Jagielnik – król wśród zdrowych ciast
Ile kalorii ma jagielnik?
Przepis na jagielnik
Jagielnik ze słonym karmelem
Jagielnik z bananem
Jagielnik to przepyszne ciasto z kaszy jaglanej, nazywane również wegańskim sernikiem, które od kilku sezonów cieszy się ogromną popularnością. Jest zdrowe, bogate w witaminy z grupy B, i nie ma tak wielu kalorii jak tradycyjny sernik.
Jagielnik – król wśród zdrowych ciast
Jagielnik to przepyszne ciasto, które z powodzeniem można przygotować zarówno na co dzień, jak i na ważne uroczystości. Ciasto z kaszy jaglanej to kopalnia witamin z grupy B, które wspaniale wpływają na stan włosów, skóry i paznokci. Zawiera również kwas foliowy, kwas pantotenowy, wyciąga wilgoć z organizmu, zmniejszając stany zapalne. Wykazuje również adekwatności antywirusowe.
Ciasto z kaszy jaglanej ma jeszcze więcej adekwatności prozdrowotnych. Wszystko zależy od dodatkowych składników, które do niego dodamy. Daktyle i masło orzechowe (często wykorzystywane do kremu daktylowego) zawierają dużo magnezu, błonnika, potasu, witaminy B6, a masło orzechowe to skarbnica tłuszczów nienasyconych, które pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi.
Ile kalorii ma jagielnik?
Ciasto z kaszy jaglanej, oprócz walorów zdrowotnych, ma też dużo mniej kalorii niż zwykłe ciasta. Porcja z kremem z daktyli zawiera ok. 240 kcal, czyli tyle co czekoladowy baton. Jagielnik to świetny pomysł na zdrowy deser dla całej rodziny i dobry podwieczorek dla dzieci, który pozwoli wyeliminować słodycze z diety.
Przepis na jagielnik
W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na jagielniki. Królują wśród nich wersje z kremem daktylowym i słonym karmelem oraz z bananem. Sprawdźcie, jak je zrobić!
Jagielnik ze słonym karmelem
Składniki na spód:
250 g daktyli (1 szklanka)
100 g błyskawicznych płatków owsianych lub migdałów
100 g wiórek kokosowych
15 g kakao (1 łyżka)
1 łyżeczka oleju kokosowego
Składniki na masę jaglaną:
250 g kaszy jaglanej (przed ugotowaniem)
1 puszka mleka kokosowego
250 ml dowolnego mleka roślinnego (np. owsianego czy migdałowego)
1 szklanka wody
3 łyżki miodu lub słodkiego syropu (np. z agawy) lub 5 łyżek ksylitolu
5 łyżek wiórek kokosowych
Składniki na słony karmel:
250 g daktyli
5 czubatych łyżek solonego masła orzechowego
Składniki do dekoracji:
płatki migdałów
słone orzeszki
Przygotowanie:
Wszystkie daktyle zalewamy wrzątkiem i zostawiamy, żeby się dobrze namoczyły (30-45 minut)
Następnie blendujemy razem z płatkami owsianymi/migdałami i olejem kokosowym
Przekładamy do tortownicy i wstawiamy do lodówki
Kaszę jaglaną płuczemy, zalewamy mlekiem roślinnym i wodą i gotujemy na wolnym ogniu
Po ok. 20 minutach dodajemy wiórki kokosowe/miód/ksylitol i gęstą część mleczka kokosowego. Blendujemy na gładką masę (może trwać to dość długo, choćby ok. 10 minut)
Masę wykładamy na schłodzony spód
Następnie przygotowujemy masę daktylową. Namoczone daktyle blendujemy razem z masłem orzechowym i wykładamy na masę jaglaną
Całość posypujemy orzeszkami i płatkami migdałów. Podajemy schłodzony.
Smacznego!
Jagielnik z bananem
Jagielnik z bananem przygotowuje się podobnie jak jagielnik ze słonym karmelem. Jedyna różnica polega na tym, iż do masy jaglanej dodaje się 2 dojrzałe banany. Można dodać również zapach waniliowy albo ziarenka z połowy laski wanilii. Taki jagielnik jest słodszy, bardziej kaloryczny, ale też sycący.