Higienistko, jak radzisz sobie ze stresem w pracy?

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Higienistko, jak radzisz sobie ze stresem w pracy?


Zawód higienistki stomatologicznej często wiąże się ze stresem i presją – by pracować bardziej wydajnie, szybciej, pomóc jak największej liczbie pacjentów. Jak zachować równowagę i dotychczasowe zaangażowanie w pracę, nie przypłacając nadmiernego obciążenia problemami zdrowotnymi, podpowiada serwis Dentistry IQ.

Stres, zwłaszcza ten utrzymujący się przez długi czas, sprawia, iż praca, która jeszcze niedawno przynosiła nam wiele satysfakcji, może stać się ciężarem nie do zniesienia, może nas wręcz unieszczęśliwiać. Jak można temu skutecznie przeciwdziałać, wykonując wymagający zawód higienistki stomatologicznej?

Określ czynniki stresogenne

Łatwo przyznać się do odczuwania objawów wypalenia zawodowego, ale rozpoznanie jego źródła może być nieco trudniejsze. Stresory, które powodują wypalenie wśród higienistek stomatologicznych, dotyczą zarówno sfery fizycznej, jak i emocjonalnej. Należą do nich: silna presja, by wykonywać zabiegi precyzyjnie (koniecznie przy minimalnym dyskomforcie dla pacjenta!), ograniczenia czasowe, niewystarczające wsparcie ze strony zespołu, brak odpowiednich przerw oraz niepokój, czy spełnia się oczekiwania pracodawcy.

Inne powszechne źródła stresu to np. krótkie terminy wizyt pacjentów, zmęczenie i dolegliwości związane z pracą w warunkach, które nie są ergonomiczne, niekiedy atmosfera rywalizacji i wrogości, nieufność, plotki. Warto rozpoznać te przyczyny, aby móc podjąć odpowiednie działania, które pozwolą ograniczyć stres.

W zwiększeniu świadomości na temat konkretnych, powtarzających się czynników stresogennych może pomóc prowadzenie dziennika, a korzystanie z aplikacji lub urządzenia do kontroli reakcji stresowych ułatwi szczegółowe zrozumienie częstości i intensywności twoich reakcji na stres.

Nadaj priorytet zdrowemu stylowi życia

Każdego dnia edukujemy naszych pacjentów na temat licznych korzyści płynących z utrzymywania zdrowych nawyków w zakresie zdrowia ich jamy ustnej. Wiemy, iż rutynowa higiena domowa skutkuje pozytywnymi zmianami w strukturze szkliwa, mikrobiomie jamy ustnej i przyzębia – co ma istotny wpływ na zdrowie całego ustroju. Choć codziennie dzielimy się tą wiedzą z naszymi pacjentami, instruując ich w zakresie higieny jamy ustnej, wiele z nas nie stosuje się do tych zasad we własnym życiu.

Przykładowo, wiemy, iż ćwiczenia fizyczne ułatwiają utratę wagi i zapewniają większą sprawność fizyczną, ale często pomijamy (i nie doceniamy!) korzyści płynących z aktywności fizycznej dla poprawy naszego zdrowia psychicznego. Badania wskazują, iż stres negatywnie wpływa na mózg, powodując dysfunkcję nerwową, która przekłada się na każdy układ naszego ciała. Natomiast ćwiczenia już po 30 minutach powodują uwalnianie endorfin, co przeciwdziała fizycznym uszkodzeniom spowodowanym przez stres i działa jak naturalny środek przeciwbólowy i poprawiający nastrój.

Wykazano też, iż dieta bogata w pełnowartościowe pokarmy i uboga w produkty wysokoprzetworzone lepiej wspiera nasze funkcjonowanie – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Poprawia też naszą wydajność, co ma istotne znaczenie w przypadku wykonywania stresującej pracy. Pomocne może być także praktykowanie medytacji i ćwiczeń wspierających koncentrację – pomoże to zrównoważyć obciążenie psychiczne, jakie towarzyszy pracy w wymagającym środowisku.

Zadbaj o swój sen

W naszej branży mówimy o higienie jamy ustnej, a co wiemy o higienie snu? Długość i jakość snu w dużej mierze wpływa na nasze reakcje na wyzwania życiowe, zwłaszcza w przypadku wypalenia zawodowego. jeżeli ciało jest stale zmęczone z powodu niedoborów snu, mózg i każdy układ narządów działa na nieoptymalnym poziomie, jak telefon komórkowy przy niskim poziomie naładowania baterii.

Amerykańska agencja federalna Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) zaleca kilka prostych nawyków, które pozwolą utrzymać higienę snu. Są to: chodzenie spać o stałej porze każdej nocy, budzenie się o tej samej porze każdego ranka, tworzenie atmosfery ułatwiającej zaśnięcie, usuwanie z sypialni urządzeń elektronicznych, unikanie alkoholu, kofeiny i nadmiernego jedzenia przed snem oraz regularne ćwiczenia fizyczne.

W kontekście jakości snu i zdrowia psychicznego warto też wspomnieć o zdrowiu dróg oddechowych. Aktualne badania naukowe wskazują na to, iż u osób z nieleczonym obturacyjnym bezdechem sennym (problem ten dotyczy 5–15% dorosłej populacji) częściej występuje depresja, stany lękowe i zaburzenia psychiczne.

Broń siebie, stawiaj granice

Bardzo często rozwiązanie problemu nadmiernego stresu i wypalenia zawodowego wymaga zajęcia stanowiska w sprawie swojego samopoczucia i poinformowania pracodawcy o wyzwaniach, przed jakimi aktualnie staje. Istnieje wiele działań, które można podjąć, aby stworzyć dla siebie bardziej harmonijne, mniej obciążające środowiska pracy.

Jednym ze sposobów, by skutecznie chronić siebie, jest postawienie wyraźnych granic i limitów, które mają nas chronić. Przykładowo, we współpracy z zespołem może to oznaczać bardziej rygorystyczne egzekwowanie parametrów harmonogramu higieny, bycie bardziej selektywnym w kontaktach w mediach społecznościowych, unikanie plotek czy odpowiadanie uprzejmym, ale zdecydowanym „nie” na prośby, które wykraczają poza to, co akceptujemy – tak fizycznie, jak i emocjonalnie. W takiej sytuacji można też rozważyć zmianę liczby dni, kiedy chcemy pracować, wykorzystanie potrzebnych dni chorobowych i urlopowych oraz ocenę, czy w miejscu pracy nie mamy do czynienia np. z mobbingiem.

Jeśli trzeba, poszukaj profesjonalnej pomocy

Samodzielne radzenie sobie z konsekwencjami silnego stresu czy wypaleniem zawodowym może być naprawdę trudne. Niektórzy są w stanie samodzielnie poradzić sobie z tego rodzaju wyzwaniami i znaleźć sposoby na przezwyciężenie swoich problemów, ale wiele osób jest całkowicie zagubionych, samotnych i wyczerpanych – jakby nagle znaleźli się na środku gorącej, suchej pustyni.

Zwrócenie się o pomoc do doświadczonego profesjonalisty może być kluczowym punktem w odnalezieniu kierunku i rozpoczęciu niezbędnych zmian w życiu, które przywrócą euforia z wykonywanej pracy. Psycholog, terapeuta, doradca lub coach może być pomocny, gdy wydaje się, iż obciążenie stresem jest dla ciebie już zbyt duże. Mogą oni pomóc w określeniu kluczowych czynników środowiskowych przyczyniających się do stresu, odkryć cechy osobowości, które stwarzają podatność na przepracowanie, a także opracować plan wyjścia z tej – wydawałoby się – patowej sytuacji.

Stres i wypalenie zawodowe nie są w naszej profesji zjawiskiem rzadkim, ponieważ higienistki stomatologiczne w swojej pracy stają przed wyzwaniami, które mogą być trudne do pokonania. A brak adekwatnej reakcji na taki stan może zniszczyć przyszłość danej osoby w zawodzie, a także mieć poważny wpływ na jej ogólny stan zdrowia i dobrostan.

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa – według hig. stom. Martyny Zawadki właśnie to jest najlepszą receptą na trudne sytuacje w trakcie pracy w gabinecie. – Dzięki temu zawsze udaje się wypracować kompromis i nie dochodzi do żadnych tarć – podkreśla. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://www.dentistryiq.com/

Idź do oryginalnego materiału