Lekarz może wystawić zwolnienie pacjentowi nie tylko stacjonarnie, ale również w ramach konsultacji zdalnej. L4 online wystawiane jest na określony czas i to zawsze lekarz podejmuje decyzję, na jak długo zwolnienie wystawi. Co jednak w sytuacji, kiedy okaże się, iż czas ten jest niewystarczający na powrót do zdrowia? Czy możliwe jest przedłużenie L4?
Co to jest zwolnienie lekarskie online i gdzie można je otrzymać?
Zwolnienie online to L4 wystawiane pacjentowi przez lekarza, jednak nie w czasie konsultacji stacjonarnych, tylko w czasie konsultacji zdalnych, czyli takich, które realizowane są przez Internet. Z punktu widzenia prawa takie zwolnienie nie różni się niczym od zwolnienia lekarskiego otrzymywanego od lekarza stacjonarnie. Jest to w zasadzie ten sam dokument – różny jest tylko sposób kontaktu z lekarzem, który prowadzi do jego wystawienia. L4 wystawione online również usprawiedliwia nieobecność danej osoby w pracy i również uprawnia daną osobę do pobierania świadczeń chorobowych za czas swojej nieobecności w pracy.
Jeśli z jakiegoś powodu pacjent nie ma możliwości zgłoszenia się do przychodni, może skorzystać z konsultacji zdalnych np. na NaszaRecepta.pl. Za pośrednictwem portali medycznych, umożliwiających konsultacje online z lekarzem możliwe jest też przedłużenie L4 w razie potrzeby. Dzięki temu pacjent nie musi obawiać się, iż otrzymane zwolnienie będzie za krótkie, by doszedł do siebie. jeżeli chodzi o to, po jakim czasie pojawią się zwolnienie na IKP, również nie trzeba się martwić, gdyż procedura odbywa się automatycznie i w krótkim czasie L4 powinno być widoczne w profilu. Automatycznie także takie zwolnienie lekarskie przesyłane jest do pracodawcy posiadającego konto PUE ZUS oraz do ZUS, co znacznie usprawniło obieg dokumentacji medycznej.
Na jak długo lekarz wystawia zwolnienie lekarskie online?
To, na jaki czas lekarz wystawi pacjentowi L4 online, zależne jest przede wszystkim od decyzji specjalisty. Decyzja ta natomiast podejmowana jest przez lekarza na podstawie analizy informacji zebranych od pacjenta w ramach konsultacji medycznej. jeżeli lekarz uzna to za konieczne, może wystawić pacjentowi zwolnienie na dłuższy czas. jeżeli natomiast dojdzie do wniosku, iż pacjentowi nie jest potrzebne długie zwolnienie, może wypisać L4 na krótszy czas lub nie wypisać go wcale.
Ważny w tym przypadku jest oczywiście stan zdrowia pacjenta i problem medyczny, z którym się on do lekarza zgłasza. Pacjent z zatruciem pokarmowym prawdopodobnie otrzyma krótsze zwolnienie lekarskie niż pacjentka z zagrożoną ciążą, czy też osoba zmagająca się z zapaleniem płuc. Czas zwolnienia lekarskiego dostosowywany jest zatem indywidualnie do każdego pacjenta, a jeżeli okaże się, iż wystawione L4 będzie niewystarczające, nic nie stoi na przeszkodzie, aby otrzymać nowe zwolnienie.
Czy możliwe jest przedłużenie L4 online?
Czasem okazuje się, iż stan zdrowia pacjenta w czasie zwolnienia lekarskiego pogarsza się i konieczna jest kontynuacja leczenia. Zdarza się również, iż terapia się wydłuża, choć wcześniej tego nie zakładano. Może się również choćby zdarzyć, iż pacjent dojdzie do siebie po chorobie, która była przyczyną jego zwolnienia, ale jednocześnie zachoruje na inne schorzenie wymagające dalszego L4.
Dopuszczalne jest przedłużenie wcześniejszego zwolnienia – wystarczy ponownie skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Nowe zwolnienie wówczas wystawia się w systemie zwykle z taką datą, aby nie nakładało się ze zwolnieniem wcześniejszym.