Kakao to produkt bogaty w minerały, witaminy i błonnik. Spożywanie go w postaci nasion, proszku lub czystej czekolady przyniesie nam wiele korzyści zdrowotnych, a także możemy cieszyć się jego pysznym smakiem. W tym artykule nie tylko pokażemy Ci zalety kakao, ale także kilka pomysłów na zastosowanie go jako produktu kosmetycznego. Czytaj dalej!
Kakao – główne adekwatności
Czy wiesz, iż kakao jest dobre na serce, depresję, astmę, suchą skórę, bóle mięśni, zatrzymywanie płynów i cukrzycę? Opowiemy o adekwatnościach theobromy pochodzenia meksykańskiego, która była znana jako pokarm bogów, a także o kilku produktach kosmetycznych przygotowanych na bazie masła kakaowego.
Kolejny świetny artykuł: Smaczna owsianka – 10 sposobów na zdrowe śniadanie
Przede wszystkim kakao należy odróżnić od czekolady, która może zawierać wyższą lub niższą zawartość kakao. Im więcej go zawiera, tym bardziej będziemy mogli się cieszyć jego zdrowotnymi adekwatnościami.
Należy również zauważyć, iż jest to środek pobudzający, chociaż mniej niż kawa, więc nie należy przesadzać z jego spożyciem. Osoby cierpiące na nerwy i bezsenność powinny unikać spożywania go w zbyt dużych ilościach. Podobnie dzieci, zwłaszcza te, które cierpią na nerwowość lub nadpobudliwość.
Właściwości odżywcze kakao
Przeciwutleniacze
Kakao ma więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata. Przeciwutleniacze pomagają zapobiegać starzeniu się i ryzyku chorób układu krążenia i raka. Aby wzmocnić jego adekwatności przeciwutleniające, należy je przyjmować na pusty żołądek.
Magnez
Produkt ten jest bogaty w magnez, minerał, który odżywia nasz układ nerwowy i mięśnie. jeżeli mamy niedobór magnezu, możemy przygotować odwar ze skórki posłodzony miodem lub stewią bądź zjeść pestki na czczo.
Wapń
Dzięki zawartemu w nim wapniu kakao pomaga wzmocnić między innymi kości i zęby. Aby czerpać z niego korzyści, ważne jest, aby spożywać je bez cukru, ponieważ biały cukier pogarsza przyswajanie wapnia w naszym organizmie.
Witamina C
Zawiera witaminę C, która wzmacnia nasz układ odpornościowy i pomaga zapobiegać wielu chorobom. Ponadto odżywia nasze kości, zęby i skórę.
Błonnik
Będąc pokarmem pochodzenia roślinnego, kakao zawiera błonnik, dzięki czemu pomaga usuwać toksyczne substancje z organizmu oraz regulować poziom glukozy i kwasów tłuszczowych we krwi.
Kakao zawiera Tryptofan
Kakao zawiera tryptofan, aminokwas, który promuje produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika, który jest nieodzowny, abyśmy mogli odczuwać radość. Dlatego może być stosowany do łagodzenia stanów lękowych, drażliwości, depresji itp.
Kolejny świetny artykuł, który na pewno Ci się spodoba: Test na poziom lęku – gdy pojawia się niepokój
Właściwości lecznicze kakao
Dzięki tym doskonałym wartościom odżywczym produkt ten może przynieść wiele korzyści tym z nas, którzy cierpią na następujące schorzenia i choroby:
- Spożywanie nasion kakao może być bardzo korzystne przy arytmii oraz poprawiać pamięć i koncentrację. Nasiona działają moczopędnie, więc pomagają nam eliminować płyny z organizmu.
- Olej pozyskiwany z nasion jest stosowany w leczeniu problemów skórnych, oparzeń, ran i wysypek.
- Delikatne liście rośliny mogą być używane do dezynfekcji ran.
- Mąka kakaowa lub proszek kakaowy mogą pomóc w przypadku miażdżycy, choroby zwyrodnieniowej stawów, cukrzycy itp. W przypadku wyczerpania i osłabienia wymieszaj ją z miodem i spożywaj łyżkę każdego ranka.
- Napar z nasion i/lub liści jest bardzo korzystny w przypadku astmy, próchnicy i biegunki.
- Masło kakaowe, które jest jednym z głównych składników balsamu do ust, można stosować na pęknięcia ust czy piersi, a także na hemoroidy i suchą skórę. Możemy je również aplikować bezpośrednio na skórę w przypadku bólów mięśniowych.
Kakao w dbaniu o cerę
Maseczka do twarzy
Składniki
- 25 g proszku kakaowego
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 jogurt
Procedura
- Dobrze wymieszaj składniki i nałóż pastę na twarz na 20 do 30 minut, raz w tygodniu.
Domowa szminka
Składniki
- 20 g wosku pszczelego
- 20 g masła kakaowego
- 20 g oliwy z oliwek lub oleju migdałowego
- Proszek z buraków, aby nadać czerwonawy kolor.
Sposób przygotowania
- Najpierw włóż składniki wszystko do bemaru (oprócz olejków eterycznych, które dodamy po wyłączeniu ognia) i pozwalamy im się stopić.
- Następnie dobrze wymieszaj i przełóż do foremek, słoiczków lub pustych pojemników po szmince.
- Gdy masa ostygnie, stwardnieje i będzie gotowa do użycia.
Zdjęcia dzięki uprzejmości IITA Image Library i SimonQ