Drożdżowe kapuśniaczki to inaczej paszteciki z kapustą i grzybami. Przygotowane z postnym nadzieniem znajdują się na wielu wigilijnych stołach. Jak zrobić tradycyjne kapuśniaczki?
Jak wybrać kiszoną kapustę do pasztecików?
Kupując kapustę do pasztecików i innych wigilijnych potraw, zwracaj uwagę na etykiety. Kiszona kapusta oprócz samej kapusty, przypraw i ewentualnie marchewki nie powinna mieć żadnych zakwaszających dodatków.
Kapusta do pasztecików powinna być kwaśna. Dlatego nie namaczaj jej wcześniej w wodzie. Dodaj do kapusty swoje ulubione grzyby. Prawdziwki będą delikatniejsze, podgrzybki mają bardziej intensywny smak i nadadzą też ciemniejszego koloru kapuście. Do nadzienia można ewentualnie użyć pieczarek (najlepiej startych i przesmażonych wcześniej) ale dobrze się tu też sprawdzi proszek grzybowy, czyli suszone i zmielone grzyby.
Jak zrobić dobre ciasto na paszteciki?
Sekretem dobrego drożdżowego ciasta jest odpowiednio długie wyrabianie. Ciasto najprościej wyrobić w robocie z hakiem do ciast drożdżowych, jeżeli takiego nie masz – poświęć kilkanaście minut na dokładne wyrobienie ciasta. Nie zapomnij przyprawach, tu kluczowa jest gałka muszaktołowa. Paszteciki można posypać ulubionymi dodatkami – np. kminkiem, czarnuszką albo makiem. Robi się to przed pieczeniem – trzeba najpierw posmarować paszteciki rozbełtanym z mlekiem jajkiem i dopiero posypać kminkiem czy innym dodatkiem.
Kapuśniaczki doskonale smakują świeże i ciepłe, ale można je z powodzeniem zrobić wcześniej a później odgrzewać (w piekarniku albo na patelni). Paszteciki z kapustą i grzybami najlepiej podawać z tradycyjnym czerwonym barszczykiem.