Ciąża jest okresem zmieniającym nasze ciało i wiele układów przez dziewięć miesięcy, po czym następuje czas regeneracji dla kobiety. To najbardziej wymagający etap dla każdej z nas. Nie sprzyja temu w tej chwili występujący tryb siedzący, który bardzo mocno wpływa na organizm przyszłej mamy, dlatego tak ważna jest pomoc fizjoterapeutów uroginekologicznych. Terapeuci są w stanie zminimalizować lub wyeliminować dolegliwości okresu ciąży i połogu, jak również pomóc w przygotowaniu do tego niesamowitego wydarzenia jakim jest poród.
Ciąża i występujące w tym okresie dolegliwości
Od pierwszego trymestru ciało kobiety zmienia się i wiele układów organizmu dostosowuje się do zaistniałej sytuacji, aby jak najlepiej przyjąć i wspomóc rozwijający się płód. Przyszła mama mocno odczuwa zmiany hormonalne już w pierwszych tygodniach, natomiast kiedy dziecko jest coraz większe i coraz szybciej się rozwija – ciało kobiety mocniej zaczyna tego doświadczać, a w szczególności układ więzadłowo – mięśniowy oraz kostno – stawowy. Dlatego tak istotna jest odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, nie tylko dla lepszego samopoczucia, ale głównym celem powinno być przygotowanie struktur mięśniowych i więzadłowych do porodu, który jest ogromnym wysiłkiem dla mamy, ale również dla dziecka.
W całym organizmie następują zmiany co może wpłynąć na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Dzięki rozwojowi medycyny i nauki kobieta ciężarna ma możliwość zredukowania, a choćby wyeliminowania swoich problemów, szukając pomocy u odpowiednich specjalistów. Wśród kadry medycznej jest coraz większa liczba fizjoterapeutów i fizjoterapeutek uroginekologicznych, jak również osteopatów i osteopatek specjalizujących się w tematyce zdrowia kobiecego. Duży wpływ na sukces terapii ma kooperacja między specjalistami w różnych dziedzinach oraz wykorzystywanie nowych technologii.
Poród okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej
Poród bez względu czy to siłami natury czy przez cięcie cesarskie jest ogromnym przeżyciem nie tylko emocjonalnym, ale również fizycznym. Od strony anatomicznej warto zwrócić uwagę na kilka struktur ciała kobiety.
W trakcie porodu siłami natury bardzo ważna jest ruchomość miednicy i kości krzyżowej. Podczas przesuwania się główki dziecka przez kanał rodny – kość krzyżowa powinna mieć możliwość odchylenia się, a w tym przypadku dużą rolę odgrywa również odcinek lędźwiowy. Kolejną istotną strukturą dla efektywnego porodu są mięśnie i więzadła, które nie powinny być w nadmiernym napięciu. Jak również odpowiednia praca przepony, która odgrywa bardzo istotną rolę w całym porodzie. Kobieta, która jest pod stałą opieką fizjoterapeutki/fizjoterapeuty uroginekologicznej/go ma możliwość w swoim tempie przygotować się do tego wyjątkowego dnia w ciągu dziewięciu miesięcy i rozpracować każdą strukturę, która jest w nadmiernym napięciu lub w zbyt małej ruchomości.
Do porodu drogą cięcia cesarskiego kobieta również powinna podjąć kroki w kierunku przygotowania swojego ciała, ponieważ nie jest to drobny zabieg, a poważna operacja. Regularne ćwiczenia w ciąży pomogą w szybszym powrocie do siebie po cesarce. Bez względu na to jak przebiegnie poród – czy to będzie poród siłami natury czy cięcie cesarskie – wytrwałość w aktywności ciężarnej zaowocuje zminimalizowaniu powikłań po rozwiązaniu, kiedy dochodzi opieka nad nowonarodzonym członkiem rodziny.
Czwarty trymestr – czas połogu
Po całym trudzie porodu przychodzi czas na odpoczynek, regenerację oraz najcudowniejsze pierwsze chwile z nowonarodzonym niemowlakiem. W pierwszych tygodniach bez względu na drogę porodu ważna jest profilaktyka i odpowiednie nawyki dnia codziennego, które uchronią młodą mamę przed konsekwencjami, dlatego tak ważna jest wcześniejsza edukacja.
Mięśnie dna miednicy i inne struktury, które uległy osłabieniu w trakcie ciąży i porodu powinny w bezpieczny sposób mieć szansę na wzmocnienie i odbudowę, a odpowiednią drogę w kierunku zdrowia po tak wielkim wysiłku najlepiej wytłumaczy i ukierunkuje odpowiedni specjalista. Kobieta po połogu wybiera się do ginekologa, ale w kalendarzu młodej mamy powinna widnieć również umówiona wizyta u fizjoterapeutki/ty uroginekologicznej/go w celu kontroli mięśni dna miednicy, powłok brzusznych, kontroli blizny po cięciu cesarskim lub po episiotomii.
Podsumowanie
Ciągły rozwój fizjoterapii w Polsce i za granicą zwiększa możliwości terapeutyczne oraz umożliwia współpracę między specjalistami. Dzięki temu kobiety i ich problemy nie są już ignorowane i coraz większej grupie pacjentek udaje się pomóc i wyeliminować dolegliwości zarówno w ciąży jak i w okresie okołoporodowym.
Jeśli masz ochotę w szczegółowy sposób spojrzeć na problemy uroginekologiczne kobiet w ciąży i zapoznać się z tematem nie tylko od strony fizjoterapeutki, ale również położnej zapraszamy Cię serdecznie na szkolenie Fizjoterapia uroginekologiczna kobiet w ujęciu holistycznym: poród okiem fizjoterapeuty i położnej.
Kurs prowadzi dr n. med Anita Sikora-Szubert, która specjalizuje się w fizjoterapii uroginekologicznej wraz z położną Aleksandrą Czerwińską.