Jak pozbyć się celulitu?

gymbeam.pl 3 miesięcy temu

Ile razy stałaś przed lustrem i powtarzałaś sobie, jak bardzo chciałabyś pozbyć się tej nierównej skóry na udach? Zgadza się, cellulit może być jednym wielkim zmartwieniem, które nie pozwala wielu kobietom spać w nocy. Choć jest to naturalna część kobiecego ciała i nie ma w tym nic złego, w końcu każda z nas chce czuć się świetnie, komfortowo i pewnie w swoim ciele. Pytanie brzmi, czy można coś zrobić z cellulitem, czy po prostu trzeba się z nim pogodzić? Przyjrzyjmy się wspólnie, jak skutecznie walczyć z cellulitem!

W tym artykule przeczytasz o poniższych wskazówkach, które pomogą ci w walce z cellulitem:

Optymalna masa ciała
Aktywność fizyczna
Zdrowa dieta
Rzucenie palenia
Rutyna picia płynów
Masaże
Zabiegi lecznicze
Kremy i żele
Suplementy diety

Czym jest cellulit?

Choć wiele osób uważa inaczej, cellulit to nie tylko nagromadzona tkanka tłuszczowa. W rzeczywistości jest to zaburzenie strukturalne skóry i tkanki podskórnej. Pojawia się w całej okazałości, kiedy zwiększa się objętość komórek tłuszczowych (adipocytów) w tkance podskórnej. Jej poszczególne elementy strukturalne nie są na tyle mocne, aby zapobiec wypchnięciu tłuszczu do góry.

Pod skórą znajduje się kilka warstw powięzi – struktur zbudowanych z kolagenu i innych włókien. Warstwy te, ułożone jedna na drugiej, są połączone ze sobą kolejną powięzią. Aby to stwierdzenie nabrało dla nas nieco więcej sensu, wyobraźmy sobie zwykły trzypiętrowy budynek mieszkalny. Dach apartamentowca stanowi górną warstwę skóry, natomiast pozostała część budynku stanowi już część warstwy podskórnej. Podłogi i sufity stanowią powięź poziomą, podczas gdy ściany stanowią powięź pionową, która utrzymuje całą tę strukturę razem. Oczywiście tkanka podskórna nie jest w rzeczywistości tak regularna, ale w celu wyjaśnienia ten zamysł wystarczy, aby pomóc ci to sobie wyobrazić. W przestrzeni pomiędzy powięziami (w tym przypadku ścianami) komórki tłuszczowe są ściśle ułożone jedna na drugiej.

Wierzchnia warstwa skóry jest elastyczna i w niczym nie przypomina solidnego dachu domu. Tak więc, gdy komórki tłuszczowe stają się większe, wypychają je na zewnątrz – właśnie to sprawia, iż te guzki są typowe dla cellulitu. Jednak powięź (ściany) trzymają się górnej warstwy skóry (sufitu) zębami i paznokciami, co z kolei tworzy wgłębienia i zagłębienia.[3]

Kogo najczęściej dotyka cellulit?

Cellulit to problem dotykający głównie kobiet. Powodem tego jest budowa tkanki podskórnej, którą właśnie opisaliśmy. U kobiet partie te są mniej odporne, a jednocześnie są tak zorganizowane, iż komórkom tłuszczowym łatwiej jest wypchnąć się ku górze. U mężczyzn powięź w tkance podskórnej jest ułożona w sposób zapobiegający powstawaniu cellulitu.

W końcu potwierdzają to poniższe liczby. Około 80-90% kobiet po okresie dojrzewania ma pewien stopień cellulitu, co czyni go normalną częścią ciała prawie każdej kobiety. Natomiast tylko około 2% mężczyzn boryka się z tym problemem. Co więcej, jest to najczęściej spowodowane jakimiś zaburzeniami hormonalnymi. Cellulit najczęściej występuje na tylnej części ud i pośladków, ale pojawia się również na brzuchu, łydkach, ramionach lub przedniej części ud.[3]

Jakie są etapy powstawania cellulitu?

Cellulit może wyglądać zupełnie inaczej u każdej kobiety. Ma kilka różnych etapów.

  • Etap 1: Patrząc gołym okiem, skóra jest gładka, ale po uszczypnięciu widać cellulit.
  • Etap 2: Na skórze choćby bez uszczypnięcia widoczny jest choćby lekki cellulit, który na pierwszy rzut oka przypomina skórkę pomarańczy.
  • Etap 3: Skóra jest bardziej pomarszczona, pojawiają się na niej guzki i nierówności. [3,9]

Te produkty mogą Cię zainteresować:

Czym rozstępy różnią się od cellulitu?

Cellulit często można pomylić z rozstępami – drobnymi, różowawymi, fioletowymi lub białymi paskami na skórze, które najczęściej pojawiają się na pośladkach, brzuchu, ramionach, nogach lub piersiach. Są to drobne rozdarcia w tkance podskórnej, które powstają w wyniku nagłego rozciągnięcia. Zwykle tworzą się na brzuchu podczas ciąży, ale mogą być również spowodowane szybkim zwiększeniem masy ciała lub szybkim wzrostem w okresie dojrzewania.

Niestety, nie ma dziś metody, która umożliwiałaby pozbycie się rozstępów. Dlatego jeżeli chcesz im zapobiegać, ważne jest, aby pomyśleć o profilaktyce. Aby ich uniknąć, należy starać się zapobiegać wahaniom wagi, najlepiej poprzez zbilansowaną dietę i ćwiczenia. Warto także dbać o skórę stosując dobrej jakości kremy lub olejki. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów, na przykład podczas ciąży.

Co jest przyczyną cellulitu?

Tak czy inaczej, wróćmy do naszego pierwotnego tematu. W dzisiejszych czasach wciąż nie wiemy, co dokładnie kryje się za pojawieniem się cellulitu. Prawdopodobnie jest to jednak działanie złożonej mieszanki czynników.

  • Predyspozycje genetyczne odgrywają dość dużą rolę w przypadku cellulitu.
  • Płeć odgrywa znaczącą rolę w pojawieniu się cellulitu. Kobiety mają do niego praktycznie predyspozycje, głównie ze względu na odmienną od mężczyzn budowę tkanki podskórnej.
  • Hormony, a w szczególności estrogen i prolaktyna, odgrywają dużą rolę w rozwoju cellulitu. Ale nie są w tym osamotnione, winnymi w tym przypadku są także hormony tarczycy czy insulina.
  • Starszy wiek idzie w parze ze zmniejszonym napięciem skóry i tkanki podskórnej. Jednocześnie zwykle wzrasta ilość tkanki tłuszczowej.
  • Nadwaga i otyłość prowadzi do rozwoju cellulitu ze względu na większą ilość tkanki tłuszczowej zmagazynowanej w tkance podskórnej.
  • Nieodpowiedni tryb życia, w tym nieodpowiednia dieta, palenie czy spożywanie alkoholu. [3]

Jak cellulit jest powiązany z układem limfatycznym?

Układ limfatyczny składa się z narządów limfatycznych (węzłów chłonnych, migdałków, śledziony i grasicy) i naczyń limfatycznych rozmieszczonych w całym organizmie, przez które przepływa limfa, znana również jako płyn limfatyczny. Rolą tego układu jest zbieranie martwych komórek, bakterii, końcowych produktów metabolizmu i innych niepożądanych substancji w organizmie, filtrowanie ich i następnie zawracanie do krwi. W związku z tym jest to swego rodzaju system filtracyjny w ludzkim organizmie, który pozbywa się substancji odpadowych.

Zdaje się, iż cellulit może być po części objawem zaburzeń układu limfatycznego, ale naukowcy nie są w tej kwestii do końca pewni. Niektórzy sugerują, iż niewystarczające krążenie limfy może prowadzić do pogorszenia cellulitu. Dlatego w leczeniu stosuje się różne masaże i inne techniki, skupiające się głównie zarówno na krążeniu limfy, jak i krwi, która jest połączona z układem limfatycznym. [4]

Odkryj nasze bestsellery:

Jak zwalczyć cellulit?

Upewnij się, iż prowadzisz zdrowy tryb życia

1. Utrzymuj prawidłową masę ciała

Jak już wspomnieliśmy, nadwaga jest czynnikiem przyczyniającym się do powstawania cellulitu. Im więcej tłuszczu podskórnego, tym większa szansa na jego pojawienie się. Dlatego dobrze byłoby, gdybyś starała się utrzymać optymalną wagę poprzez zdrową dietę, ćwiczenia, jakościowy sen i ogólnie zdrowy tryb życia.

Jeśli masz nadwagę i cellulit, może cię to naprawdę zmotywować do utraty kilku kilogramów tłuszczu. choćby jeżeli nie pozbędziesz się cellulitu całkowicie, może sprawić, iż będzie znacznie mniej widoczny. Pamiętaj jednak, iż zawsze ważne jest, aby stracić na wadze w zdrowy sposób. Określ odpowiedni deficyt kaloryczny, odżywiaj się w zróżnicowany i zbilansowany sposób i nie zapominaj o odpowiednim planie treningowym.

Jeśli potrzebujesz porady, jak obliczyć, ile energii i składników odżywczych powinnaś spożywać, aby utrzymać wagę lub ją zredukować, skorzystaj z naszego kalkulatora energii i makroelementów online.

2. Bądź aktywna fizycznie

Ruch jest jednym z najważniejszych obszarów twojego stylu życia, który pomaga zwalczyć cellulit. Po pierwsze i najważniejsze zwiększa wydajność kaloryczną, przez co trudniej tkankom tłuszczowym gromadzić się w nieodpowiednich miejscach. Ale to nie wszystko. Regularne ćwiczenie ma kilka innych zalet.

  • Poprawia krążenie krwi w organizmie, w tym w tkance podskórnej, w której powstaje cellulit.
  • Wspiera pracę układu limfatycznego i krążenie limfy.
  • Trening siłowy buduje i kształtuje masę mięśniową. Skóra na jędrnych i wyćwiczonych mięśniach wygląda na gładszą i zdrowszą.
  • Poprawia jędrność i elastyczność skóry, czyniąc ją bardziej sprężystą i jędrną. [11]
  • Nie wiesz, jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze na problematyczne obszary? W takim wypadku nie przegap naszego artykułu, w którym zdradzamy 9 Najskuteczniejszych ćwiczeń na pośladki i nogi.
  • Jeśli musisz zwiększyć swoją motywację do treningu siłowego, sprawdź nasz artykuł Trening siłowy dla kobiet? Tak? 12 powodów, dla których warto ćwiczyć i zwiększać siłę.

3. Zmodyfikuj swoją dietę

Zbilansowana dieta jest niezbędna dla utrzymania normalnej masy ciała oraz zdrowej skóry. Obydwa są ważne w walce z cellulitem. Zdrowa dieta lub zbilansowana dieta odchudzająca na pewno przyczynią się pozytywnie. Jednak jeżeli chcesz wznieść walkę z cellulitem na jeszcze wyższy poziom, możesz skupić się na konkretnych wyborach żywieniowych.

Jakie produkty mogą nasilać cellulit?
  • napoje alkoholowe
  • słodzone napoje
  • wysoce przetworzone produkty, takie jak różne słone przekąski, słodycze, ciasta, itd.
  • produkty bogate w sól, np. różne gotowe dania, wędliny, słone sery, konserwy, itd.
Jakie produkty spożywcze mogą pomóc w walce z cellulitem?
  • Pokarmy bogate w wodę (warzywa, owoce, produkty mleczne, dodatki z pełnego ziarna itp.) mogą pomóc w nawodnieniu skóry.
  • Produkty zawierające witaminę C (jagody, papryka, kiwi, kapustne, owoce cytrusowe, ziemniaki itp.) są szczególnie cenione przez bloczki budulcowe skóry i tkanki podskórnej. Witamina ta jest niezbędna dla tworzenia kolagenu.
  • Produkty bogate w białko (mięso, ryby, roślinne alternatywy dla mięsa, jajka, itd.) zawierają aminokwasy, które są niezbędne dla budowania mocnej tkanki podskórnej i zdrowej skóry.

Jeśli celem zmiany twojej diety jest pozbycie się cellulitu, powinnaś pamiętać, że żaden produkt nie jest w stanie go samodzielnie wyleczyć. Prawdą nie jest również, iż jeżeli przestaniesz jeść nieodpowiednie pokarmy, na zawsze pozbędziesz się problemu. Aby modyfikacje diety miały wpływ na cellulit, ważne jest łączenie jej i niezapominanie o pozostałych obszarach zdrowego stylu życia. Dieta jest tylko jednym z wielu elementów tej skomplikowanej układanki.

4. Trzymaj się z dala od papierosów

Palenie ogólnie jest złe dla organizmu, więc nie jest zaskoczeniem, iż może również przyczyniać się do powstawania cellulitu. Dym papierosowy zawiera toksyczne substancje, które pogarszają jakość skóry. Mogą ją osłabiać, zmniejszać jej elastyczność lub nawodnienie. To sprawia, iż ​​skóra jest ogólnie bardziej podatna na problemy. jeżeli chodzi o cellulit, niezdrowa skóra jest bardziej podatna na nacisk komórek tłuszczowych, które wydostają się z tkanki podskórnej. Dzięki temu łatwiej powstają wgłębienia i nierówności typowe dla cellulitu. [13]

Ograniczając palenie, zwiększysz jakość i odporność twojej skóry. Nie wspominając, iż twój cały organizm ci za to podziękuje, włączając twoje płuca, zęby, włosy i serce.

5. Pamiętaj o spożyciu płynów

Wystarczające spożycie płynów jest jednym z filarów zdrowej skóry. Płyny są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania procesów zachodzących w skórze. Utrzymują skórę nawilżoną, sprężystą i wyglądającą zdrowo i świeżo.

Ponadto optymalne spożycie płynów pomaga zmniejszyć zatrzymanie wody w organizmie. Im mniej nadmiaru wody kryje się w tkance podskórnej, tym cellulit jest mniej widoczny. [6,8]

W szczególności powinnaś pić zwykłą wodę, lub delikatnie mineralizowaną wodę, albo niesłodzoną herbatę. Można je urozmaicać także napojami dietetycznymi zawierającymi substancje słodzące. Tradycyjnymi słodzonymi napojami najlepiej rozkoszować się tylko w wyjątkowych okolicznościach. Dodatkowo, jeżeli zapominasz o regularnym piciu wody, pomóc może na przykład specjalny, duży bidon.

Jeśli interesują cię konkretniejsze informacje na temat tego, kiedy organizm może zatrzymywać wodę i jak to zwalczyć, sprawdź nasz artykuł Jak pozbyć się wody z organizmu i zmniejszyć jej zatrzymanie?

Wypróbuj zabiegi na cellulit i suplementy diety

1. Masaże

Celem masażu jest wsparcie krążenia krwi i limfy. Według niektórych naukowców cellulit charakteryzuje spowolnione i niewystarczające krążenie. W związku z tym masaże mogą pomóc stymulować ten proces w tkance podskórnej i jednocześnie łagodzić symptomy cellulitu. Są to jednak techniki, w przypadku których nie do końca jasne jest, jak skuteczne są.

  • Endermologia, nazywana także lipomasażem, pomaga kształtować figurę i zwalczać cellulit poprzez zmianę rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Jest to technika zatwierdzona również przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). [3]
  • Maderoterapia to nowoczesna technika wykorzystująca drewniane przyrządy do masażu. Jest to dość surowy rodzaj masażu, podczas którego możesz się pocić. Jednak w ten sposób może pomóc w przepływie krwi i limfy oraz wzmocnieniu odporności skóry.
  • Masaż limfatyczny ma na celu wsparcie pracy układu limfatycznego, a co za tym idzie usprawnienie eliminowania substancji przemiany materii z organizmu. [12]

2. Zabiegi energetyczne

Istnieje wiele zabiegów, które obiecują wyeliminować cellulit. Okazuje się, iż wiele z nich może być naprawdę skutecznych i dać widoczne rezultaty. Prawdą jest jednak, iż w ich przypadku pozytywny efekt nie jest permanentny. W związku z tym zwykle trzeba je wykonywać cyklicznie.

  • Fale radiowe dostarczają do organizmu energię cieplną, zwiększając temperaturę w obszarze objętym cellulitem. Wykazano, iż może to sprzyjać procesom odbudowy tkanki podskórnej i przyczyniać się do nasilenia rozpadu tkanki tłuszczowej. [3]
  • Terapia akustyczną falą uderzeniową jest wykorzystywana w leczeniu urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Według badań może pomóc we wspieraniu produkcji kolagenu, krążenia krwi i przepływu limfy. W rezultacie okazuje się przydatna również w przypadku cellulitu. [5]
  • Terapia laserowa działa podobnie do częstotliwości radiowej, uwalniając ciepło. Energia ta przechodzi przez skórę i tkankę podskórną, gdzie może wspierać odbudowę struktur kolagenowych, co z kolei sprawia, iż ​​cellulit staje się mniej widoczny. [14]
  • Ultradźwięki skupiają się na komórkach tłuszczowych w tkance podskórnej i mają na celu ich zniszczenie. Na razie jednak nie wiadomo, na ile jest to skuteczne. Wydaje się, iż ta metoda jest bardziej skuteczna w połączeniu z innymi technikami, takimi jak wspomniany wcześniej laser. [14]
  • Karboksyterapia wykorzystuje dwutlenek węgla (CO2) do leczenia cellulitu. Wstrzykuje się go bezpośrednio do tkanki podskórnej, gdzie powinien poprawić przepływ krwi i wspomagać rozkład tłuszczu. [7]
  • Kriolipoliza to metoda, której celem jest zamrożenie niechcianej podskórnej tkanki tłuszczowej. Wystawiając komórki na działanie niskiej temperatury, mają one obumrzeć. Jednak w tej chwili nie ma wystarczających dowodów, aby potwierdzić, iż ta technika działa. [14]

3. Kremy i żele na cellulit

Jest to jedna z pierwszych metod, dzięki której próbowaliśmy się pozbyć cellulitu. Kremy i żele zwykle zawierają różne aktywne składniki, o których przeczytasz, iż wspierają krążenie krwi, produkcję kolagenu lub rozkładanie tłuszczu. Do przykładów zaliczają się kofeina, aminofilina, retinol lub różne ekstrakty roślinne.

Mówi się na przykład, iż kofeina, wspomaga rozkład tłuszczu podskórnego. Z kolei retinol jest użyteczny dla formacji bloczków budulcowych skóry. [14]

Niewiele jest w tej chwili dostępnych dowodów potwierdzających skuteczność tych różnych produktów. Jednak w połączeniu z innymi strategiami może warto je wypróbować.

Co powiesz na okład błotny?

Interesującym produktem łagodzącym cellulit jest błoto z wodorostów. Badania fińskich naukowców wykazały, iż stosowanie błota przez cztery tygodnie (45 minut dziennie) znacząco zmniejsza widoczność cellulitu. Na przykład w badaniu ultrasonograficznym uwidoczniły się zmiany w strukturze tkanki podskórnej – poprawiła się produkcja kolagenu i krążenie krwi, a ilość podskórnej tkanki tłuszczowej się zmniejszyła. W związku z tym błoto także może być użyteczną pomocą w walce z cellulitem. Ważne jest jednak, aby wspomnieć, iż okłady błotne dostępne na rynku mogą różnić się proporcją alg i innych składników. [1]

4. Suplementy diety

Jeśli chcesz zmniejszyć cellulit z pomocą suplementów diety, to istnieje kilka substancji, które mogłyby ci w tym pomóc. Jest to jednak dodatek do innych technik. Z pewnością nie można oczekiwać, iż stosowanie jakichkolwiek suplementów wyeliminuje cellulit.

  • W badaniach kolagen miał wpływ na formację bloczków budulcowych tkanki podskórnej. Hydrolizowany kolagen, czyli w formie peptydów, zdaje się być najskuteczniejszy. Możesz także wypróbować peptydy wytwarzane z kolagenu rybiego. [10]
  • Miłorząb dwuklapowy, w połączeniu z ekstraktem z pestek winogron i Melilotus officinalis, wykazał pozytywny efekt w leczeniu cellulitu w jednym badaniu. [2]

Czy możliwe jest całkowite pozbycie się cellulitu?

Być może sama doświadczyłaś, iż próba pozbyć się cellulitu może być nie lada wyzwaniem. Często przylega on bardzo uporczywie i trudno go całkowicie usunąć. Jednak choćby w takim przypadku nic nie jest niemożliwe. Cellulit może być powszechną i naturalną częścią kobiecego organizmu, ale dziś już wiesz, co zrobić, żeby stał się tak niewidoczny, jak to możliwe. Całkowite pozbycie się go też nie jest nierealne. Mogą w tym pomóc nie tylko zmiany stylu życia, ale i wspomniane wcześniej techniki terapeutyczne stworzone specjalnie, aby leczyć cellulit.

Łącząc zdrowy styl życia z dostępnymi specjalnymi zabiegami istnieje spora szansa, iż ten problem w końcu przestanie cię dotyczyć. Co jednak jeżeli wprowadzisz zmiany w swojej diecie, programie ćwiczeń lub zaczniesz chodzić na masaże, a cellulit pozostanie na twoich udach? Całkiem możliwe, iż ostatecznie nie będzie ci to przeszkadzać. Pozytywne zmiany, które wprowadzisz, sprawią, iż poczujesz się znacznie lepiej i ogólnie będziesz pewniejsza swojego ciała.

Czy cellulitu trzeba pozbyć się w 100%?

Jak widzisz, w walce z cellulitem możesz zwrócić się do kilku pomocników. Kilka z tych metod działa i może go zmniejszyć. W rzeczywistości jednak wiele z was może nie być w stanie całkowicie i na zawsze go wyeliminować. Dzieje się tak dlatego, iż cellulit jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. Ale czy naprawdę konieczne jest pozbycie się każdej ostatniej nierówności?

Być może czas przestać się niepotrzebnie zamartwiać i zdać sobie sprawę, iż ty i ja postrzegamy go jako znacznie brzydszą część ciała, niż jest w rzeczywistości. Piękne, gładkie uda modelek przedstawianych w mediach społecznościowych z pewnością nie pomagają. Musisz sobie jednak zdać sprawę, iż to nie jest rzeczywistość. Rzeczywistość jest taka, iż ​​prawie każda z was, choćby najbardziej wysportowane kobiety na Instagramie, ma cellulit. Jednak jednocześnie nie ma nic złego w tym, iż chcesz go zmniejszyć. Ale być może pójdzie ci to lepiej, gdy uznasz, iż nie ma nic złego w posiadaniu odrobiny tej „niedoskonałości” na udach.

Mity na temat cellulitu

Cellulit owiany jest wieloma mitami i opowieściami. Być może już obaliliśmy niektóre z nich, a teraz przyjrzymy się innym. Jaka jest prawda w tym, co się mówi i pisze na temat cellulitu, a co już prawdą nie jest?

1. Tylko osoby z nadwagą i otyłe mają cellulit

Cellulit jest również powszechny pośród sportsmenek i aktywnych kobiet, które utrzymują zdrowy styl życia i mają szybki metabolizm. Nadmierna tkanka tłuszczowa nie jest jedynym czynnikiem, który prowadzi do jego powstania. Na przykład samo bycie kobietą może być jego silną przyczyną.

2. Najlepszym ćwiczeniem na cellulit jest cardio

Cardio zdecydowanie może pomóc ci stracić na wadze i pozbyć się zbędnego tłuszczu. Jednak aby pozbyć się cellulitu, ważne jest także pracowanie nad siłą i kształtem mięśni. Właśnie w tym pomoże ci trening siłowy. Budowanie masy mięśniowej i jej rzeźbienie ma bardzo dobry wpływ na ogólny wygląd ciała. Jak zawsze najlepiej jednak łączyć oba rodzaje tych aktywności.

3. Powodują go toksyny w organizmie

Jak już wspominaliśmy, cellulit jest przede wszystkim rezultatem sposobu ułożenia struktur w tkance podskórnej i osłabienia wierzchniej warstwy skóry. Właśnie dlatego jest on typowy dla kobiet, a mężczyzn zwykle pomija. Widoczność cellulitu zależy ponadto od ilości i wielkości komórek tłuszczowych. jeżeli chodzi o spowolniony przepływ limfy i nagromadzenie się substancji odpadowych, dziś nie jest jasne, w jakim stopniu są one powiązane z cellulitem.

4. Skuteczną metodą są legginsy antycellulitowe

Jeśli nosisz legginsy antycellulitowe, ten mankament estetyczny będzie najprawdopodobniej mniej widoczny. Materiał kompresyjny obiecuje poprawę krążenia krwi, przepływu limfy i ma wpływ na termoregulację, co sprawi, iż będziesz się lepiej pocić. Nie mamy jednak dowodów pozytywnego działania takich rodzajów legginsów, zatem nie można na nich polegać, jeżeli chodzi o pozbycie się cellulitu lub znaczące wsparcie w tym zakresie. Zdaje się jednak, iż ulgę od obolałych nóg można uzyskać w podobny sposób, na przykład dzięki pończoch uciskowych.

O czym warto pamiętać?

Cellulit to część ciała, która w pewnym momencie zaczyna dokuczać prawdopodobnie każdej kobiecie. Chcesz się go pozbyć, a czasami zrobiłabyś wszystko, żeby zniknął. Dobra wiadomość jest taka, iż ​​nie wszystko stracone, ponieważ istnieją sposoby, aby temu zaradzić. Zmiana swojej diety i ćwiczeń zawsze jest dobrym pomysłem. Ponadto istnieje wiele innych technik masażu i terapii, które pomagają w walce z cellulitem.

Nie ma nic złego w chęci pozbycia się cellulitu. Jednak pomocne może być również nauczenie się akceptowania faktu, iż cellulit na swój sposób należy do ciała kobiety. W końcu ma go około 80–90% kobiet. Najlepszym rozwiązaniem zdaje się więc nauczenie się akceptowania go jako części tego, kim jesteś i stopniowa praca nad najlepszą możliwą wersją siebie.

Czy dzisiejszy artykuł był dla ciebie pomocny? jeżeli nauczyłaś się czegoś nowego, bylibyśmy wdzięczni, gdybyś udostępniła go pośród swoich znajomych i rodziny.

Zdrowa żywność
Kolagen
Idź do oryginalnego materiału