Nie ulega wątpliwości, iż witamina D jest niezwykle ważna. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, odpowiadając za wchłanianie w organizmie wapnia i fosforu oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Dodatkowo pozytywnie wpływa na układ odpornościowy.
Słońce to za mało
Witaminę D znajdziemy choćby w rybach, powstaje również w procesie syntezy skórnej. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, iż w naszym klimacie może to być zbyt mało. Brak odpowiedniej suplementacji może prowadzić do poważnych niedoborów.
Na łamach pisma Nutrients opublikowano pracę zespołu polskich naukowców, pod kierownictwem prof. Pawła Płudowskiego, we współpracy z prof. Carstenem Carlbergiem, który specjalizuje się w badaniach witaminy D. Eksperci ustalili aktualne normy witaminy D, uwzględniając właśnie specyfikę polskiego klimatu.
Ile przyjmować witaminy D?
Oto najnowsze zalecenia dla Polaków:
noworodki i niemowlęta urodzone w terminie (w przypadku wcześniaków dawkowanie ustala lekarz):
– 0-6 miesięcy: 400 j.m./dobę cholekalcyferolu, zarówno dla dzieci karmionych mlekiem matki, jak i mlekiem modyfikowanym;
– 6-12 miesięcy: 400-600 j.m./dobę cholekalcyferolu, uwzględnieniem spożycia witaminy D w diecie.
Nie zaleca się podawania witaminy D w postaci kalcyfediolu w tej grupie wiekowej.
dzieci od roku do 10 lat, dawka cholekalcyferolu 600-1000 IU/dobę (15–25 µg/dobę). Od maja do końca września, o ile dzieci przebywają na słońcu przez ok. 30 min dziennie, można zrezygnować z suplementacji, choć przez cały czas się ją zaleca, podobnie jak zaleca się odpowiednią ochronę przed słońcem. Pod uwagę należy także wziąć, ile witaminy D dziecko spożywa w diecie;
młodzież w wieku 11-18 lat – dawka 1000–2000 IU/dobę (25–50 µg/dobę), w zależności od m.in. masy ciała dziecka;
dorośli od 19 r.ż. do 65 r.ż. – dawka 1000–2000 IU/dobę (25–50 µg/dobę) przez cały rok;
seniorzy: Między 65 a 75 lat powinni suplementować cholekalcyferolu w dawce 1000–2000 IU/dobę (25–50 µg/dobę) i regularnie weryfikować poziom witaminy D. Dawkę u osób po 75 r.ż. należy zwiększyć do 2000–4000 IU/dobę (50–100 µg/dobę), w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D w pożywieniu.
Od wielu lat lekarze jasno zaznaczają, iż w naszym klimacie suplementacja witaminą D jest konieczna. Na szczęście coraz więcej osób ją stosuje. Warto jednak wiedzieć, iż witaminę D można przedawkować, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń ekspertów. jeżeli nie wiesz, jak odpowiednio suplementować witaminę D, skonsultuj się z lekarzem.