Cyprys: korzyści i przeciwwskazania

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Cyprys: korzyści i przeciwwskazania


Chociaż cyprys jest znanym rodzajem drzewa, dzisiaj chcielibyśmy skupić się na konkretnym gatunku Cupressus sempervirens, znanym również jako „cyprys pospolity” lub „cyprys śródziemnomorski”. To wiecznie zielone drzewo o piramidalnym kształcie i charakteryzujące się długowiecznością. Szacuje się nawet, iż istnieją drzewa, które mają ponad 1000 lat!

W czasach starożytnych gatunek ten był uważany za symbol pogrzebowy i był używany do budowy budynków i statków. Liście, nasiona i owoce były natomiast używane przez tradycyjną medycynę do przygotowywania maści, które mogą łagodzić przeziębienie i zapalenie oskrzeli.

Odkryj korzyści i możliwe skutki uboczne cyprysu w tym artykule!

Cyprys i jego główne adekwatności

Według analizy opublikowanej w IOSR Journal of Pharmacy gatunek Cupressus sempervirens składa się z alkaloidów, flawonoidów, garbników, saponin, fenoli i olejków eterycznych, które przypisują mu właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, lecznicze i inne.

Inne badanie opublikowane w The Mediterranean Diet również podkreśla te korzyści. Badania wykazały, iż cyprys pospolity ma szereg aktywnych składników, w szczególności fenole i olejki eteryczne, które są odpowiedzialne za jego działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające i przeciwwirusowe.

Cyprys wyróżnia się adekwatnościami przeciwbakteryjnymi, przeciwutleniającymi i leczniczymi.

Cyprys – korzystne działanie

Popularna medycyna używa cyprysu między innymi do łagodzenia niektórych objawów przeziębienia, zmniejszania problemów z krążeniem i minimalizowania wysypek skórnych. Z drugiej strony badania naukowe wykazały, iż olejek cyprysowy ma kilka ważnych zalet.

W jaki sposób można je wykorzystać?

1. Pomaga łagodzić kaszel

Uważa się, iż olejek cyprysowy może zwalczać kaszel ze względu na zawartość kamfenu, cząsteczki często występującej w naturalnych środkach przeciwkaszlowych. Jednak przez cały czas potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić tę korzyść.

Jeśli chcesz złagodzić ten dyskomfort dzięki olejku cyprysowego, najlepiej użyj dyfuzora. Możesz też dodać kilka kropli rozcieńczonego olejku eterycznego do gorącej kąpieli i wdychać.

2. Może pomóc w walce z brodawkami

Olejek cyprysowy jest powiązany ze zmniejszeniem liczby brodawek powodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe, które mogą leczyć choroby skóry, takie jak te, które powodują ten nieestetyczny objaw.

Badania opublikowane w Iranian Journal of Basic Medical Science wykazały, iż olejek cyprysowy jest skuteczny przeciwko wirusowi opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1), który powoduje występowanie brodawek i opryszczki.

Jeśli jednak nie znasz przyczyny pojawienia się brodawek, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą.

3. Zmniejsza obrzęk wynikający z występowania hemoroidów

Hemoroidy to obrzęknięte żyły w okolicy odbytu i odbytnicy. Według badań opublikowanych w BMC Complementary and Alternative Medicine olejek cyprysowy można stosować w tym obszarze, aby złagodzić stany zapalne i wyeliminować bakterie.

Należy go jednak rozcieńczyć w dużej ilości wody lub oleju nośnikowego (kokosowy, oliwkowy, migdałowy itp.).

4. Cyprys może pomóc w oczyszczeniu skaleczeń, ran i w łagodzeniu infekcji

Cyprys zawiera związki chemiczne, które nadają mu działanie przeciwdrobnoustrojowe. Z tego powodu może być przydatny w oczyszczaniu skaleczeń i ran oraz zapobieganiu rozwojowi infekcji.

Przed nałożeniem należy rozcieńczyć go w oleju nośnikowym.

Możesz też przeczytać: Wzmocnij odporność dżemem mandarynkowym

5. Cyprys może redukować wypryski i trądzik

Bakterie są jedną z przyczyn trądziku i wyprysków. Przegląd z 2017 roku wykazał, iż olejek cyprysowy jest adiuwantem przeciwko tej chorobie skóry, ponieważ ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, które może zmniejszyć jej nasilenie poprzez eliminację bakterii.

Ponieważ stężenie olejku jest zwykle dość wysokie, przed nałożeniem na skórę należy go rozcieńczyć. Możesz dodać około pięciu kropli do butelki z rozpylaczem z wodą lub wymieszać tę samą ilość z łyżką oliwy lub oleju kokosowego.

6. Może redukować cellulit

Ten sam przegląd z 2017 roku ujawnił, iż olejek cyprysowy jest jednym z najczęściej stosowanych w masażach zalecanych w leczeniu cellulitu. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby zweryfikować jego skuteczność w zwalczaniu tego stanu.

7. Może zwalczać żylaki

Uważane za oznakę słabego krążenia, żylakiczęsto leczone dzięki masaży zawierających różne olejki eteryczne. Chociaż prawdą jest, iż w tej praktyce można stosować rozcieńczony olejek cyprysowy, nie ma jednoznacznych dowodów na jego korzyści.

8. Cyprys może pomóc w radzeniu sobie z lękiem i stresem

Według badań opublikowanych w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine masaże aromaterapeutyczne mogą przynieść znaczące korzyści fizyczne i psychiczne.

Badanie 11 uczestników, którzy otrzymali masaże z olejkami lawendowymi, cyprysowymi i ze słodkiego majeranku zmieszanymi z olejkiem migdałowym, wykazało zmniejszenie poziomu lęku i depresji. Jednak potrzeba więcej badań, aby to udowodnić.

Cyprys jest stosowany w aromaterapii w celu zmniejszenia stanów stresu i niepokoju.

9. Może pomóc złagodzić ból mięśni

Narodowe Centrum Zdrowia Komplementarnego i Integracyjnego (NCCIH) ustaliło, iż terapia masażem skutecznie łagodzi ból w obszarach takich jak plecy i szyja.

Olejek cyprysowy jest jednym z najczęściej stosowanych podczas tych relaksujących sesji. Uważa się, iż działa przeciwskurczowo, zmniejszając ból i skurcze, ale przez cały czas potrzebne są bardziej rozstrzygające badania w tym zakresie.

Może Cię również zainteresować: Ból pleców – jakie mogą być przyczyny jego powstawania?

Jak stosuje się cyprys?

Cyprys można stosować miejscowo w postaci wywaru, naparów lub olejków.

  • Wywar: Sporządza się go dodając 50 g suszonych liści do jednego litra wody. Następnie należy gotować na dużym ogniu, a gdy zacznie wrzeć, należy zdjąć z ognia i pozostawić do ostygnięcia na 30 minut. Na koniec przefiltruj i użyj jako przemycia lub kompresu.
  • Napar: W tym celu dodać 10 g suszu na każde 200 ml wody. Po dodaniu liści dodaj gorącą wodę, przykryj i pozostaw na 5 minut. Po tym czasie przefiltruj i pozostaw do ostygnięcia.
  • Olejek: Pozyskuje się go ze świeżych liści i jagód cyprysu. Jest to zwykle najbardziej skomercjalizowana forma. Znajduje zastosowanie w aromaterapii i zabiegach masażu.

Naturalne środki z cyprysem

Biorąc pod uwagę jego popularność w tradycyjnej medycynie, nie jest zaskakujące, iż istnieje wiele naturalnych środków wytwarzanych z różnych części tego drzewa. W dalszej części opowiemy o niektórych z najpopularniejszych.

Kąpiel cyprysowa na hemoroidy

Kąpiel nasiadowa polega na siedzeniu w misce z ciepłą wodą. Wykonaj każdy z kroków wymienionych poniżej, aby jak najlepiej wykorzystać ten środek zaradczy.

Składniki

  • Dziesięć kropli olejku cyprysowego
  • Sześć zmiażdżonych liści oczaru wirginijskiego
  • Trzy zmiażdżone liście malwy
  • Dwa litry wody

Instrukcje

  1. Wymieszaj wszystkie rośliny i olejek cyprysowy.
  2. Następnie w garnku dodaj dwie łyżki stołowe tej mieszanki na każde dwa litry wody.
  3. Gotuj przez 5 minut, odstaw do ostygnięcia i przecedź.
  4. Wlej napar do miski i poczekaj, aż ostygnie.

Napar z cyprysu do leczenia żylaków

Z preparatu tego sporządza się okłady, które można przykładać do miejsca dotkniętego chorobą w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Składniki i sposób przygotowania są następujące:

Składniki

  • Dziesięć kropli olejku cyprysowego
  • Jedna łyżka kasztanowca
  • Jedna łyżka oczaru wirginijskiego
  • Dwa litry wody

Instrukcje

  1. Najpierw wymieszaj rośliny z cyprysem i umieść je w garnku z wodą.
  2. Następnie gotuj przez 5 minut, ostudź i przefiltruj.
  3. Na koniec namocz kompresy. Nakładaj je, gdy są ciepłe, na obszary żylaków dwa lub trzy razy dziennie.

Przeciwwskazania do stosowania cyprysu

Cyprys, a zwłaszcza jego olejek, może mieć negatywne skutki, jeżeli jest używany niewłaściwie. Po pierwsze, niektóre osoby mogą być na niego uczulone. Osoby uczulone na olejki eteryczne mogą wykazywać następujące objawy:

  • Swędzenie
  • Zapalenie
  • Zaczerwienienie
  • Ból i pieczenie

Nie jest również zalecany kobietom w ciąży lub karmiącym. W przypadku niemowląt, małych dzieci i zwierząt nie zaleca się jego stosowania, chyba iż jest to wskazane przez specjalistę.

Cyprys – o czym należy pamiętać?

Cupressus sempervirens, znany również jako cyprys pospolity lub śródziemnomorski, to gatunek drzewa, który wyróżnia się piramidalnym kształtem i długowiecznością. Oprócz tego, iż jest używany jako materiał do budowy, cyprys jest ceniony za swoje adekwatności lecznicze.

Może przynosić ulgę w stanach takich jak kaszel, żylaki i ból mięśni, jednocześnie zwalczając brodawki, pryszcze i trądzik. Jednak zawsze należy go rozcieńczyć, aby uniknąć niepożądanych efektów.

Jak dbać o fałszywy cyprys?
Fałszywy cyprys nie jest trudny w pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Poznaj najlepsze wskazówki tutaj. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału