Europejska Federacja Periodontologii (EFP) ogłosiła rozpoczęcie specjalnej kampanii z okazji 50-lecia swojego sztandarowego czasopisma naukowego – „Journal of Clinical Periodontology” (JCP). Publikowane od 1974 r. czasopismo jest uznawane za jeden z naukowych filarów współczesnej periodontologii i implantologii, a światowe uznanie zyskało m.in. za ogromny wpływ na rozwój dziedziny.
Organizowana przez EFP kampania ma na celu nie tylko podkreślenie naukowych osiągnięć czasopisma, ale również ukazanie ludzi stojących za jego sukcesem. W jej ramach zostaną zaprezentowane osobiste historie m.in. redaktorów JCP oraz autorów publikujących w nim wyniki swoich przełomowych badań, kształtujących periodontologię na przestrzeni dekad.
Federacja wyprodukuje sześć specjalnych podcastów poświęconych historii i wpływowi czasopisma na rozwój współczesnej periodontologii. Seria rozpocznie się ekskluzywnym wywiadem z prof. Janem Lindhe, który pełnił funkcję redaktora naczelnego „Journal of Clinical Periodontology” przez prawie 30 lat. Prof. Lindhe to wybitna postać w dziedzinie badań stomatologicznych, głównie periodontologicznych. Przez długie lata był kierownikiem Katedr Periodontologii na uniwersytetach w Umeå oraz Göteborgu, a także dziekanem Wydziału Stomatologii na Uniwersytecie Pensylwanii. Jest członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Periodontologii. Jego kadencja jako redaktora JCP (1976-2004) położyła podwaliny pod reputację czasopisma jako źródła naukowej rzetelności i klinicznej użyteczności.
Obecnie pod redakcją prof. Panosa Papapanou (od 2021 r.) na łamach czasopisma wciąż są publikowane artykuły o bardzo wysokiej wartości naukowej i klinicznej, dzięki czemu może ono pochwalić się bardzo wysokim wskaźnikiem Impact Factor (cytowalność czasopism) na poziomie 5,8.
– „Journal of Clinical Periodontology to więcej niż czasopismo – to świadectwo siły naszej społeczności naukowej i jej niezachwianego zaangażowania w rozwój periodontologii. Przez ostatnie pięć dekad JCP stało się zaufaną platformą dla przełomowych badań, symbolem rzetelności i mostem łączącym naukowców oraz klinicystów na całym świecie. Świętując ten jubileusz, oddajemy hołd ludzkim historiom stojącym za nauką – tym, którzy kształtowali czasopismo i tym, których prace zostały dzięki niemu docenione – powiedział prof. Moritz Kebschull, prezydent EFP.
EFP zaprasza naukowców, klinicystów oraz wszystkich specjalistów zdrowia jamy ustnej do wspólnego świętowania 50-lecia JCP. Treści stworzone w jej ramach będą udostępniane na platformach cyfrowych Federacji.
W Polsce niewielu lekarzy dentystów posiada specjalizację z zakresu periodontologii. Tymczasem trzeba pamiętać, iż współczesna stomatologia to nie tylko zęby, ale też dziąsła czy tkanki miękkie jamy ustnej. – Zwracajmy na to uwagę. Działajmy przede wszystkim w kierunku zdrowia tych tkanek, ale również ich estetyki – mówi lek. dent. Aneta Furtak, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, stażystka Uniwersytetu w Glasgow oraz Mater Dei Hospital na Malcie, specjalistka periodontologii, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego oraz European Federation of Periodontology.
Źródło: https://www.efp.org