Czym bezpiecznie wybielić zęby w domu?

dentonet.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Czym bezpiecznie wybielić zęby w domu?


Idealnie białe zęby są jednym z głównych atrybutów urody – dodają uroku, odejmują lat, sprawiają, iż wygląda się bardziej atrakcyjnie. kilka osób może pochwalić się naturalnym śnieżnobiałym uśmiechem rodem z Hollywood – na kolor zębów wpływa wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Na szczęście zęby można wybielać – i to w domowym zaciszu. Sprawdzamy, w jaki sposób można przeprowadzić bezpieczne wybielanie zębów w domu.

Na świecie są co prawda osoby naturalnie obdarzone idealnie białym uśmiechem, ale jest ich naprawdę niewiele. Kolor zębów zależy bowiem od wielu czynników – mają na niego wpływ predyspozycje genetyczne, wiek, przebyte choroby, przyjmowane leki. Niektóre osoby mają zęby w odcieniach szarości albo żółci, u seniorów zęby są ciemniejsze niż u dzieci, przebarwienia mogą być spowodowane np. przez przyjmowanie antybiotyków albo choroby wątroby, nieprawidłową higienę, picie dużych ilości kawy i herbaty albo częste spożywanie barwiących produktów (buraki, wiśnie, czarna porzeczka).

Na szczęście dzięki zdobyczom nowoczesnej stomatologii możliwe jest skuteczne i bezpieczne wybielanie zębów. Najbardziej spektakularne efekty daje oczywiście wybielanie profesjonalne, wykonywane przez dentystę w gabinecie, np. z użyciem specjalnej lampy albo lasera. Warto jednak pamiętać, iż wybielanie zębów można przeprowadzić również w domu – sprawdzamy, jakie są skuteczne i bezpieczne metody!

Wybielanie zębów w domu – dostępne metody

Wybielające pasty, paski i nakładki do domowego wybielania – oto główne produkty, które można kupić w drogeriach i aptekach.

• Wybielające pasty do zębów – ich działanie opiera się na obecności substancji ściernych, najczęściej tlenku krzemu, węglanu wapnia, wodorotlenku magnezu lub wodorotlenku wapnia, które podczas szczotkowania zębów w mechaniczny sposób ścierają z ich powierzchni drobne osady i przebarwienia, powstałe np. na skutek spożywania barwiących produktów. Pozwala to rozjaśnić zęby o 1-2 odcienie.

• Paski wybielające – są to przyklejane do zębów paski nasączone chemicznym żelem wybielającym, najczęściej zawierającym w składzie nadtlenek wodoru bądź nadtlenek karbamidu, czyli substancje stosowane także w zabiegach wykonywanych przez dentystów, ale w niższym stężeniu. Substancje te rozkładają i usuwają powierzchowne przebarwienia, zwykle do uzyskania efektów trzeba ich używać przez kilka-kilkanaście dni.

• Zestawy do nakładkowego wybielania zębów – domowe wybielanie zębów można przeprowadzić również dzięki nakładek. Są one wykonane z silikonu – umieszcza się je w ciepłej wodzie, aby zmiękły, a następnie wkłada do ust i zagryza. W ten sposób uzyskuje się (mniej więcej) kształt dopasowany do anatomicznej budowy szczęki i żuchwy. Gdy nakładki z powrotem zastygną, napełnia się je żelem (także na bazie nadtlenku wodoru lub karbamidu) i użytkuje zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle przez kilka godzin dziennie.

Wybielanie zębów w domu – o tym trzeba pamiętać!

Planując domowe wybielanie zębów trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – przyjmuje się, iż pasty wybielające można bezpiecznie stosować nie dłużej niż kilka tygodni. Szczotkowanie nimi zębów zbyt długo (i zbyt mocno) może wywoływać objawy nadwrażliwości, a choćby powodować uszkodzenia szkliwa. Po drugie – należy przestrzegać zaleceń producentów pasków czy nakładek wybielających dotyczących np. czasu stosowania albo ilości aplikowanego żelu. W innym przypadku może się to skończyć podrażnieniami dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej. Po trzecie – pasty, paski czy nakładki do wybielania zębów trzeba kupować w znanych, sprawdzonych drogeriach albo aptekach. Powinny to być produkty cenionych firm, posiadające niezbędne certyfikaty. W żadnym wypadku nie można sięgać po podróbki czy tańsze „zamienniki” dostępne np. na zagranicznych platformach handlowych. Wybielanie zębów musi być nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne!

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału