Święta to czas wspólnych rodzinnych spotkań i biesiadowania przy stole. Osoby chore na Hashimoto nie muszą sobie tej przyjemności odmawiać. Dobrym wyborem będą dla nich serwowane w święta i na wigilię ryby, a zwłaszcza śledzie. Tłuste ryby morskie, takie jak śledzie, łosoś czy makrela są dobrym źródłem kwasów omega-3, które łagodzą stany zapalne w obrębie tarczycy i w całym organizmie. Zawarte e nich białko jest bardzo potrzebne do produkcji hormonów tarczycy – wskazują specjaliści.
Drób
W święta nie rezygnuj też z mięsa. Najlepszym wyborem będzie chude mięso z piersi czy indyka, które jest bogate w białko. Zwiększenie ilości białka w diecie jest rekomendowane osobom chorym na Hashimoto. Pozwala na utrzymanie adekwatnej masy ciała i zapobiegaja wypadaniu włosów, a z tymi problemami często borykają się chore osoby.
Orzechy włoskie i brazylijskie
Orzechy włoskie i orzechy brazylijskie z pewnością znajdziesz na świątecznym stole. To zdrowa przekąska, która może też z powodzeniem zastąpić deser – wskazują dietetycy. Orzechy włoskie cechuje wysoka zawartość przeciwzapalnych wielonienasyconych kwasów omega-3. Z tego powodu warto sięgać po nie najczęściej. Orzechy brazylijskie są natomiast skarbnicą selenu. Ten pierwiastek odgrywa bardzo istotną rolę w łagodzeniu objawów choroby Hashimoto. Ma działanie antyoksydacyjne i łagodzi stany zapalne w obrębie tarczycy.
Olej lniany i inne zdrowe tłuszcze
W diecie chorych na Hashimoto nie powinno zabraknąć też innych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych. Bez obawy sięgaj więc po produkty, które je zawierają. Są to m.in.: awokado, nasiona, pestki czy oleje roślinne takie jak oliwa, olej lniany, czy rzepakowy. Wpływają one korzystnie na obniżenie poziomu cholesterolu frakcji LDL, która w przypadku osób z Hashimoto bardzo często jest na wysokim poziomie.
Pieczywo pełnoziarniste
Pieczywo pełnoziarniste jest dobrym wyborem zarówno przy niedoczynności tarczycy, jak i w chorobie Hashimoto. Ten rodzaj pieczywa zawiera wiele cennych składników mineralnych, m.in.: magnez oraz sporą ilość błonnika. Błonnik wspomaga regularne wypróżnianie, co w niedoczynności tarczycy stanowi istotny problem.