Praca higienistki stomatologicznej może różnić się zależnie od miejsca wykonywania pracy. W niektórych krajach przedstawicielki naszego zawodu mają więcej niezależności, ale i ciąży na nich znaczna odpowiedzialność, a w innych wspierają lekarza i pracują pod jego nadzorem. O specyfice pracy w Irlandii w rozmowie z portalem dentistry.co.uk opowiada licencjonowana higienistka Mia Coffey, która na co dzień pracuje w Dublinie.
Na pytanie o wyzwania, z jakimi mierzy się w swojej pracy, Mia wspomina, iż jednym z najważniejszych jest konieczność podnoszenia świadomości na temat znaczenia profilaktyki. Jak mówi, wielu pacjentów jest zainteresowanych leczeniem stomatologicznym tylko wtedy, gdy odczuwa ból, zamiast zgłaszać się na regularne kontrole i higienizację. Mia dodaje też, iż pacjenci nierzadko przychodzą z zaawansowanym periodontitis i potrzeba wielu wizyt, by przeprowadzić niechirurgiczne leczenia przyzębia, a oni oczekują, iż sprawę załatwi… „szybkie czyszczenie”.
Higienistki przemęczone i nie zawsze doceniane?
– Radzenie sobie z tą sytuacją, która stale się powtarza, bywa sporym wyzwaniem. Możemy wyjaśniać, dlaczego trzeba przeprowadzić takie leczenie, ale mimo to pacjent niekoniecznie chce się na nie zdecydować. Innym trudnym aspektem jest to, iż pracujemy same – bez żadnej pomocy. Chociaż dostosowujemy się do tego, jeżeli mamy bardzo napięty grafik, wyzwaniem może być zrobienie wszystkiego: od przygotowania, przez leczenie, po zajęcie się gabinetem i dokumentacją – wspomina Coffey.
Mia zarazem wie, jak ważne jest podkreślanie roli higienistek – ponieważ odgrywają one kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej pacjentów, a ich praca jest czasem niewłaściwie rozumiana lub wręcz pomijana. Podkreśla też to, co higienistki robią codziennie – wykonują profesjonalne zabiegi higienizacyjne, prowadzą niechirurgiczne leczenie choroby przyzębia, edukują pacjentów na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, a także wykrywają wczesne oznaki problemów stomatologicznych.
„Opieka, która wpływa na zdrowie jamy ustnej i zdrowie ogólne”
Spytana o to, czy w Irlandii potrzebna jest większa świadomość pacjentów na temat roli higienistek, Mia potwierdza, iż zdecydowanie tak. Jej zdaniem wielu mieszkańców Zielonej Wyspy przez cały czas nie zdaje sobie sprawy, iż regularne wizyty u higienistki mogą skutecznie poważnym problemom ze zdrowiem jamy ustnej. Jak przekonuje, w jej kraju wciąż panuje powszechne błędne przekonanie, iż rola higienistki sprowadza się do „czyszczenia zębów”, a przecież higienistki zapewniają podstawową opiekę, która może mieć wpływ zarówno na zdrowie jamy ustnej, jak i zdrowie ogólne.
– Ponieważ nie ma dużej liczby higienistek, które kończą studia w Irlandii (około 20 osób rocznie w całym kraju), znaczna część Irlandczyków nigdy nie była u higienistki i może choćby nie wiedzieć, kim ona jest! Ale rosnąca świadomość może zachęcić więcej osób do proaktywnego podejścia do opieki stomatologicznej. Także Irlandzkie Stowarzyszenie Higienistek Stomatologicznych (IDHA) wspiera prowadzenie badań nad zdrowiem jamy ustnej i zapewnia wiele możliwości kształcenia podyplomowego – mówi Mia Coffey.
Praca higienistki stomatologicznej w Irlandii
W Republice Irlandii higienistki stomatologiczne muszą pracować pod nadzorem lekarza dentysty. Zgodnie z przepisami Rady Stomatologicznej Irlandii (Dental Council of Ireland), higienistki są uprawnione do wykonywania określonych czynności (takich jak skaling, root planing, instruktaż higieny jamy ustnej itp.), ale tylko wtedy, gdy mają skierowanie od lekarza dentysty, który wcześniej przeprowadził badanie pacjenta.
Oznacza to, iż irlandzkie higienistki działają w ramach tzw. prescribed treatment, czyli leczenia zalecanego przez dentystę: nie mają samodzielnej praktyki i nie mogą przyjmować pacjentów bez wcześniejszej konsultacji dentystycznej. Każda higienistka musi też być zarejestrowana w Dental Council of Ireland.
Podsumowując, pod wieloma względami higienistki w Irlandii obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy niż w wielu innych krajach, choćby w sąsiedniej Wielkiej Brytanii.
O tym, jak wygląda rola higienistek stomatologicznych w USA oraz we Włoszech, jakie mają zadania i uprawnienia, rozmawiamy z przedstawicielkami tego zawodu z tych krajów. Poprosiliśmy też nasze rozmówczynie o kilka słów skierowanych do polskich koleżanek i kolegów „po fachu”.
Źródło: https://dentistry.co.uk/