Jod jest minerałem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Każde zakłócenie funkcjonowania tego gruczołu ma negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu. W tym artykule omówimy listę pokarmów bogatych w jod, które poprawią Twoje zdrowie. Zalecamy również skonsultowanie się z lekarzem przed wprowadzeniem ich do swojej diety. Poznaj 8 pokarmów bogatych w jod i jak najszybciej włącz je do swojej diety!
Znaczenie pokarmów bogatych w jod dla zdrowia tarczycy
Według badań przeprowadzonych przez Seoul National University Bundang Hospital tarczyca jest odpowiedzialna za magazynowanie minerałów niezbędnych do syntezy hormonów tarczycy. Mają one funkcję regulowania metabolizmu, detoksykacji i wzrostu.
Niedobór jodu w organizmie często prowadzi do rozwoju stanu zwanego niedoczynnością tarczycy. Stan ten wiąże się ze zmniejszeniem produkcji hormonów tarczycy.
Ta nierównowaga powoduje poważne konsekwencje w organizmie, w tym nadmierny przyrost masy ciała, zmęczenie i nieregularne miesiączki. Na szczęście niektóre pokarmy zawierają znaczne ilości jodu i mogą zapobiegać obniżaniu poziomu jodu w organizmie, jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Oslo (Norwegia).
Niedoczynność tarczycy można wykryć dzięki badania krwi, dlatego konieczne jest udanie się do endokrynologa w celu wyjaśnienia objawów, na które cierpimy, aby mógł przepisać najbardziej odpowiednie leczenie.
Oto lista pokarmów bogatych w jod, które poprawiają zdrowie tarczycy.
Lista pokarmów bogatych w jod
1. Jagody
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w São Paulo (Brazylia), jagody są jednym z najczęściej polecanych owoców mających dobry wpływ na organizm, dzięki zawartym w nich przeciwutleniaczom. Szacuje się, iż na każde 100 g tego owocu otrzymujemy około 400/mcg jodu.
Regularne jedzenie jagód wspomaga metabolizm regulując działanie tarczycy. Sugeruje się spożywanie ich w stanie naturalnym, w sałatkach lub koktajlach.
Dowiedz się więcej tutaj: Uprawa jagód – jak wyhodować je w domu?
2. Jogurt naturalny
Jogurt naturalny lub organiczny to probiotyk, który warto włączyć do diety. Zawiera nieco więcej niż połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na jod, czyli około 90/mcg na filiżankę.
Ponadto jego kultury wspierają funkcje jelit poprzez przywrócenie flory bakteryjnej, jak twierdzi badanie przeprowadzone przez Centrum Medyczne Uniwersytetu VU w Amsterdamie w Holandii. Zalecamy jednak unikanie używania cukru do słodzenia.
3. Sól himalajska
Wiele osób stara się maksymalnie ograniczyć spożycie konwencjonalnej soli kuchennej. Jednocześnie starają się przyjąć wystarczającą ilość jodu z innych pokarmów.
Zgodnie z powszechnym przekonaniem, aby zastąpić sól kuchenną, można sięgnąć po sól himalajską, która dostarcza 250 mcg jodu, co stanowi ponad 150% zalecanego dziennego spożycia. Jednak podobnie jak w przypadku innych rodzajów soli, ważne jest, aby jeść ją w ilościach umiarkowanych, aby uniknąć skutków ubocznych.
**Nie ma naukowych dowodów na to, iż sól himalajska jest bardziej odpowiednia do regularnego spożycia niż inne rodzaje soli.
4. Lista pokarmów bogatych w jod – dorsz
Dorsz to ryba bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E i minerały, takie jak potas, wapń, magnez i jod. 85 g dorsza dostarcza 99 mikrogramów jodu, co przekłada się na około 66% dziennego zapotrzebowania organizmu.
Ma niską zawartość tłuszczu i kalorii, a także jest jednym z najlepszych suplementów zdrowej diety przyjaznej dla tarczycy. Połącz go z warzywami, a osiągniesz idealne danie.
5. Truskawki
Truskawki są pyszne, wszechstronne i zawierają niezbędne składniki odżywcze, które wzmacniają mechanizmy obronne organizmu, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Uniwersytet w Kordobie (Hiszpania). Chociaż są słodkie, eksperci uważają, iż mogą być odpowiednie do poprawy zdrowia tarczycy ze względu na znaczną zawartość jodu.
Jedna filiżanka truskawek zawiera 13 mcg jodu, czyli około 10% dziennego zapotrzebowania organizmu. Połącz je z jogurtem, a uzyskasz idealną przekąskę.
6. Lista pokarmów bogatych w jod – fasolka szparagowa
Fasolka szparagowa to zdrowe warzywo, które można włączyć do wszystkich rodzajów diet. Zalecamy nie gotować jej zbyt długo, aby nie straciła swoich składników odżywczych.
Regularne jedzenie fasolki szparagowej dostarcza organizmowi niewielkich ilości jodu, który może być wykorzystany do pobudzenia funkcji tarczycy. Pół szklanki dostarcza 3 mcg jodu, czyli 2% netto zalecanej dziennej dawki.
7. Biała fasola
Fasola we wszystkich odmianach jest źródłem pożywienia, które może stanowić uzupełnienie diety. Jednak wśród wszystkich naszych pokarmów bogatych w jod, biała fasola znajduje się na szczycie listy tych, które są dobre dla regulacji funkcji tarczycy. Ponadto niektóre badania dowodzą, iż biała fasola zawiera więcej biodostępnego żelaza.
Pół szklanki białej fasoli zawiera do 32 mcg jodu i bardzo mało kalorii. Jest również dobra dla układu pokarmowego, ponieważ zawiera błonnik.
Zalecamy również przeczytanie artykułu: Sałatka fasolowa – 2 hiszpańskie receptury
8. Ziemniaki
Ziemniak jest jednym z najczęściej spożywanych pokarmów na świecie, który można znaleźć w królestwie roślin, a jednocześnie stanowi źródło jodu. Jeden ziemniak, ze skórką dostarcza około 60 mcg jodu po upieczeniu.
Podsumowanie
Włączenie tych pokarmów do diety jest jednym z najzdrowszych sposobów dostarczania jodu do organizmu, zwłaszcza na korzyść tarczycy.
Nie powinniśmy jednak opierać naszej diety wyłącznie na tych produktach. Warto dodawać je z umiarem, a w razie wątpliwości skonsultować się z dietetykiem.