W Polsce w roku 2011 było 6,5 mln seniorów, czyli kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia. W 2023 roku liczba ta wzrosła aż o jedną trzecią, czyli do niemal 8,5 mln. Bezruch fizyczny, psychiczny, społeczny, samotność to dla tej grupy wiekowej bezpośrednia droga do niesamodzielności. Dobrze, iż są inicjatywy i ludzie, dzięki którym można wydłużyć czas sprawności i szczęścia Polaków.
– Nasz cel to edukacja, aktywizacja i obrona praw osób starszych – mówi Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko – Głos Seniora, które działa od 25 lat w obszarze marketingu społecznego oraz kampanii społecznych, takich jak „Lokal bez papierosa”, „Polska bez dymu”, „Watch Your Drink”, skupiając się na walce z patologiami i problemami społecznymi.
Od 15 lat Stowarzyszenie Manko zajmuje się także problematyką senioralną. – Mamy w Polsce demograficzne tsunami. Starzejemy się jako społeczeństwo. W naszym kraju jest już ponad 10 mln seniorów, co oznacza, iż ponad 28 proc. społeczeństwa to osoby starsze, czyli w wieku 60 plus. Za dziesięć lat będzie ich aż 14 mln, a seniorzy będą stanowili 40 proc. społeczeństwa. To oznacza, iż niemal co drugi Polak będzie seniorem. To będą wyzwania dla rządu, państwa, samorządu, dla organizacji pozarządowych, naukowców, lekarzy, farmaceutów, adekwatnie dla wszystkich branż – podkreśla Łukasz Salwarowski.
Obecnie w Polsce mężczyźni żyją średnio 71 lat, a kobiety 78, dlatego tak ważne jest, by okres sprawności osób starszych wydłużać. – Chcemy robić to poprzez edukację i aktywizację – mówi prezes Stowarzyszenia Manko. – Człowiek aktywny to człowiek zdrowszy, szczęśliwszy, sprawniejszy. Chcemy wydłużać okres sprawności i szczęścia Polaków – w rodzinie i w społeczeństwie. Chcemy, by senior czuł się potrzebny, a nie wyalienowany. Wykorzystujemy do tego wiele narzędzi, jak ogólnopolski magazyn „Głos Seniora” czy Ogólnopolska Karta Seniora. Wyrobiło ją już ponad pół miliona osób, a honoruje ponad 3500 punktów. Ta lista wciąż się wydłuża. Projekt, co niezwykle ważne, współtworzą seniorzy: pozyskują firmy, które honorują kartę, udzielając zniżek, takie jak uzdrowiska, sanatoria, przychodnie, szpitale, kina, baseny, teatry, ośrodki fizjoterapii, biura turystyczne – wylicza.
Co łączy Ogólnopolską Kartę Seniora, projekt „Bezpieczny Senior” i „Głos Seniora”? Do naszego programu „Gmina Przyjazna Seniorom” przyłączyło się już 250 gmin w różnych województwach Polski. – Wspieramy samorządy, które przyłączyły się do tej akcji, by móc skutecznie edukować i aktywizować seniorów, przyczyniając się do zwiększenia jakości ich życia i zachowania sprawności. Od siedmiu lat, w trosce o bezpieczeństwo seniorów, prowadzimy także kampanię „Stop manipulacji – nie daj się oszukać” – odpowiada Łukasz Salwarowski.
Co roku z portfeli seniorów wyciąganych jest ponad 100 milionów złotych, m.in. przy wykorzystaniu ponad 50 technik oszustw i manipulacji, dlatego kampanie edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa konsumenckiego w przypadku tej grupy wiekowej są tak ważne. Od dwóch lat Stowarzyszenie Manko edukuje osoby starsze również w obszarze bezpieczeństwa drogowego i bezpośredniego. – Na pewno znacie państwo przestępstwa „na wnuczka” czy „na policjanta” albo „na gazownika”. Naliczyliśmy ponad pięćdziesiąt takich sposobów wyłudzania pieniędzy. Chcemy ochronić ludzi przed nimi, dlatego ostrzegamy i edukujemy poprzez spoty, foldery informacyjne, warsztaty, ulotki. Włączamy w tę inicjatywę samorządy, przedsiębiorców i ambasadorów seniorów, którzy nas wspierają, edukując rówieśników w swoich środowiskach – mówi prezes Stowarzyszenia Manko.
– Bardzo leży nam na sercu także profilaktyka, dlatego od wielu lat organizujemy kampanie profilaktyczne, takie jak białe niedziele, bezpłatne badania czy promocje cyklicznych badań okresowych. Wiemy, iż złotówka wydana na profilaktykę i jej promocję, to oszczędność 5 zł na leczeniu – podkreśla redaktor naczelny „Głosu Seniora”. W takie myślenie wpisuje się także nasza najnowsza kampania ZAŻYWAJ LEKI BEZPIECZENIE. Powstały spoty, które promują i wyjaśniają tę ideę.
To wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Manko – Głosu Seniora i Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej na czele z prof. Agnieszką Neumann-Podczaską. – W ramach tej kampanii będziemy edukować seniorów i ich dzieci odnośnie tego, jak bezpiecznie zażywać leki. Będą warsztaty, wykłady, będzie też poradniczy dzienniczek lekowy, pudełeczka na leki, spoty, webinary, konferencje, ale planujemy także promocję przeglądów lekowych, jako jeden z bardziej skutecznych sposobów edukacji i troski o bezpieczeństwo lekowe – wyjaśnia Łukasz Salwarowski. Na pytanie, dlaczego zaangażował się w taką aktywność, odpowiada: – Ponieważ wiem, iż ponad 1,5 mln seniorów w Polsce nadużywa leków, co powoduje wiele konsekwencji w postaci strat w portfelu i uszczerbku na zdrowiu. I często rozczarowania.
– Zapraszamy do współpracy, bo razem można więcej. Nie konkurujmy, ale współpracujmy, działajmy razem dla dobra seniorów i dla dobra naszego kraju – podkreśla.
„Brawo! Kiedy zrobimy pokaz tańca towarzyskiego i prelekcję na temat, jak taniec wpływa na mózg? 70% tańczących nie ma alzheimera – udowodnione naukowo” – napisała pod jednym z postów na FB Marta Kubica, ambasadorka Głosu Seniora.
Grupa seniorów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wybrała się na Świąteczny wypoczynek na Malcie.
„Zwiedzanie wyspy rozpoczęliśmy pałacu San Anton dawnej głównej letniej rezydencji Wielkiego Mistrza. Po 1800 roku pałac San Anton był rezydencją gubernatora. Od uzyskania niepodległości służy jako oficjalna rezydencja prezydenta. Pałac otoczony jest ogrodem ,San Anton Gardens. Są tu liczne alejki, stawy ozdobne, fontanny i rzeźby. Rośnie w nim wiele gatunków drzew i roślin z całego świata. Niektóre z nich zostały zasadzone przez goszczące w pałacu głowy państw” – relacjonował Miłosz Sałaciński Ambasador Głosu Seniora. „Następnie udaliśmy się do wioski rybackiej Marsaxlokk. Jednym z najsłynniejszych symboli Malty są kolorowe łódeczki rybackie zwane Luzzu. W Marsaxlokk czas jakby się zatrzymał. Od lat nic się tutaj nie zmieniło. Stare kamieniczki z kolorowymi balkonikami gallarijas i urocze knajpki, które rozkładają swoje stoliki na nadmorskiej promenadzie. Unosi się tutaj charakterystyczny zapach ryb i owoców morza. Na nadmorskiej promenadzie znaleźć można choćby pomnik na cześć rybaków” – opisywał.
Warsztaty seniorów to zawsze wiele euforii i piękne owoce ich pracy.
Wspólne przygotowanie kartek świątecznych, stroików i karnawałowych wypieków.
Stylowi Seniorzy i Głos Seniora w Paryżu
W połowie grudnia piękne ambasadorki i stylowi seniorzy z „Głosu Seniora” podczas pokazu mody w Paryżu organizowanego przez Stowarzyszenie MANKO w ramach projektu Głos Seniora Polaków za granicą. W sesji wzięły udział: Janina Czaja, Jadwiga Balcer-Dejworek, Jolanta Domanska, Urszula Jasłowska oraz Irena Bzukała.
SPOTY kampanii emitowanych w mediach m.in. w TV
Stop Manipulacji, nie daj się oszukać 1
Stop Manipulacji, nie daj się oszukać 2
Stop Manipulacji, nie daj się oszukać 3
Stop Manipulacji, nie daj się oszukać 4
Gmina Przyjazna Seniorom
Ogólnopolska Karta Seniora 1
Ogólnopolska Karta Seniora 2
VI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie
VII Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie
VIII Międzynarodowe Senioralia w Parku Jordana
IX Międzynarodowe Senioralia w Krakowie
X Międzynarodowe Senioralia w Krakowie
Poznaj Swojego Sąsiada – Seniora
Stylowi Seniorzy
13 Film – Nieznani Bohaterowie Niebios
Działalność w skrócie:
● 25 lata działalności z zakresu marketingu społecznego i organizacji edukacyjnych oraz aktywizacyjnych kampanii społecznych
● 12 lat działalności w zakresie polityki senioralnej (zakres: edukacja, aktywizacja, obrona praw osób starszych).
● 1 mln seniorów – zasięg roczny ogólnopolskich działań.
Udział w radach: ● Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta ● Rada Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej ● Rada ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Obecnie prowadzone projekty i kampanie ogólnopolskie
1) Ogólnopolski Magazyn „Głos Seniora” (nakład min. 30 tys.)
2) Ogólnopolska Karta Seniora (550 tys. posiadaczy, 3300 firm honorujących kartę)
3) Gmina Przyjazna Seniorom (220 gmin partnerskich)
4) Bezpieczny Senior: Stop Manipulacji – Nie Daj się Oszukać (7 lat, 300 warsztatów, 3 spoty tv, 5 folderów, 15 konferencji, lobbing za zmianą prawa)
5) X Międzynarodowe Senioralia w Krakowie (największa impreza seniorska w Europie; X edycja to 5 tys. seniorów z 100 miast i 150 organizacji, 10 państw)
6) Szkoła – Przedszkole Przyjazne Seniorom (80 szkół w Europie)
7) Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę (patronat MRiPS, Prezydenta RP)
8) Poznaj Swojego Sąsiada Seniora
7) Seniorzy Mentorzy – Opowiedz Nam Swoją Historię
8) Stylowi Seniorzy
9) Zwierzak Lekiem na Samotność
10) Senior Działkowiec
11) Miłość po 60.
12) Pracodawca Przyjazny Seniorom
13) Obywatelski Głos Seniora
14) Patriotyczny Głos Seniora – Śladami Niepodległej
15) Nieznani Bohaterowie Niebios
16) Głos Seniora TV
16) Senior w Ruchu (ogólnopolski konkurs w 3 kategoriach)
17) Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne i Klub Seniora Głosu Seniora (os. Urocze 12, Kraków Nowa Huta)
Kampanie międzynarodowe (Erasmus+)
● Europejski Głos Seniora
● Europejska Karta Seniora
● Samorząd Przyjazny Seniorom
● Seniors For Education – Seniors Friendly School
Partnerzy byli: Litwa, Niemcy, Rumunia
Partnerzy obecni: Włochy, Bułgaria, Turcja, Słowenia, Irlandia.
Foto: archiwum Głosu Seniora