Żucie gumy z ksylitolem obniża ryzyko przedwczesnego porodu

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Żucie gumy z ksylitolem obniża ryzyko przedwczesnego porodu


Badanie naukowców z USA wskazuje na to, iż żucie gumy zawierającej ksylitol może mieć wpływ na zapobieganie porodom przed wyznaczonym terminem. Wyniki badania przeprowadzonego we wschodnioafrykańskim Malawi dowodzą, iż używanie gumy zawierającej ten naturalnie występujący alkohol cukrowy wiązało się z 24-procentową redukcją liczby przedwczesnych porodów.

Ksylitol to alkohol cukrowy stosowany w gumach do żucia, pastylkach i cukierkach o adekwatnościach probiotycznych. Dostępne badania potwierdzają, iż ksylitol może zarówno ograniczać wzrost liczby bakterii silnie wiązanych z chorobą przyzębia, jak i samodzielnie zmniejszać stan zapalny w tkankach dziąseł.

Kierujący badaniem prof. nadzw. Gregory Valentine z Wydziału Neonatologii Uniwersytetu stanu Waszyngton w Seattle podał, iż w losowo wybranej grupie kobiet w ciąży, które korzystały z gumy z ksylitolem, zanotowano również 30-procentowy spadek – w porównaniu z grupą kontrolną – liczby noworodków z niską masą urodzeniową.

– Zaskoczyło nas wszystkich, iż tak proste działanie może mieć tak istotny wpływ – powiedział główny autor pracy pt. „A cluster randomized trial of xylitol chewing gum for prevention of preterm birth: The PPaX trial”.

Badanie z udziałem 10 000 kobiet w ciąży

Badanie naukowców z USA przy wsparciu badaczy z Malawi z udziałem ponad 10 000 kobiet w ciąży z tego afrykańskiego państwa trwało 3 lata. Łącznie ponad 4500 uczestniczek korzystało z gumy do żucia z ksylitolem, podczas gdy u pozostałych 5500 ciężarnych z grupy kontrolnej przeprowadzono tylko tradycyjne leczenie i udzielano porad. Badanie było prowadzone od maja 2015 r. do października 2018 r., a prace nad materiałem badawczym zakończono w październiku 2021 r.

Wcześniejsze badania wykazały, iż choroba przyzębia u kobiety ciężarnej wiąże się z dwukrotnym lub choćby trzykrotnym wzrostem ryzyka przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej. Badacze sugerują, iż choć nie ma wystarczająco dużo dowodów tłumaczących mechanizm stojący za tym związkiem, może go wyjaśniać reakcja zapalna związana z chorobą przyzębia lub rozprzestrzenianie się bakterii z jamy ustnej przez krwiobieg do innych narządów.

Żucie gumy z ksylitolem pomocne przy braku odpowiedniej opieki medycznej

Uczestniczki zgłosiły się do badania jeszcze przed zajściem w ciążę lub na jej początku (przed 20. tygodniem) i ich stan był monitorowany aż do porodu. Jak zauważyli badacze z USA, leczenie choroby przyzębia tradycyjnymi metodami, takimi jak kiretaż oraz zachęcanie do stosowania szczoteczek do zębów i pasty do zębów może być trudne w krajach o niskich zasobach z powodu braku materiałów, niedoboru pracowników służby zdrowia i braku czystej wody bieżącej. Natomiast proste działanie, takie jak żucie gumy z ksylitolem, pomaga przezwyciężyć te problemy, poprawiając zdrowie jamy ustnej w bardziej dostępny sposób.

Wiemy, iż choroba przyzębia jest związana z przedwczesnym porodem. Jest to szczególnie istotne w Malawi, gdzie około 70% kobiet w ciąży cierpi na chorobę dziąseł – powiedział prof. Valentine. Nie bez powodu w Malawi notuje się także jeden z najwyższych na świecie wskaźników porodów przedwczesnych – aż 20% przypadków. Ponadto poród przedwczesny jest główną przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia.

Prof. Gregory Valentine prowadzi w tej chwili – także w Malawi – kolejne badanie, które ma ocenić, czy ksylitol w ciąży wpływa na rozwój dzieci, w tym ich wzrost, słuch i wzrok. Badacz chce upewnić się, iż nie doszło do długoterminowych szkód u dzieci matek, które w czasie ciąży przyjmowały ksylitol. W badaniu monitorowany jest stan 1000 dzieci – od pierwszego badania po urodzeniu aż do 4. i 8. roku życia.

Przewlekły stres jako przyczyna zaburzeń mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych, dieta jako czynnik ryzyka rozwoju ubytków pochodzenia niepróchnicowego, aktywność fizyczna mająca wpływ na urazy mechaniczne w obrębie jamy ustnej. – Związki między zmianami cywilizacyjnymi a występowaniem i przebiegiem schorzeń jamy ustnej są nierozerwalne – mówi dr n. med. Alicja Aluchna.

Źródła: https://medicalxpress.com/

https://www.cell.com/

Idź do oryginalnego materiału