40% (zamiast min. 90%). A to przekłada się wprost na małą wartość kliniczną tlenoterapii dla pacjenta. W naszym sprzęcie, niezależnie od ustawień przepływu, koncentracja tlenu wynosi zawsze powyżej 90% – tłumaczy Konrad Krawczyk, ekspert z firmy PHILIPS.

Łatwość użytkowania

Dla efektywności terapii znaczenie ma także możliwość sprawnej obsługi urządzenia. Bez względu na to, czy koncentrator tlenu będzie obsługiwała pielęgniarka, lekarz, pacjent czy jego opiekun, bardzo ważne, aby obsługa była intuicyjna. Dzięki temu przygotowywanie urządzenia do pracy nie będzie zajmowało wiele czasu. Nie będzie pochłaniało nadmiernej uwagi, a także – co szczególnie istotne dla koncentratorów tlenu użytkowanych w domach – pozostawiało wątpliwości, czy wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo.

– W placówce medycznej łatwość użytkowania jest istotna także z uwagi na brak czasu i niedobory personelu medycznego. jeżeli obsługa koncentratora tlenu byłaby skomplikowana, pochłaniałaby wiele czasu – dodaje Konrad Krawczyk.

Czy koncentrator tlenu hałasuje?

Koncentratory tlenu nie są bezgłośne. Może to mieć swoje konsekwencje, np. wówczas, gdy pacjent korzysta z urządzenia w nocy, podczas snu. – Dźwięk generowany przez stacjonarne koncentratory tlenu Philipsa to około 40-43 dB. Zatem nie jest to niesłyszalne urządzenie. Poziom dźwięku, który generuje odpowiada mniej więcej normalnej rozmowie. Zaznaczam jednak, iż nasze koncentratory tlenu są jednymi z cichszych na rynku – tłumaczy Konrad Krawczyk, ekspert firmy PHILIPS.

Głośność urządzenia ma znaczenie także w tlenoterapii małych pacjentów. – Pamiętajmy, iż dziecko nie może się bać użytkować sprzętu, nie może się bać przebywać w pobliżu koncentratora tlenu, ponieważ to skomplikowałoby terapię – dodaje Konrad Krawczyk.

Dostosowanie do pracy z małym pacjentem

Jeśli koncentrator tlenu miałby służyć dziecku, warto zwrócić uwagę również na to, czy urządzenie jest przystosowane do pracy z mniejszymi pacjentami. – Większość koncentratorów jest, ale warto to sprawdzić – przekonuje Konrad Krawczyk z firmy PHILIPS.

W przypadku koncentratora tlenu dla dziecka, bardzo ważne są akcesoria dostosowane rozmiarem do pacjenta, czyli: odpowiedniego rozmiaru kaniule, mniejszy rozstaw wstawek do nosa tzw. wąsów tlenowych, itp.

Mobilność

Stacjonarne koncentratory tlenu to spore urządzenia. Na przykład koncentrator EverFlo marki Philips waży 14 kg, a jego wymiary to około 58 cm (wys.) x 38 cm (szer.) 24 cm (gł.). Posiada on kółka transportowe, ale mobilność urządzenia ogranicza ciężar czy zasilanie z sieci. Z perspektywy osoby dorosłej korzystającej z koncentratora tlenu przez większość doby, ważna jest więc możliwość takiego zorganizowania tlenoterapii, aby zyskać jak najwięcej swobody w poruszaniu się w granicach mieszkania. Zapewni to koncentrator tlenu, który ma możliwość rozbudowania kaniul doprowadzających tlen w kilkunastometrowy system. Pozwala to na swobodne poruszanie się po mieszkaniu bez konieczności przestawiania koncentratora tlenu. Warto zwrócić uwagę także na możliwość rozbudowania koncentratora o dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład nawilżacz.

Zużycie energii

Z kolei dla placówek medycznych, np. szpitali, istotne dla wyboru konkretnego modelu koncentratora tlenu mogą być koszty użytkowania. W tym zużywanej energii elektrycznej, przeglądów, itp. – Koncentratory tlenu Philipsa interwał przeglądów mają co dwa lata. Takie rozwiązanie to niemała optymalizacja kosztów. Zaznaczam jednak, iż czasami – w przypadku specjalnych wymagań NFZ – przeglądy muszą być częstsze – wyjaśnia Konrad Krawczyk.

Jaki jest zatem pobór mocy koncentratorów tlenu? Różny w zależności od modelu.

– W przypadku stacjonarnych koncentratorów tlenu marki Philips, pobór prądu to około 290 W. To jedna z niższych wartości na rynku – podkreśla Konrad Krawczyk.

Poza stacjonarnymi koncentratorami tlenu, na rynku dostępne są także znaczenie mniejsze i lżejsze od nich koncentratory przenośne, zasilane bateriami.

Tekst powstał we współpracy z:

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. o ile Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook,

Idź do oryginalnego materiału