Ból zęba w święta – gdzie szukać pomocy stomatologicznej?

dentonet.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Ból zęba w święta – gdzie szukać pomocy stomatologicznej?


Choć w okresie świąt Bożego Narodzenia wszyscy chcemy odpocząć w rodzinnym gronie, niestety zdarza się, iż potrzebujemy pomocy lekarskiej. Nagłe zachorowanie, recepta na przyjmowane na co dzień leki, ból zęba – przyczyn może być wiele. Dlatego przypominamy, gdzie można uzyskać pomoc lekarską i stomatologiczną w nagłych przypadkach.

Święta to czas euforii i spotkań z bliskimi, jednak nagły ból zęba może skutecznie odebrać przyjemność z tego okresu. Choć najlepszym rozwiązaniem w przypadku problemów stomatologicznych jest konsultacja z dentystą, w okresie świątecznym dostęp do opieki medycznej bywa utrudniony.

Pomoc medyczna w nagłych przypadkach w święta. Co oferuje NFZ?

Na początek kilka ważnych informacji o ogólnej pomocy medycznej w okresie świąt. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent ma prawo udać się po pomoc do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Nocna i świąteczna pomoc medyczna jest przedłużeniem pracy lekarza POZ – pomoc jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać:

• w razie nagłego zachorowania,

• w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,

• gdy zachodzi obawa, iż oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

W sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia każdy pacjent ma prawo do opieki świątecznej także poza miejscem zamieszkania – w najbliższej poradni udzielającej takich świadczeń.

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego zagrożenia zdrowia.

Ból zęba w święta. Jak doraźnie złagodzić dolegliwości?

Wróćmy jednak do bólu zęba, który może przytrafić się także w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przyczyny tego typu dolegliwości mogą być różne, obejmując:

• próchnicę – infekcja bakteryjna prowadząca do uszkodzenia szkliwa i zębiny,

• zapalenie miazgi zęba – ból może być intensywny i promieniować, szczególnie jeżeli infekcja dotarła do głębszych tkanek zęba,

• ropień zębowy – nagromadzenie ropy wynikające z infekcji, która może także powodować obrzęk i gorączkę,

• mechaniczne uszkodzenie zęba – m.in. pęknięcie, ukruszenie, złamanie,

• problemy z dziąsłami – takie jak np. stan zapalny, objawiający się zaczerwienieniem, bólem i obrzękiem dziąseł.

Na doraźne złagodzenie bólu w wielu przypadkach pozwalają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy oraz paracetamol. Oczywiście zawsze należy przestrzegać zalecanych dawek, a w przypadku wątpliwości skonsultować się z farmaceutą.

Jeśli bólowi towarzyszy opuchlizna, w zmniejszeniu obrzęku i zredukowaniu dolegliwości pomoże zimny okład przykładany do policzka. Uwaga! Nie wolno przykładać lodu bezpośrednio do skóry, bo może to spowodować odmrożenie – należy owinąć go w miękką ściereczkę lub ręcznik.

Ulgę w bólu mogą przynieść również pewne metody naturalne. Zalicza się do nich:

• płukanki z soli – to jeden z najprostszych, a jednocześnie skutecznych sposobów łagodzenia bólu; sól działa antyseptycznie, zmniejszając obrzęk i neutralizując bakterie,

• goździki – olejek goździkowy zawiera eugenol, który działa znieczulająco i antybakteryjnie – kroplę olejku należy nanieść na wacik i delikatnie przyłożyć do bolącego miejsca,

• szałwia – napar z szałwii działa przeciwzapalnie, warto więc płukać nim jamę ustną kilka razy dziennie.

Metody te działają jednak wyłącznie doraźnie, nie u wszystkich są tak samo skuteczne i nie wolno ich traktować jako alternatywy dla leczenia stomatologicznego.

Pogotowie stomatologiczne. Dentysta na NFZ udzieli pomocy w święta Bożego Narodzenia

W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem w okresie Bożego Narodzenia można skorzystać z pomocy stomatologa w jednej z poradni pracujących w ramach doraźnej opieki stomatologicznej.

Placówki udzielają pomocy doraźnej:

• w dni powszednie od 19.00 do 7.00 dnia następnego,

• w soboty, niedziele i dni wolne od pracy całodobowo.

Listę gabinetów stomatologicznych na NFZ udzielających pomocy w nocy, soboty, niedziele i święta można znaleźć TUTAJ. Danych kontaktowych można szukać także na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ-u. Niekiedy dyżury nocne i świąteczne pełnią również prywatne gabinety stomatologiczne.

Ból zęba w święta może być wyjątkowo uciążliwy, ale istnieją sposoby, by złagodzić dolegliwości do czasu wizyty u specjalisty. Oczywiście należy pamiętać, iż doraźne środki są tylko tymczasowym rozwiązaniem – ignorowanie problemu może prowadzić do poważniejszych komplikacji. Dlatego nie wolno zwlekać z konsultacją u dentysty w pierwszym możliwym terminie.

Idź do oryginalnego materiału