Kłopotliwe i wstydliwe dolegliwości? Ten specjalista ci pomoże, a wciąż mało kobiet o nim wie

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Fizjoterapeuta urogienkologiczny pomoże w złagodzeniu wielu krępujących dolegliwości. fot. Engin Akyurt/ Pexels


Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową dziedziną i niestety wiele osób choćby o niej nie słyszało. Boisz się trudnego porodu, masz problemy z bolesnymi miesiączkami lub nietrzymaniem moczu? Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże w złagodzeniu wielu kłopotliwych i krępujących dolegliwości.


Fizjoterapia uroginekologiczna jest nową dziedziną kojarzoną głównie z "kobiecymi problemami".

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w problemach z obniżeniem narządów miednicy czy nietrzymaniem moczu zarówno u pań, jak i u panów.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może też pomóc w dolegliwościach bólowych związanych z ciążą i połogiem.


Fizjoterapeuta uroginekologiczny: czym się zajmuje?


Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się pomocą osobom, u których występują określone problemy zdrowotne w obrębie miednicy. Specjalista taki pomoże z nieprawidłowościami jak: nietrzymanie moczu, bóle w obrębie miednicy, bóle kości ogonowej, bóle przy współżyciu, jak również świadome przygotowanie do porodu siłami natury i cesarskiego cięcia.

Podczas wizyty fizjoterapeuta uroginekologiczny dobierze do indywidualnych potrzeb pacjenta nieinwazyjne i bezbolesne metody. Taka terapia to skuteczny sposób leczenia nieprawidłowości, a także uzupełnienie i wzmocnienie działania farmakoterapii.

Kiedy iść do fizjoterapeuty urognekologicznego?


Panie zmagające się z problemami uroginekologicznymi czekają na diagnozę i terapię wiele lat, co wynika nie tylko ze wstydu, jaki odczuwają pacjentki, ale często również z niewiedzy lekarzy pierwszego kontaktu. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna się udać kobieta (ale także i mężczyzna!) cierpiąca z powodu dolegliwości:

urologicznych - nietrzymanie moczu, częstomocz, nawracające stany zapalne, problemy z mikcją;

ginekologicznych - bolesne miesiączki, częste stany zapalne, dolegliwości bólowe w ciąży, rozejście mięśni prostych brzucha po porodzie czy nieprawidłowości w bliźnie po cesarskim cięciu;

proktologicznych - nietrzymanie gazów i stolca;

seksuologicznych - ból narządów płciowych podczas stosunku, brak satysfakcji seksualnej.


- Warto udać się na taką wizytę, aby dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu, o mięśniach dna miednicy. Skonsultować, czy nawyki życia codziennego są prawidłowo wykonywane, np. czy nie chodzimy na zapas do toalety, czy nie używamy parcia w toalecie - bo są to czynności, których powinniśmy unikać. Warto się udać na taką wizytę, aby zwyczajnie poprawić jakość swojego życia albo dowiedzieć się czegoś nowego o sobie - wyjaśnia Celina Wycech, fizjoterapeutka uroginekologiczna i dodaje. - Na wizycie możesz dowiedzieć się, jak to robić prawidłowo, tak aby żyło się nam lepiej, wygodniej i bez problemu.


Jeśli pacjentka wymaga leczenia operacyjnego także i tu pomoże fizjoterapia uroginekologiczna. Specjalista pomoże przygotować operowany obszar do zabiegu. Po operacji podpowie, jaki trening mięśniowy operowanej okolicy można wykonać, jak przyjmować prawidłową postawę ciała, redukować ból czy pracować nad blizną pooperacyjną.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny w ciąży


Do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto się udać także, jeżeli kobieta spodziewa się dziecka. Podczas wizyty specjalista pomoże przygotować ciało pacjentki do porodu. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko komplikacji oraz przyspieszyć proces regeneracji organizmu.

- Ciąża to wyjątkowy czas, czas wielu zmian, mentalnych, ale przede wszystkim cielesnych. Zmiana środka ciężkości zaburza równowagę, powoduje napięcia w ciele, a to dalej może powodować ból. Warto zadbać o swoje ciało, tak aby żyć bez bólu i cieszyć się tymi wyjątkowymi miesiącami przed narodzinami maluszka. Co więcej, na takiej wizycie, fizjoterapeuta może przygotować przyszłą mamę do porodu - tłumaczy specjalistka.

Specjalista fizjoterapii uroginekologicznej pomoże w nauce rozluźniania mięśni oraz regulacji rytmu oddechowego. Może także pomóc w zwalczeniu dolegliwości, np. bólu związanego z rwą kulszową i bólem pleców dzięki terapii manualnej, masaży i kinesiotapingu. A także wdroży profilaktykę, chroniącą przed rozejściem spojenia łonowego i mięśni prostych brzucha.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie


- Na taką wizytę powinno się udać również po porodzie, aby przyspieszyć proces regeneracyjny. Poród jest ogromnym wysiłkiem, a ciało po porodzie wymaga wtedy szczególnego zaopiekowania się. Fizjoterapeuta uroginekologiczny zapewni taką opiekę - co więcej da wskazówki do młodej mamy i jej bliskich pozwalające na przyspieszenie regeneracji - wyjasnia Celina Wycech.


Specjalista fizjoterapii uroginekologicznej oceni stan mięśni miednicy i podpowie, jak szybciej wrócić do formy po ciąży. Wyjaśni, co jest normalne, a na co zwrócić uwagę, co powinno niepokoić. Warto także skonsultować stan blizny po cięciu cesarskim, pęknięciu lub nacięciu krocza.

W Polsce istnieje instytucja zrzeszająca specjalistów zajmujących się na co dzień problematyką zaburzeń i dysfunkcji uroginekologicznych, jest to Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne.

Idź do oryginalnego materiału