Fundacja Dom w Łodzi rozpoczyna kampanię „Nie pij w ciąży. Bądź #fasoff”

naszesprawy.eu 1 tydzień temu

Fundacja Dom w Łodzi rozpoczęła kolejną edycję kampanii społecznej „Nie pij w ciąży. Bądź #fasoff”, promującą abstynencję kobiet w ciąży. „Wielu naszych podopiecznych to dzieci obarczone FAS, ponoszące skutki nieodpowiedzialnego zachowania rodziców” – powiedziała prezeska Fundacji Jolanta Bobińska.

Początek kampanii nieprzypadkowo zaplanowano na 9 września – to Światowy Dzień FAS, czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego.

„Skutki oddziaływania alkoholu na układ nerwowy i narządy wewnętrzne dziecka mogą się okazać dramatyczne. Wiemy to doskonale, bo wielu naszych podopiecznych to dzieci obarczone FAS, ponoszące skutki nieodpowiedzialnego zachowania rodziców” – podkreśliła założycielka i prezeska fundacji Jolanta Bobińska.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, iż 7 procent kobiet w ciąży pije alkohol. Dzieje się tak, mimo iż 95 proc. Polek i Polaków ma wiedzę o szkodliwym wpływie alkoholu na matkę i dziecko. Od lat w Polsce każdego roku rodzi się od 900 do 1200 dzieci z FAS, który objawia się m.in. uszkodzeniami mózgu, problemami z mówieniem, czytaniem, koncentracją, wadami serca i wzroku. Uszkodzenia mogą być nieodwracalne. Wciąż pokutuje przekonanie, iż jeden kieliszek nie zaszkodzi dziecku – to nieprawda.

Akcję FASOFF od samego początku wspiera Kompania Piwowarska, dzięki czemu przekaz i wezwanie do abstynencji nie tylko samej ciężarnej, ale również jej partnera i najbliższej rodziny, ma szansę dotrzeć do większej liczby osób.

Symbolem kampanii jest odwrócony kieliszek, a tegoroczna edycja w przewrotny sposób interpretuje życzenie, które zwykle wyrażamy, dowiadując się, iż ktoś z naszego otoczenia będzie miał dziecko. Mówimy wówczas – „oby było zdrowe”. Hasło kampanii przypomina: „Pijąc alkohol w ciąży życzysz dziecku: oby było chore”. Towarzyszący akcji film można obejrzeć na https://fasoff.pl/ .

FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome), czyli Płodowy Zespół Alkoholowy to szereg różnych ograniczeń i zaburzeń spowodowanych spożywaniem alkoholu w ciąży. Jak przypominają organizatorzy kampanii, dzieci z FAS często rodzą się z poważnymi wadami serca, słuchu i wzroku; mogą mieć uszkodzone nerki oraz zdeformowane stawy. Uszkodzenia dotyczą jednak przede wszystkim mózgu i całego układu nerwowego, co powoduje ogromne problemy w późniejszym życiu – m.in. zaburzenie naturalnych odruchów, czucia, kontroli emocji, kłopoty z pamięcią, koordynacją i równowagą. Alkohol jest bardzo częstą przyczyną niesprawności intelektualnej.

Wbrew przekonaniom, łożysko nie chroni dziecka przed działaniem alkoholu. Płód już po 40 minutach od wypicia drinka przez matkę, ma taki sam jak ona poziom alkoholu we krwi.

Z kolei przyszli ojcowie powinni zdawać sobie sprawę, iż alkohol zmienia materiał genetyczny zawarty w plemnikach. Dlatego warto zrezygnować z alkoholu już na 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. (PAP)

agm/ jann/, fot. Fundacja Dom w łodzi

Data publikacji: 10.09.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału