Czas na postanowienia noworoczne! Jak podejść do nich z pełnią energii?

yango.pl 1 rok temu

Czas na postanowienia noworoczne! Jak podejść do nich z pełnią energii?

Nowy Rok to dla wielu z nas czas zmian i okazja do pozostawienia za sobą tego, co nie służyło nam w poprzednim roku. To także świeże wejście w to, co nowe. Właśnie wówczas decydujemy się często na pewnego rodzaju “reset”. Jedni z nas postanawiają schudnąć, inni chcą spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. jeżeli Ty także przygotowujesz się właśnie do realizacji postanowień na nowy rok, w tym artykule dowiesz się jak wyznaczyć sobie cele i efektywnie podejść do zmiany nawyków.

Historia postanowień noworocznych

Już za chwilę przejdziemy do strategii ułatwiających tworzenie i realizację noworocznych celów. Najpierw jednak przyjrzyjmy się skąd adekwatnie wziął się zwyczaj styczniowych postanowień. Historia mówi nam, iż to starożytni Babilończycy byli pierwszymi, którzy podejmowali się realizacji celów na Nowy Rok. Było to około 4000 lat temu. Wielu twierdzi, iż byli też oni pierwszą cywilizacją, celebrującą pożegnanie starego roku i wejście w nowy. Podczas 12-dniowego święta religijnego Babilończycy koronowali nowego króla lub potwierdzali swoją lojalność wobec już panującego władcy. Składali też bogom obietnice spłaty długów i zwrotu wszelkich pożyczonych przedmiotów. Obietnice te można uznać za zwiastuny naszych współczesnych postanowień. jeżeli Babilończycy dotrzymali słowa, ich bóstwa miały obdarzyć ich łaską na cały nadchodzący rok.

Dlaczego tak trudno jest dotrzymać postanowień noworocznych?

Od czasu starożytnego Babilonu minęło wiele lat. Współcześnie podejmowane postanowienia noworoczne różnią się od ówczesnych. Wraz z nadejściem stycznia podejmujemy się postanowień, które mają przybliżyć nas do lepszej wersji siebie. Nowy rok jest ku temu doskonałą okazją, dając nam poczucie odnowy i kolejnej szansy. Niestety, równie powszechnym co stawianie przed sobą postanowień noworocznych, jest porzucanie ich już w pierwszych kilku tygodniach. Pomimo wielkich planów, tylko około 8% osób ostatecznie zrealizuje swoje postanowienia noworoczne1. Dlaczego tak jest? W dużej mierze odpowiedzialna jest za to… biochemia naszego mózgu!

Jak to działa? Kiedy wyznaczasz sobie cel i zaczynasz go realizować, wyzwalasz w mózgu bardzo silny neuroprzekaźnik – dopaminę. To ona pomaga Ci kontrolować ośrodki nagrody i przyjemności, regulując także reakcje emocjonalne i motywację. Poziom dopaminy jest często wysoki w momencie wyznaczania celu. W końcu jednak zaczyna on spadać. To z tego powodu każde z naszych postanowień noworocznych wymagać będzie pewnej struktury, podtrzymującej motywację. Bez niej Twoje nowe nawyki mogą mieć tendencję do szybkiego zanikania.

Dlaczego warto wyznaczyć sobie cel w nowym roku?

Pragnąc utrzymać motywację dla naszych nowych nawyków, warto zastanowić się dlaczego adekwatnie stawiamy przed sobą postanowienia noworoczne. Jest to pierwszy krok, który pomoże nam ustalić ramy, będące motorem naszego działania, gdy przeminą pierwsze emocje związane z nowymi celami. Co ciekawe, choćby o ile sporo z naszych postanowień noworocznych miałoby zakończyć się niepowodzeniem, i tak warto do nich przystąpić. Jest ku temu kilka powodów:

  1. Samoświadomość

Bycie szczerym wobec siebie na temat swojej obecnej sytuacji jest kluczem do jej poprawy. To dzięki świadomości tego, jak chcemy się rozwijać, jesteśmy w stanie zaplanować i podjąć kroki, które przybliżają nas do obrazu lepszej wersji siebie. Taka intencjonalność przyczyni się również do Twojego poczucia szczęścia i spełnienia. Kiedy idziesz do przodu z jasnym kierunkiem, wnosisz pozytywny wkład w swoje zdrowie emocjonalne i psychiczne.

  1. Większy poziom optymizmu

Podejmowanie postanowień noworocznych z natury napełnia nas nadzieją i optymizmem. Oczekujemy wówczas, iż nasze życie może ulec zmianie na lepsze. Ta pozytywna wizja przyszłości motywuje do działania. jeżeli nie wierzysz, iż jutro może być lepsze, jest mało prawdopodobnym, iż podejmiesz stosowne kroki i osiągniesz cel. Optymizm jest tu podwójnie korzystny – przyczynia się do Twojego własnego zdrowia psychicznego, ale także angażuje Cię w pozytywne działania, które mogą mieć wpływ na ludzi wokół Ciebie.

  1. Wpływ na innych

Większość naszych postanowień noworocznych ma jakiś wpływ na innych. choćby jeżeli dotyczą one indywidualnego samodoskonalenia, niebezpośrednio wpływają też na naszą rodzinę, przyjaciół czy współpracowników. Przykłady? Twoje postanowienie, by zadbać o zdrowie zatrzyma Cię dłużej przy bliskich. Twoje postanowienie, by przestać odkładać sprawy na później przyczyni się do pozytywnej dynamiki w pracy. Postanowienia noworoczne to wspaniały sposób na skupienie się na sobie, ale warto też rozważyć szerszą skalę odpowiedzialności i naszego pozytywnego wpływu na innych.

  1. Inspiracja

Pracując nad realizacją postanowień noworocznych staramy się być lepsi. Dążenie do samodoskonalenia i osiąganie celów często przyczyniają się do inspirowania otaczających nas osób. Co ciekawe, podstawowym sposobem, w jaki ludzie się uczą, jest obserwacja zachowań innych. choćby jeżeli nie jesteśmy tego świadomi, nieustannie wychwytujemy drobne gesty oraz wybory dokonywane przez innych. Skoncentruj się na poprawie swojego życia, zdrowych nawykach i osiąganiu wyznaczonych celów. W ten sposób zainspirujesz swoich bliskich do zrobienia tego samego.

Zmień swoje życie i zrealizuj postanowienia noworoczne – oto jak tego dokonać!

Pomimo najlepszych intencji, gdy blask nowego roku mija, często mamy trudności z realizacją swoich planów. Cele, które sobie postanowiliśmy w zeszłym roku dawno odeszły w niepamięć i dopiero nadejście stycznia przypomina nam, iż nasze życie miało wyglądać inaczej. Nic straconego – pierwsze dni nowego roku to najlepszy czas na postawienie przed sobą wyzwań, które tym razem nas nie przerosną. Poczynając od stycznia, mamy przed sobą kolejnych dwanaście miesięcy, podczas których będziemy zmieniać swoje życie na lepsze. Poniżej znajdziesz szczegółowy plan jak tego dokonać.

  1. Mentalnie przygotuj się na zmianę

Zmiana zakorzenionych nawyków nie jest łatwym zadaniem. Zanim więc rzucisz się w wir realizacji celów noworocznych, warto zrobić krok wstecz i przygotować się na zbliżającą się zmianę. Pierwszym krokiem ku trwałej zmianie jest sporządzenie osobistej “inwentaryzacji”. Koniec jednego roku i początek następnego to doskonały moment na podsumowanie osiągnięć minionych dwunastu miesięcy. Pomyśl o następujących kwestiach:

  • Twoje postanowienia na zeszły rok,
  • Obszary, w których udało Ci się dokonać postępu
  • Obszary, w których nie udało Ci się dokonać postępu.

Oczywiście Twoje postanowienia mogą koncentrować się na obszarach, w których do tej pory brakowało postępów. Nie zapomnij jednak, iż delektowanie się dotychczasowymi sukcesami i świętowanie postępów jest równie ważne! O ile to możliwe, postaraj się skojarzyć te pozytywne emocje ze swoim osiągnięciem – w ten sposób ułatwisz sobie drogę ku nowym wyzwaniom.

  1. Wyznacz cel, który Cię motywuje

Boisz się utraty motywacji? To zadziwiające, ale wiele osób wyznacza sobie cele, które tak naprawdę… kilka dla nich znaczą! Dyktowane są one często przez współmałżonków, presję rodzicielską czy wymagania w pracy. Chociaż miło jest mieć wsparcie z zewnątrz, jeżeli nie znajdziesz w sobie wewnętrznej motywacji, Twoje szanse na powodzenie są raczej niskie.

Aby skutecznie wprowadzić w życie swoje noworoczne postanowienia, upewnij się, iż wyznaczony przez Ciebie cel jest dla Ciebie istotny oraz iż osiągnięcie go jest dla Ciebie korzystne. To właśnie te dwa aspekty zapewnią Ci motywację do działania. Wybierając styczniowe postanowienia warto przejrzeć listę swoich osobistych priorytetów, marzeń i aspiracji.

  1. Postaw sobie realistyczne oczekiwania

Częstym błędem przy stawianiu przed sobą noworocznych postanowień są zbyt wysokie oczekiwania. Wszyscy chcielibyśmy nauczyć się 25 nowych języków i wyeliminować z życia 5 złych nawyków. Nie jesteśmy jednak znanymi z filmów superbohaterami o nadprzyrodzonych zdolnościach. Jako ludzie mamy tylko pewną określoną ilość uwagi, czasu i energii, jakie możemy poświęcić na samodoskonalenie. Posiadanie zbyt wielu celów to zatem najlepszy sposób, by upewnić się, iż nie osiągniemy większości z nich.

Co zatem zrobić? Warto sporządzić sobie krótką listę postanowień, z którymi możesz sobie poradzić w nadchodzącym roku. Warto w tym celu ustalić ze sobą priorytety, które pokierują naszymi nowymi nawykami. Pamiętaj, iż lepiej jest osiągnąć trzy najważniejsze cele niż zakończyć kolejny rok z listą piętnastu porażek.

  1. Podziel duże cele na mniejsze

Wielu z nas ma tendencję do nadmiernego zapału kiedy chodzi o postanowienia na Nowy Rok. Kierowani przez najlepsze intencje, łatwo możemy wyznaczyć sobie cel, który jest zbyt duży, by go osiągnąć. Nic jednak straconego! Każdy duży cel możemy podzielić na mniejsze cele, które będą łatwiej osiągalne.

Jak tego dokonać? O dużych celach łatwiej jest mówić, niż ich dokonywać. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uczynić je bardziej osiągalnymi:

  • Ustal najważniejsze kamienie milowe,
  • Utwórz listę zadań podrzędnych,
  • Ustal priorytety i ułóż je w odpowiedniej kolejności,
  • Oszacuj, ile czasu wymaga każde zadanie,
  • Odpowiednio zarządzaj zasobami,
  • Koncentruj siły na następnym kroku, a nie na wielkim celu,
  • Sporządź mapę myśli, którą powiesisz w widocznym miejscu, by zawsze wiedzieć gdzie znajdujesz się w drodze po sukces.
  1. Zapisuj swoje cele

Chociaż wspaniale jest mieć cele i postanowienia na Nowy Rok, bardzo ważne jest, aby je w jakiś sposób udokumentować. Oto pięć powodów, dla których warto zrobić listę swoich noworocznych zamierzeń:

  1. Łatwo o nich zapomnieć. To trudna prawda, ale warto o niej pamiętać: jesteśmy ludźmi i rzeczą ludzką jest łatwo się rozpraszać i zapominać o rzeczach ważnych.
  2. Zapisywanie postanowień pomoże Ci określić, co pragniesz osiągnąć. Zmusza to do podejmowania decyzji, a także do bycia precyzyjnym w słowach.
  3. Pisanie ustanawia intencję, ale pamiętaj, iż to działanie jest najważniejsze. Posiadanie pisemnej listy postanowień i nowych nawyków jest ciągłym przypomnieniem o konieczności podejmowania działania.
  4. Udokumentowane cele pomogą Ci przezwyciężyć opór przed dokonywaniem postępu. Często wyznaczamy sobie cele z intencją pójścia naprzód. Częścią bycia człowiekiem jest jednak naturalny opór przed zmianami. Zapisanie celów jest w stanie popchnąć nas do przodu gdy chwilowo brakuje nam motywacji.
  5. Spisane postanowienia przypominają nam, jak daleko zaszliśmy i co już osiągnęliśmy. Pomyśl tylko jak wiele satysfakcji poczujesz, gdy za rok spojrzysz na swoją listę postanowień, wiedząc iż udało Ci się osiągnąć zamierzony cel.

Noworoczną listę możesz sporządzić w formie pisemnej lub elektronicznej. Warto wykorzystać do tego osobisty dziennik lub pamiętnik. Możesz też przypiąć swoje postanowienia na lodówce, by jej widok codziennie motywował Cię do działania.

Jak naturalnie wesprzeć swoje skupienie i poziom energii dzięki mądrej suplementacji?

Zdrowe nawyki i sprytne sposoby na osiągnięcie noworocznych celów to nie wszystko. Któż z nas nie skorzystałby z pomocy natury w realizacji swoich planów? Szczególnie, jeżeli pomoc ta może przyczynić się do naszego ogólnego zdrowia i lepszego samopoczucia! Poniżej zebraliśmy kilka naturalnych ziół na pamięć, skupienie i poziom energii.

  • Brahmi

Brahmi jest rośliną od wieków używaną w Ajurwedzie. Wykazuje silne adekwatności poprawiające zdolność uczenia się, a także pamięć i koncentrację. Poprawia też przewodzenie impulsów nerwowych oraz zwiększa przepływ krwi w mózgu, nie podnosząc jednocześnie ciśnienia krwi.

  • Gotu kola

Wywodzi się z tradycji zielarskich Chin i Indii. To kolejna roślina wspierająca zdolności poznawcze. Jej cenne adekwatności wspierają też dotlenienie mózgu, poprawiając koncentrację i usuwając zmęczenie psychiczne.

  • Ashwagandha

To jedno z najszerzej znanych ziół adaptogennych. Pomaga osiągnąć stan skupionego relaksu, przyczyniając się do lepszego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Ashwagandhę warto stosować w połączeniu z zestawem witamin z grupy B, które przyczyniają się do poprawy poziomu energii, zmniejszając uczucie zmęczenia i znużenia.

Idź do oryginalnego materiału