W badaniach przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu w Barcelonie wzięło udział ponad 7 tysięcy osób między 55 a 80 rokiem życia. Przeszło 82 procent z nich miało wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Specjaliści podzielili tych ochotników na trzy grupy, biorąc pod uwagę wartość pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Na tej podstawie wyodrębnili osoby z nadciśnieniem:
pierwszego stopnia (ciśnienie skurczowe krwi w granicach 140–159 mmHg i rozkurczowe 90–99 mmHg),
drugiego stopnia (ciśnienie skurczowe krwi od 160 do 179 mmHg i rozkurczowe od 100 do 109 mmHg)
trzeciego stopnia (ciśnienie skurczowe 180 mmHg bądź wyższe i rozkurczowe 110 mmHg lub więcej).
Spożywanie pomidorów obniża ciśnienie krwi, ale nie u każdego
Badanych poproszono o wypełnienie ankiet dotyczących obecności pomidorów w ich codziennej diecie. Naukowcy obserwowali ochotników przez trzy lata i monitorowali ich nawyki żywieniowe oraz wartości ciśnienia tętniczego. Okazało się, iż osoby, które jadły około 114 gramów warzywa dziennie (czyli 6 plasterków o grubości pół centymetra) lub więcej odniosły najbardziej wymierne korzyści. W tej grupie ryzyko rozwoju nadciśnienia było o 36 procent niższe (w porównaniu z osobami, które jadły najmniej pomidorów, czyli około 43 gramów). Odnotowano również spadek ciśnienia tętniczego (przy czym był on istotny tylko wśród osób z nadciśnieniem typu pierwszego).
– Fakt, iż u pacjentów z nadciśnieniem drugiego oraz trzeciego stopnia nie odnotowano znaczącego spadku wartości ciśnienia tętniczego wiąże się najprawdopodobniej z wiekiem osób badanych. Większość ochotników już na początku badania miała długotrwałe nadciśnienie. Zaobserwowano u nich również wysokie czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, które utrudniają osiągnięcie znaczących zmian – podkreślają autorzy analiz. Inne prozdrowotne adekwatności pomidorów
Warto podkreślić, iż pomidory są źródłem wielu mikro- oraz makroelementów. Zawierają nie tylko potas wpływający na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, ale mnóstwo innych cennych związków, które wspomagają pracę organizmu. W ich składzie znajdziemy witaminę C, witaminy z grupy B, a także błonnik i likopen (silny antyoksydant). Jedzenie tych warzyw zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i nowotworów. Działają moczopędnie, wzmacniają odporność i poprawiają trawienie. Przyspieszają perystaltykę jelit i proces usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Poza tym są niskokaloryczne. Osoby na diecie redukcyjnej mogą więc po nie sięgać bez wyrzutów sumienia.