Moment, gdy choroba Alzheimera wkrada się do życia rodziny niezwykle trudno uchwycić. Na ogół pozostaje niezauważony. Choroba narasta, aż w końcu zaczynają dawać o sobie znać pewne jej symptomy, które zauważa chory, jego współmałżonek lub dzieci. Choroba Alzheimera jest już wówczas dosyć zaawansowana. Jakie są kolejne wyraźne etapy Choroby Alzheimera?
Specjaliści – w zależności od metodologii – wyróżniają, trzy, pięć, a choćby siedem faz choroby Alzheimera.
I faza – brak zaburzeń
W 7-etapowej typologii w pierwszej fazie choroby objawy nie są jeszcze widoczne dla otoczenia chorego. Zatem na ogół rodzina nie ma szans dostrzec, iż dzieje się coś niepokojącego.
II faza – niewielkie zaburzenia
W drugiej fazie choroby u seniora pojawiają się bardzo subtelne kłopoty związane na przykład z przypominaniem sobie imion i nazwisk znajomych osób. – Gdy mój dziadek był na tym etapie choroby, moja mama często zostawała Katarzyną, jak druga synowa, a Katarzyna Anną – jak moja mama. Dziadkowi zdarzało się również mylić imiona wnuków. Traktowaliśmy to jednak w kategoriach niegroźnego dziwactwa, nie pierwszych objawów groźnej choroby – wspomina pani Aldona. Na tym etapie choroby charakterystyczne jest również gubienie drobnych przedmiotów. Choć bywa to dokuczliwe, jeżeli chodzi np. o kluczyki od samochodu czy klucze od mieszkania, lekarze i bliscy są skłonni zrzucać tego typu symptomy raczej na wiek podopiecznego niż szukać przyczyny w chorobie Alzheimera.
III etap – łagodne zaburzenia poznawcze
W zasadzie w tym etapie choroby Alzheimera pogłębiają się zaburzenia opisane powyżej. Nazwy przedmiotów, imiona i nazwiska umykają choremu coraz częściej. Narastają także problemy z koncentracją i pamięcią. Otoczenie zaczyna dostrzegać problem. Ten etap choroby może trwać choćby około 7 lat. Najczęściej właśnie wówczas rodzina zaczyna poszukiwać odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się zaburzenia poznawcze, które obserwują. Chory na tym etapie często wiedzie jeszcze aktywne życie, ale sprostanie codziennym obowiązkom zaczyna mu przychodzić z nieco większym trudem niż wcześniej.
IV etap choroby – umiarkowane zaburzenia funkcji poznawczych
Do opisanych zaburzeń, dochodzą trudności z przypominaniem sobie wydarzeń. Choremu coraz więcej problemów nastręcza zorganizowanie sobie pracy i sprostanie zawodowym obowiązkom. Zmienia się też jego codzienne życie.
– Płacenie rachunków na czas, zaplanowanie zakupów, pilnowanie finansów – zaczęło dziadka powoli przerastać. Wyraźnie potrzebował pomocy. Jednak jako osoba, która w życiu była bardzo zaradna, problemowi zaprzeczał, bagatelizował go. Niechętnie przyjmował pomoc – wspomina pani Aldona.
Na tym etapie choroby Alzheimera chorego może również dotknąć apatia – brak zainteresowania otoczeniem i rezygnacja z aktywności społecznej.
V etap choroby – średniozaawansowane zaburzenia funkcji poznawczych
W tej fazie choroby Alzheimera otoczenie nie ma już wątpliwości, iż z chorym dzieje się coś złego. Zaburzenia poznawcze są bardzo widoczne. Chory nie potrafi się na przykład samodzielnie ubrać stosownie do pogody i okoliczności. W pewnym sensie zaczyna żyć poza czasem – może nie dostrzegać jaka jest pora dnia, pora roku, nie zna daty.
Wyzwaniem staje się dla niego przygotowanie posiłku. W pewnych okolicznościach może to być dla chorego niebezpieczne – może na przykład zapomnieć o włączonym gazie, zostawić na kuchence gotującą się zupę.
Również poza domem choremu może się przydarzyć coś złego. Dla tego etapu choroby Alzheimera charakterystyczne są zaburzenia orientacji. Chory, wychodząc z domu, błądzi w poszukiwaniu adresu, zapomina po co wyszedł czy dokąd ma dojść. Ten etap choroby trwać może około półtora roku.
VI etap choroby – zaawansowane zaburzenia poznawcze
Mycie się, ubieranie, przygotowanie posiłków, przyjmowanie leków o odpowiednich porach w odpowiednich dawkach są już poza zasięgiem chorego. Niezbędna jest asysta ze strony opiekuna. Może się również okazać, iż chory przestaje kontrolować zwieracze, więc konieczne stanie się stosowanie pieluchomajtek.
Chory może słyszeć głosy lub widzieć rzeczy, których nie ma. Omamy wzrokowe i słuchowe na tym etapie choroby Alzheimera są dość typowe. Podobnie jak zmiany zachowania. Popadanie w apatię lub – wręcz przeciwnie – okazywanie nieuzasadnionej agresji.
Zdarza się również, iż chory myli osoby. W najbliższych widzi kogoś z przeszłości. Nie pamięta imion. Nie potrafi wykonywać bardziej złożonych czynności. Niektórzy chorzy kompulsywnie powtarzają pewne czynności lub słowa.
Charakterystyczny jest „objaw lustra”, gdy chory nie rozpoznaje siebie w lustrze. Ten etap choroby Alzheimera trwa do dwóch i pół roku.
VII etap choroby – bardzo ciężkie zaburzenia poznawcze
W fazie terminalnej choroby Alzheimera pacjent cierpi na ciężkie otępienie. Nie ma już w zasadzie kontaktu z otoczeniem. Stopniowo traci zdolność chodzenia, siedzenia. Mowa jest bliska zaniknięciu. Choroba nie oszczędza choćby zdolności uśmiechania się. Podopieczny wymaga asysty przez całą dobę.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. o ile Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook,
l