Praca przed komputerem nie jest łaskawa dla naszych mięśni i stawów. Zwłaszcza gdy przy biurku przybieramy nieprawidłową postawę ciała, mało się ruszamy po pracy czy mamy dużo nadprogramowych kilogramów. Jedną z najczęstszych dolegliwości, na którą cierpią pracownicy biurowi, jest ból szyi i karku. Z czego wynika, jak go złagodzić i jak mu zapobiegać?
Dlaczego boli kręgosłup po pracy przed komputerem?
Praca przed komputerem wymusza określoną pozycję ciała, która w wielu przypadkach jest nieprawidłowa i może generować bóle szyi i karku. Do tego osoby spędzające cały dzień przed biurkiem, często są już zbyt zmęczone pracą, aby w czasie wolnym podjąć efektywną aktywność fizyczną. Nieergonomiczne stanowisko pracy i mała ilość ruchu na co dzień to główne przyczyny bólu szyi i karku po dniu spędzonym przed komputerem. Doraźnie można zastosować żel przeciwzapalny – dolegliwości powinny ustąpić bardzo szybko. Warto jednak zadbać o odpowiedni styl życia i aktywność ruchową, aby zapobiec takim sytuacjom.
Jak uniknąć bólu szyi i karku po dniu spędzonym przed komputerem?
Najprostszym sposobem na pozbycie się bólu szyi i karku jest unikanie przyczyn, które prowadzą do jego powstawania. Nie musi to oznaczać rezygnacji z pracy przed komputerem. Należy tylko pamiętać o prawidłowej postawie ciała przy biurku i zadbać o kondycję fizyczną.
- Ergonomiczne stanowisko pracy, czyli dopasowane do ludzkiego ciała – krzesło powinno mieć odpowiednią wysokość (dostosowaną do wzrostu), oparcie lekko odchylone do tyłu, stopy ustawione na podłodze, a przedramiona na podłokietnikach. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa musi mieć stabilne podparcie. Ekran powinien znajdować się na wysokości oczu w odległości równej mniej więcej długości ręki.
- Aktywny tryb życia po pracy – należy pracować przede wszystkim nad wzmocnieniem i utrzymaniem tzw. gorsetu mięśniowego kręgosłupa. jeżeli do tej pory ruszałeś się mało, zacznij od zwiększenia spontanicznej aktywności – wybierz schody zamiast windy, rób regularne przerwy w pracy na kilkuminutowe spacery lub ćwiczenia rozluźniające mięśnie kręgosłupa.
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała – nadprogramowe kilogramy stanowią obciążenie dla całego ciała, nie tylko dla stawów nóg. Kręgosłup na całej długości jest bardzo wrażliwy na duży ciężar. Aby uniknąć bólu szyi i karku po dniu przed komputerem, trzeba więc zadbać o zdrową dietę i uzyskanie lub utrzymanie masy ciała w normie.
Co zrobić, gdy ból się pojawi i nie odpuszcza?
W przypadku ostrego bólu konieczne może okazać się zastosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych o zastosowaniu miejscowym i doustnym. Ulgę przyniosą zimne okłady na kark i szyję. Dodatkowo w pierwszych dniach należy odciążyć bolące miejsce – odpoczywać w pozycji leżącej, a pod szyją położyć poduszkę. Korzystny efekt można osiągnąć również poprzez noszenie kołnierza szyjnego. Ograniczenie aktywności nie powinno jednak trwać zbyt długo. Już po kilku dniach można zacząć wykonywać proste ćwiczenia fizyczne.
Kiedy ból jest bardzo silny lub utrzymuje się przez dłuższy czas, należy wybrać się do lekarza. Specjalista dokładnie zbada bolące miejsce i przepisze silniejsze leki przeciwbólowe oraz wypisze skierowanie na badania obrazowe, np. USG albo RTG. jeżeli przyczyną bólu jest dyskopatia w odcinku szyjnym kręgosłupa, lekarz może podjąć decyzję o podaniu sterydów.
Źródło:
Koszewski W. (2015). Leczenie zespołów bólowych kręgosłupa w przebiegu dyskopatii. Lekarz POZ, 1(1), 23-33.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.