E-papierosy mogą przyczyniać się do chorób dziąseł

dentonet.pl 1 rok temu
Zdjęcie: E-papierosy mogą przyczyniać się do chorób dziąseł


Naukowcy z NYU College of Dentistry przeprowadzili badania, z których wynika, iż e-papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i mogą przyczyniać się do rozwoju chorób dziąseł.

Dzięki przeprowadzonym przez naukowców z NYU College of Dentistry badaniom jest coraz bardziej jasne, w jaki sposób zawarte w e-papierosach substancje chemiczne zmieniają mikrobiom jamy ustnej i zaburzają równowagę znajdujących się w jamie ustnej bakterii.

Badacze skontrolowali stan zdrowia jamy ustnej trzech grup pacjentów: osób palących tradycyjne papierosy, osób palących e-papierosy oraz osób nigdy nie palących. Do analizy – dwukrotnie w odstępie sześciu miesięcy – pobrano od nich do analizy próbki płytki nazębnej.

Okazało się, iż choć stany zapalne i choroby dziąseł pogorszyły się u niektórych pacjentów ze wszystkich grup, to jednak użytkownicy e-papierosów mieli inny mikrobiom jamy ustnej niż reszta pacjentów. Występowały u nich w dużych ilościach m.in. bakterie Selenomonas, Leptotrichia i Saccharibacteria (stwierdzono je również u osób palących zwykłe papierosy) oraz dominujące w jamie ustnej bakterie Fusobacterium i Bacteroidales związane z rozwojem chorób przyzębia (u osób z pozostałych grup było ich zdecydowanie mniej).

Wydaje się, iż waporyzacja prowadzi do unikalnych wzorców rozwoju bakterii i wpływa na wzrost niektórych bakterii w sposób podobny do wpływu palenia papierosów, ale ma swój własny profil i zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej – powiedział Fangxi Xu, współautor badania.

Periodontologia jest dziedziną, która zajmuje się tkankami otaczającymi zęby, ale i implanty. Idealnie jest, jeżeli potrafimy utrzymać te tkanki w zdrowiu jak najdłużej, ale wiemy, iż w praktyce to mało realne. Dopiero w środowisku zdrowego przyzębia można wykonywać rekonstrukcje, leczenie protetyczne, ortodontyczne czy implantologiczne. W terapii chorób przyzębia kooperacja lekarza i higienistki, także na etapie podtrzymującym, jest natomiast kluczowa – mówi dr hab. n. med. Wojciech Bednarz, specjalista periodontologii, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. W jakich konkretnie działaniach i zakresach leczenia periodontologicznego muszą współpracować lekarz dentysta i higienistka stomatologiczna? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://gazetalekarska.pl

Idź do oryginalnego materiału