Jak dbać o wzrok zimą? Najważniejsze zioła na oczy

yango.pl 1 rok temu

Jak dbać o wzrok zimą? Najważniejsze zioła na oczy

Wraz z nadejściem zimy temperatura zaczyna spadać, a sezon na przeziębienie i grypę można uznać za otwarty. Wielu z nas sięga po rozgrzewające potrawy i grube zimowe kurtki. Chronimy się przed zimnem i pamiętamy o poprawie naszej odporności, zażywająca niezbędne suplementy. Często zapominamy jednak, iż dbanie o oczy jest równie ważne, jak o resztę ciała. W tym artykule przyjrzymy się w jaki sposób nasze oczy mogą odczuć trudne warunki zimą. Poznamy także sposoby i zioła na oczy, dzięki którym będziemy w stanie uchronić nasz wzrok przed negatywnymi skutkami chłodu.

Jak dbać o wzrok i chronić oczy zimą?

Jeśli do tej pory nie przyszło Ci nigdy do głowy, iż zima może mieć wpływ na oczy, nie przejmuj się! Większość ludzi zapomina o odpowiednim dbaniu o zdrowie oczu. Pozostają często w kompletnej nieświadomości wielu czynników, mających wpływ na prawidłowe widzenie. Przyjrzyjmy się niektórym typowym czynnikom, jakie mogą mieć wpływ na nasze oczy w chłodniejszych miesiącach.

Co może mieć wpływ na nasze oczy w chłodne dni?

  1. Suchość oczu

Dlaczego zimna pogoda wpływa na suchość oczu? Braku wilgoci w powietrzu i większa ilość źródeł ciepła w domu mogą sprawić, iż nasze oczy staną się suche. W niektórych przypadkach objawi się to choćby swędzeniem, bólem lub obrzękiem. Suche oczy mogą wpłynąć na Twój wzrok, dlatego zimą warto pamiętać o delikatnych kroplach nawilżających oczy.

  1. Łzawienie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś łzawienie z oczu w chłodne dni? Zimny ​​​​wiatr i niskie temperatury mogą podrażniać nasze oczy, powodując nadmierne wytwarzanie łez. Jest to przykra niedogodność, która dodatkowo utrudnia widzenie, rozmywając obraz. Choć może wydawać się to nieoczywiste, łzawienie z oczu zimą jest odpowiedzią na chłodne i suche powietrze. W ten sposób Twój organizm chroni wzrok, zapewniając oczom niezbędne nawilżenie.

  1. Zmęczony wzrok

Czy zimna pogoda może wpływać na wzrok? Oprócz niskich temperatur, miesiące zimowe są znacznie ciemniejsze. Może to utrudniać niektóre czynności, takie jak czytanie. Wysiłek dla oczu przy słabym świetle może powodować ich nadmierne zmęczenie. Aby uniknąć zmęczenia oczu, zawsze upewnij się, iż czytasz lub pracujesz w dobrze oświetlonych miejscach. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe zmęczenie wywołane długim czasem spędzonym przed ekranem telewizora, komputera czy telefonu. Pamiętaj, iż długotrwałe lub niewłaściwe korzystanie z ekranów może mieć długotrwały wpływ na wzrok.

  1. Podrażnienia przy noszeniu soczewek

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, prawdopodobnie wiesz o czym mowa. Silny wiatr i ujemne temperatury mogą powodować dyskomfort i podrażnienia. Jest to kolejny powód, dla którego zimą warto przyłożyć szczególną uwagę do odpowiedniego nawilżenia oczu. W chłodnych miesiącach nawilżaj je delikatnymi kroplami. Dbaj także o prawidłowe nawodnienie całego organizmu.

Zdrowe oczy zimą? Oto kilka prostych wskazówek!

  1. Pij dużo wody

Zimą pijemy więcej gorących napojów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, iż kawa czy herbata mogą jeszcze bardziej nas odwadniać! Picie dużej ilości czystej wody utrzymuje prawidłowe nawodnienie całego organizmu, co przekłada się również na nawilżenie oczu. Jest to równie ważne dla naszego organizmu w każdej porze roku.

  1. Jedz zdrową dietę z dużą ilością świeżych warzyw

Najważniejszy w diecie na zdrowe oczy jest odpowiedni dobór witamin. Witamina A, E i C, a także kompleks witamin z grupy B zapewnią Ci wsparcie dla wzroku. Gdzie je znaleźć? Najlepiej skupić się na spożywaniu jak największej ilości różnokolorowych warzyw i owoców. W szczególności warto przyjrzeć się tutaj warzywom liściastym, takim jak szpinak, rukola, sałata czy jarmuż. Zawierają one luteinę, która jest karotenoidem o szczególnej wartości antyoksydacyjnej dla wsparcia zdrowia naszych źrenic.

  1. Stwórz przyjazną dla oczu temperaturę

Korzystanie z grzejników i kaloryferów może wysuszyć powietrze w pomieszczeniach, narażając nasze oczy na podrażnienie. Zimą warto więc zainwestować w nawilżacz powietrza, a także w miarę możliwości zmniejszyć intensywność ogrzewania mieszkania.

  1. Używaj nawilżających kropli do oczu

Krople będą Ci szczególnie przydatne tuż przed wyjściem na zewnątrz. Pomogą Ci one chronić oczy przed zimnym powietrzem. Krople mogą się także przydać, jeżeli zauważasz suchość oczu, przebywając w ogrzewanych pomieszczeniach. Pamiętaj, by dobrać dla siebie odpowiednie krople, szczególnie, jeżeli korzystasz z soczewek kontaktowych.

Zioła i witaminy dla Twoich oczu

Istnieje wiele produktów i wspomagających zdrowe widzenie. Spośród ich wszystkich wybraliśmy kilka, których stosowanie zapewni Twoim oczom szereg najważniejszych składników odżywczych. Oprócz poniższych ziół pamiętaj o jak największej ilości antyoksydantów, a także witamin: A, E, C i B. Produkty mające na celu utrzymanie zdrowia oczu, takie jak naturalne suplementy diety, często składają się właśnie z nich. Natura dała nam jednak o wiele więcej – oto najważniejsze zioła na oczy!

  • Świetlik lekarski

Ziele świetlika lekarskiego od wieków jest jednym z ziół stosowanych dla poprawy zdrowia oczu. Zawiera ono fitoskładniki, które mogą być pomocne w zmniejszaniu objawów dyskomfortu oczu. Znajdująca się w świetliku aukubina ma działanie przeciwzapalne i łagodzące zmęczone czy podrażnione oczy. Zawartość garbników działa ściągająco, pomagając ograniczyć ilość wydzieliny i złagodzić stany zapalne błon śluzowych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zapalenia powiek lub spojówek.

  • Czarna borówka

To kolejny produkt zielarski, zawierający dużą ilość wielu ważnych antyoksydantów – w tym garbników. Borówka jest znana z pozytywnych adekwatności dla zdrowia oczu i prawidłowego widzenia. Szczególnie zawartość antocyjanów sprawia, iż suplementy zawierające ekstrakt z borówki zyskują na popularności. Antocyjany wykazują adekwatności poprawiające mikrokrążenie oczne i obniżające ciśnienie śródgałkowe.

  • Aksamitka (z luteiną)

Zawarta w niej luteina to cenny karotenoid, czyli pigment, nadający roślinom koloru żółtego lub pomarańczowego. Wykazano, iż luteina zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób oka, a także poprawia parametry widzenia u zdrowych osób. Te niezwykłe adekwatności luteiny stawiają aksamitkę pośród najważniejszych ziół na oczy.

Idź do oryginalnego materiału