Ile przekąsek i słodyczy w tygodniu nie zaszkodzi? Nowa rekomendacja

zdrowie.wprost.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Makaroniki 


Duńczycy opracowali przydatną poradę żywieniową, która każdemu pozwoli dostosować bezpieczną ilość przekąsek w codziennym jadłospisie.


Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności zwrócił ostatnio uwagę na to, iż prawie wszyscy Duńczycy jedzą znacznie więcej przekąsek i słodyczy, niż mówią oficjalne wytyczne żywieniowe. Jeppe Matthiessen, starszy doradca w Narodowym Instytucie Żywności, powiedział, iż szczególnie u dzieci i młodzieży warto wyrabiać zdrowsze nawyki.


– W większości przypadków dzieci i młodzież jedzą zbyt dużo – tak dużo, iż wielu rodziców jest zaskoczonych. jeżeli ktoś chce przestrzegać zaleceń, nie ma miejsca na tak wiele pustych kalorii – podkreślił.


Nowe zalecenie żywieniowe. Przelicz przekąski na garści


Dlatego też Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności wydał zalecenia, w którym przeliczył „bezpieczną” dla zdrowia ilość słodyczy i przekąsek na garści. Wynosi ona maksymalnie pięć garści przekąsek i słodyczy w tygodniu. w tej chwili Duńczycy zjadają choćby do 20 garści tygodniowo.


– Prawie bez względu na to, czym zastąpisz słodycze i przekąski, przyniesie to poprawę – powiedział Jeppe Matthiessen, starszy doradca w Narodowym Instytucie Żywności.


I choć oficjalne zalecenie Duńczyków najłatwiej podsumować jako „im mniej przekąsek, tym lepiej”, to według Charlotte Kølln z Urzędu Weterynarii i Żywności tak sformułowane zalecenie łatwo zapamiętać i jest ono dobrym punktem odniesienia.


– Ma ono na celu uczynienie oficjalnej porady dietetycznej dotyczącej ograniczenia słodyczy tak konkretną, jak tylko możliwe – powiedziała. Chodzi zarówno o słodycze, chipsy, ciasta, ciastka, lody, soki i słodkie napoje, pod warunkiem, iż ich ilość mniej więcej zmieściłaby się w dłoni. Urzędnicy zalecają płaską garść, ale można do niej dążyć stopniowo, bo „i tak będzie to mniej niż 20 tygodniowo”.Kølln zwróciła uwagę, iż nawyki dotyczące jedzenia słodyczy wyrabiają się w dzieciństwie i często utrzymują się w dorosłości.


Duńczycy podsumowują, iż puste kalorie powinny stanowić maksymalnie 5 procent całej diety, ponieważ słodycze i przekąski nie dostarczają potrzebnych nam składników odżywczych.
Idź do oryginalnego materiału