Kalistenika – na czym polega? Jaki przynosi efekty?

ohme.pl 1 rok temu

Kalistenika to rodzaj aktywności fizycznej, która poprawia zwinność, koordynację i równowagę, a także pozwala na kształtowanie mięśni. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu – do treningu nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu. Aktywność fizyczna z wykorzystaniem masy własnego ciała jest doskonałym sposobem na zwiększenie siły mięśni. Dowiedzmy się więcej.

Czym jest kalistenika?

Kalistenika wywodzi się z połączenia dwóch słów ze starożytnej Grecji: „kallos” czyli piękno oraz „sthenos” czyli siła. To nic innego jak rodzaj aktywności fizycznej, która opiera się na sile i wytrzymałości mięśni. Do przeprowadzenia treningu nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, trening siłowy bazuje wyłącznie na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała.

Kalistenika – dla kogo?

W ostatnich latach można zauważyć widoczny powrót do kalisteniki, której historia sięga już tysięcy lat. Już starożytni Grecy i Rzymianie, a w szczególności gladiatorzy, wykonywali tego rodzaju ćwiczenia by poprawić swoją sprawność i utrzymać kondycję. Ćwiczenia kalisteniczne są niemalże dla wszystkich. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę sprawność fizyczną i poziom trudności ćwiczeń. Choć może się wydawać, iż kalistenika dedykowana jest głównie mężczyznom to jest to doskonała propozycja również dla kobiet.

Rodzaje ćwiczeń kalistenicznych

Pod treningiem kalistenicznym kryją się różne ćwiczenia, a najprostsze z nich znane są nam doskonale z zajęć wychowania fizycznego. Pompki, brzuszki, przysiady, mostki czy podciąganie na drążku to tylko część z nich.

Ćwiczenia na brzuch

Jakie są najprostsze ćwiczenia, dzięki którym możemy wyrzeźbić mięśnie brzucha? Doskonałe efekty przyniosą brzuszki lub unoszenie nóg leżąc na plecach. Dodatkowo do treningu warto włączyć ćwiczenie o nazwie plank (deska), które angażuje do pracy zarówno mięśnie brzucha oraz dolnego odcinka pleców. Ćwiczenie polega na opieraniu łokci, przedramion i palców stóp na podłodze, tak by utrzymać ciało w równowadze co najmniej przez kilkanaście sekund (osoby sprawne fizycznie wytrzymać mogą choćby kilka minut).

Ćwiczenia na nogi

Jednym z popularniejszych ćwiczeń, które pozwoli na rozbudowanie i wzmocnienie mięśni nóg są przysiady – tradycyjne, z wyskokiem lub na jednej nodze. Doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju wykroki.

Ćwiczenia na plecy

Trening pleców z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała może przynieść zadowalające efekty. Do ćwiczeń potrzebny będzie tylko drążek. Podciąganie na drążku wzmocni ramiona i mięśnie pleców.

Kalistenika – jak często wykonywać ćwiczenia?

Częstotliwość wykonywania ćwiczeń jest sprawą bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od wydolności fizycznej. Istotną rolę odgrywa również intensywność treningów. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, mogą ćwiczyć nie częściej niż dwa razy w tygodniu, a treningi powinny mieć umiarkowaną intensywność. Z upływem czasu, gdy organizm stanie się coraz sprawniejszy, można trenować 3-4 razy w tygodniu.

Klaistenika – jakie daje efekty?

Kalistenika to forma ćwiczeń, która pozwala na równomierną rozbudowę ciała. Dzięki regularnym treningom można zwiększyć masę mięśniową i uzyskać smukłą sylwetkę. Ćwicząc zyskujemy nie tylko siłę, ale i wiele umiejętności np.: poprawiamy ruchomość stawów, zwiększamy wytrzymałość tlenową, pobudzamy masę mięśniową do wzrostu, poprawiamy samopoczucie, trenujemy nie tylko ciało ale i umysł, a także pracujemy nad samodyscypliną.

Idź do oryginalnego materiału