Akcesoria do ćwiczeń w domu – te produkty po prostu musisz mieć!

acusmed.pl 6 miesięcy temu

Treningi w domu zyskują coraz więcej zwolenników. Oszczędność czasu oraz możliwość ćwiczeń w przerwach od pracy lub domowych obowiązków sprawiają, iż jest do dobra alternatywa dla zajęć na siłowni. Większość partii mięśniowych jesteśmy w stanie zaangażować wykonując ćwiczenia jedynie z masą własnego ciała, jednak warto zwrócić uwagę na akcesoria do ćwiczeń, które urozmaicą domowy trening oraz zwiększą jego skuteczność.

W jaki sposób akcesoria do ćwiczeń wpływają na zdrowie?

Trening oporowy to najskuteczniejsza metoda budowania masy mięśniowej. Silne mięśnie niosą ze sobą nie tylko efekt w postaci poprawy sylwetki, ale przede wszystkim poprawę zdrowia. Siedzący tryb życia i mała ilość ruchu prowadzi do osłabienia aparatu ruchu oraz przewlekłych problemów bólowych, m.in. odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Sprawne i silne ciało – oprócz wykonywania codziennych czynności życiowych bez bólu – pozwala również na bezpieczne wykonywanie aktywności fizycznych (od lekkich spacerów, po gry drużynowe z rodziną lub znajomymi). Jedną z głównych przyczyn urazów podczas wyjazdów narciarskich czy rozpoczynania swojej przygody z bieganiem, jest niedostateczne przygotowanie do wysiłku. Warto również pamiętać, iż niezależnie od tego, czy planujesz rozpocząć treningi w domu, czy też na siłowni – pomocna będzie konsultacja z trenerem – w celu nauki poprawnej techniki oraz ułożenia planu.

Przydatne akcesoria do ćwiczeń w domu

Wspomniane wcześniej siłownie dysponują szeroką gamą maszyn oraz przyrządów treningowych pozwalających zaangażować większość grup mięśniowych. Trening w domu posiada pewne ograniczenia, głównie w zakresie dostępnego ciężaru. Niektóre z nich jesteśmy jednak w stanie ominąć zaopatrując domowe studio treningowe w odpowiednie akcesoria do ćwiczeń.

Gumy oporowe to absolutna podstawa domowego treningu oporowego. Są dostępne w formie dużych i grubych pętli (tzw. power bandów), mniejszych pętli stosowanych do treningu kończyn górnych i dolnych (tzw. mini bandów) oraz długich i nieco cieńszych taśm. Zastępują one w pewnym stopniu obciążenie zewnętrzne – w postaci sztang, hantli i maszyn. W treningu z gumami ograniczeniem jest jedynie nasza kreatywność oraz ilość miejsc, do których możemy je przymocować. Wybierając odpowiednie pozycje oraz dobierając obciążenie (poprzez wybór odpowiedniej taśmy oraz jej napięcie), jesteśmy w stanie skutecznie wykonać trening dużych i silnych partii ciała, takich jak plecy czy też nogi. Ważne jest skupienie się na poprawnej technice oraz tempie wykonywanych ćwiczeń.

Trening stabilizacyjny, a także modny ostatnimi czasy trening motoryczny ma za zadanie poprawić kontrolę nad naszym ciałem. Jego celem nie jest rozrost muskulatury, a nauka optymalizacji ruchów oraz prewencji kontuzji. Świetnym uzupełnieniem takich ćwiczeń jest poduszka sensomotoryczna. Sprawdzi się ona bardzo dobrze nie tylko podczas rehabilitacji, ale również w treningu kontroli, np. stawu skokowego lub kolanowego. Należy jednak pamiętać, iż taki trening powinno zaczynać się od podstaw. Wiele osób próbuje korzystać z tego typu poduszek lub podobnych sprzętów już na początku, co jest dużym błędem. Utarty w Internecie mit, iż koordynację można trenować jedynie na niestabilnym podłożu jest nieprawdziwy. Poza ćwiczeniami, poduszka sensomotoryczna sprawdzi się również świetnie u osób pracujących w pozycji siedzącej. Kładąc ją na siedzisku fotela, tworzymy niestabilne podłoże, imitując siedzenie na piłce, co pomaga zaangażować mięśnie tułowia.

W domowych warunkach ciężko o poprawę wytrzymałości. Zamiast biegać wokół kanapy, zdecydowanie lepiej będzie skorzystać ze skakanki do ćwiczeń. Jak możesz zauważyć w poprzednich akapitach, każda forma treningu ma swój cel. Zwiększenie wytrzymałości mięśniowej pozwoli wykonywać aktywności dłużej i wolniej się męczyć. Trening na skakance wymaga kilka miejsca i można go wykonać o każdej porze dnia. Upewnij się, aby wykonywać go na macie do ćwiczeń lub dywanie, aby nie denerwować sąsiadów Wydłużaj też sesje treningowe stopniowo i powoli, żeby uchronić się od urazów przeciążeniowych rozcięgna podeszwowego oraz ścięgna Achillesa.

Przyrządy do ćwiczeń – podstawa efektywnego treningu

Jak widzisz, dobry trening nie musi ograniczać się do siłowni lub biegania. Wiele ćwiczeń jesteś w stanie wykonać w domu – samodzielnie i w bezpieczny sposób. Kluczem jest dobranie odpowiednich akcesoriów do ćwiczeń, które ułatwią ten proces oraz otworzą przed Tobą nowe możliwości. choćby jeżeli uprawiasz inne dyscypliny sportu, warto wyposażyć swoją domową siłownię w podstawowy sprzęt i wprowadzić trening uzupełniający do swojego planu. Pozwoli Ci on rozwijać się w bardziej zrównoważony sposób oraz zapobiegać kontuzjom. Niezależnie od wybranych akcesoriów, nie zapomnij o regularności treningów i regeneracji. Tych elementów nie da się zastąpić!

Idź do oryginalnego materiału