Badania pokazują, iż zła dieta przyczynia się do prawie połowy zgonów z powodu chorób układu krążenia w Stanach Zjednoczonych – a głównym czynnikiem jest brak owoców. Zdaniem naukowców owoce dostarczają wielu składników odżywczych, w tym błonnika, potasu i kilku zdrowych dla serca substancji bioaktywnych. Jednak inne badania wykazały, iż ludzie mogą nie jeść wystarczającej ilości owoców z wielu powodów – między innymi z ograniczonej dostępności, kosztów i faktu, iż mogą się one gwałtownie zepsuć.
Badania nad spożywaniem suszonych owoców
Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy suszone owoce mogą być zdrową alternatywą dla świeżych owoców, skoro mogą być tańsze. Po przeanalizowaniu danych uczestników, biorących w badaniu naukowcy odkryli, iż średnio osoby, które deklarowały spożywanie suszonych owoców w badaniu, miały zdrowszą dietę niż osoby, które tego nie robiły. Mieli także niższy wskaźnik masy ciała, obwód talii i skurczowe ciśnienie krwi.
„Minimalnie przetworzone formy owoców, w tym mrożone, konserwowane i suszone, mają pewne zalety w porównaniu ze świeżymi owocami” – powiedziała Kristina Petersen, adiunkt nauk o żywieniu na Texas Tech University.
„Są dostępne przez cały rok, mają stosunkowo stałą jakość i mogą być przechowywane znacznie dłużej niż świeże. Wiele z nich jest również tańszych w przeliczeniu na porcję niż ich świeże odpowiedniki” – dodała.
Według badaczy ludzie, którzy jadają suszone owoce, są na ogół zdrowsi. Ponadto naukowcy odkryli, iż w dni, w których jedli suszone owoce, uczestnicy spożywali więcej węglowodanów ogółem, błonnika pokarmowego, potasu, tłuszczów wielonienasyconych i ogółem kalorii. Trzeba uważać więc – suszone owoce są dość tuczące.
Według dr Valerie Sullivan, badaczki z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health odkrycia sugerują, iż suszone owoce mogą być częścią zdrowej diety – jednak z pewnymi zastrzeżeniami.
Wpływ suszonych owoców na całokształt diety
„Co mnie również interesowało, to fakt, iż ludzie zjadali w sumie więcej owoców w dni, w których jedli suszone owoce, niż w dni, w których nie jedli” – zauważyła dr Sullivan. „Jednak w dni, kiedy suszone owoce nie były spożywane, spożycie świeżych owoców nie było wyższe. Tak więc suszone owoce mogą być sposobem na zwiększenie ogólnego spożycia owoców u osób, które nie jedzą zalecanych ilości”.