Jak osteoporoza wpływa na zdrowie zębów?

krokdozdrowia.com 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Kobieta u dentysty - jak osteoporoza wpływa na zdrowie zębów?


Czy zastanawiałaś się kiedyś jak osteoporoza wpływa na zdrowie zębów? W przypadku patologii ogólnoustrojowej występują reperkusje w kilku częściach ciała. Jest tak również w przypadku osteoporozy. W tym artykule przyjrzymy się związkowi między osteoporozą a zdrowiem zębów.

Ta choroba kości może mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. W rzeczywistości w niektórych przypadkach objawy w jamie ustnej mogą pomóc w jej rozpoznaniu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak osteoporoza wpływa na zdrowie zębów? Czytaj dalej!

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest złożoną patologią, która powoduje zmniejszenie gęstości kości. Jest to spowodowane zaburzeniem metabolicznym, które pogarsza strukturę kości, co zwiększa ich kruchość i ryzyko złamań. Na ogół częstość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza w okresie pomenopauzalnym.

Inne czynniki ryzyka obejmują:

  • Płeć
  • Wiek
  • Genetyka
  • Pochodzenie etniczne
  • Styl życia
  • Odżywianie
  • Alkohol, palenie lub picie kawy
  • Siedzący tryb życia

Najbardziej rozpoznawalną konsekwencją osteoporozy są złamania powstałe w wyniku drobnych urazów. Kręgi i głowa kości udowej są najczęstszymi obszarami złamań.

Być może zainteresuje Cię również artykuł: Choroby wieku starczego – najczęściej występujące

Jak osteoporoza wpływa na zdrowie zębów?

Jak już wspomnieliśmy, osteoporoza jest patologią, która dotyka różnych kości ciała, w tym szczęki. Szczęka może cierpieć z powodu takiej samej utraty substancji kostnej jak reszta kości.

Zmniejszenie gęstości żuchwy i górnej szczęki może prowadzić do innych zmian w jamie ustnej. Choroby przyzębia, ruchomość i utrata zębów oraz dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego to tylko niektóre z powiązanych problemów.

Utrata wysokości szczęk i zmniejszenie szerokości wyrostków zębodołowych może powodować deformacje łuków zębowych i twarzy. To z kolei prowadzi do trudności w leczeniu stomatologicznym, takim jak wszczepianie implantów czy protez.

Osteoporoza wpływa na zdrowie zębów. W ciężkich przypadkach prowadzi do ich utraty.

Konsekwencje osteoporozy dla zdrowia zębów

Postęp osteoporozy w kości szczęki powoduje różne problemy zdrowotne zębów. Najbardziej istotne są następujące.

Zmniejszenie wyrostka zębodołowego

Osteoporoza jest jednym z ogólnoustrojowych czynników, które mogą powodować utratę gęstości kości w wyrostku zębodołowym (obszar szczęki, w którym znajdują się korzenie zębów). Odżywianie i brak równowagi hormonalnej to kolejne determinanty tej sytuacji.

Niedobór wapnia i fosforu oraz niska produkcja witaminy D często powodują resorpcję kości w wyrostkach zębodołowych. Nierównowaga hormonalna przy menopauzie to kolejna sytuacja, która nasila utratę masy kostnej u kobiet.

Zmniejszona gęstość w kości szczęki

Osteoporoza zwiększa porowatość i przestrzenie beleczkowate kości szczęki. Korowa część szczęki staje się cieńsza, szczególnie w okolicy kąta.

Ta utrata masy kostnej sprawia, iż szczęki są bardziej kruche. Z tego powodu wprowadzanie implantów dentystycznych lub protez staje się u tych pacjentów trudniejsze, co negatywnie wpływa na jakość ich życia.

Utrata zębów

Pacjenci z osteoporozą mają większe predyspozycje do utraty zębów lub cierpią na bezzębie. Jednak związek ten może być również spowodowany innymi czynnikami, takimi jak zaawansowany wiek, palenie tytoniu, zła higiena jamy ustnej lub stan jamy ustnej typowy dla starzenia się.

Zmniejszenie gęstości kości szczęki i utrata kości wyrostka zębodołowego w miejscu wprowadzenia zębów oznacza brak podparcia dla zębów. Zęby zaczną się ruszać i mogą wypaść.

Jak osteoporoza wpływa na zdrowie zębów – problemy periodontologiczne

Chociaż osteoporoza nie jest przyczyną chorób przyzębia, konsekwencje tej patologii są poważniejsze u pacjentów, którzy na nią cierpią. W takich przypadkach choroba przyzębia postępuje znacznie szybciej.

Rozwój worków przyzębnych, utrata przyczepu kostnego i wynikająca z tego ruchomość lub utrata zębów jest większa u osób z osteoporozą.

Przeczytaj więcej: Protetyka implantów dentystycznych – czym jest i jakie są jej rodzaje

Uzupełniające metody diagnostyczne osteoporozy

Jak już wspomnieliśmy, często objawy stomatologiczne skłaniają ekspertów medycznych do podejrzenia osteoporozy. Niektóre uzupełniające metody stosowane w praktyce stomatologicznej pomagają pacjentowi w szukaniu pomocy medycznej.

Ponadto rozpoznanie choroby pomaga dentyście w ponownym rozważeniu lub zastąpieniu określonej terapii, którą może otrzymywać pacjent. Oto kilka badań dentystycznych, które mogą wykazać obecność zmian kostnych spowodowanych osteoporozą:

  • Panoramiczne zdjęcie rentgenowskie: zwane również „ortopantomografią”, jest często wykonywane w klinikach dentystycznych w celu uzyskania ogólnego obrazu kości i struktur zębów. Zmieniony wygląd kory kostnej, obniżona wysokość wyrostka zębodołowego oraz słaba gęstość kości mogą wskazywać na występowanie osteoporozy.
  • Tomografia komputerowa (CT): w tej chwili jest wykonywana cyfrowo przy niższej dawce promieniowania niż konwencjonalne metody. Badanie to umożliwia wykonanie setek zdjęć ust pod różnymi kątami w celu szczegółowego zbadania. Specjalista może wykryć zmiany, które nasuwają podejrzenie początku osteoporozy.

Jeśli symptomatologia i badania uzupełniające wskazują na obecność choroby, dentysta wystawi odpowiednie skierowanie do specjalisty.

Specjalista wykona określone badania, takie jak densytometria. Można również wykonać badania krwi i moczu, aby potwierdzić diagnozę.

W zależności od wyników zalecone zostanie odpowiednie leczenie dla danego przypadku. Kwalifikacje do zajmowania się pacjentem z osteoporozą posiadają: lekarze pierwszego kontaktu, klinicyści, endokrynolodzy i reumatolodzy.

Jak osteoporoza wpływa na zdrowie zębów – wskazówki

Wprowadzenie niektórych z tych zaleceń w życie może pomóc w ograniczeniu skutków osteoporozy dla zdrowia zębów.

  • Właściwe odżywianie: Zróżnicowana, pożywna dieta bogata w wapń może pomóc zmniejszyć skutki osteoporozy w jamie ustnej. Pomocne są między innymi migdały, produkty mleczne i suplementy.
  • Dbaj o częstą aktywność fizyczną.
  • Unikaj szkodliwych nawyków: rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny.
  • Wystawiaj się na działanie promieni słonecznych: sprzyja to syntezie witaminy D, która zwiększa wchłanianie wapnia.
  • Utrzymuj prawidłową higienę jamy ustnej: szczotkuj zęby trzy razy dziennie pastą z fluorem. Uzupełnij czyszczenie nicią dentystyczną i płynami do płukania ust.
  • Utrzymuj protezy w czystości i sprawdzaj je co 6 miesięcy.
  • Regularnie odwiedzaj dentystę. Pomaga to wcześnie wykryć wszelkie problemy i znaleźć natychmiastowe rozwiązanie. Ponadto regularne czyszczenie jamy ustnej pomaga zachować zdrowe zęby i dziąsła.
  • Poinformuj dentystę, jeżeli masz diagnozę osteoporozy i wskaż leki, które bierzesz w leczeniu tego schorzenia.
Regularne konsultacje stomatologiczne mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia problemów związanych z osteoporozą.

Działaj na czas, aby zapobiec konsekwencjom

Wraz ze wzrostem średniej długości życia w populacji ogólnej osteoporoza staje się coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym. Biorąc pod uwagę związek tej choroby z wiekiem, będzie na nią narażonych coraz więcej osób.

Choroba ta wpływa na jakość kości, a jej pojawienie się w szczęce ma negatywny wpływ na zdrowie zębów. Ubytek masy kostnej i zanik kości wyrostka zębodołowego może prowadzić do utraty zębów i braku możliwości leczenia rehabilitacyjnego.

Z tego powodu niezbędna jest świadomość, jak ważne jest zapobieganie chorobie lub ograniczanie jej skutków poprzez zdrowy styl życia. Regularne kontrole lekarskie i stomatologiczne pozwalają na wczesne postawienie diagnozy i zapobieganie postępowi patologii.

Idź do oryginalnego materiału