Przyssawki ośmiornicy inspiracją do stworzenia nowych protez zębowych

dentonet.pl 23 godzin temu
Zdjęcie: Przyssawki ośmiornicy inspiracją do stworzenia nowych protez zębowych


Prototyp uzupełnienia protetycznego wyposażonego w przyssawki podobne do tych, jakich używają ośmiornice, wykazał dwukrotnie lepszą retencję niż standardowe protezy. Projektanci zmodyfikowanej protezy – naukowcy z King’s College London – mają nadzieję, iż ich projekt niedługo znajdzie zastosowanie w praktyce, poprawiając jakość życia milionów użytkowników.

Protezy są najczęściej stosowaną metodą uzupełnienia braków u osób, które straciły zęby, zwłaszcza w miarę starzenia się. Chociaż pacjenci mają w tej chwili dostęp także do innych opcji leczenia, takich jak implanty dentystyczne, mogą być one zbyt kosztowne i nie zawsze dostępne. Ponadto wiele osób noszących uzupełnienia ma trudności z utrzymaniem ich na miejscu, a stosowanie kleju do protez nie zawsze jest popularne wśród użytkowników.

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Wydziału Stomatologii King’s College London zbadał, jak odwzorować w stomatologii proces, który umożliwia ośmiornicom przyleganie do śliskich powierzchni. Ośmiornice posiadają na swoich ramionach „przyssawki”, które tworzą ujemne ciśnienie i podciśnienie, dzięki czemu mogą silne przywierać do skał.

Dwa razy większa retencja w porównaniu do standardowych protez

Zespół badaczy z King’s College London zasugerował, iż działające na podobnej zasadzie przyssawki można zastosować w protezach, co znacznie ułatwi ich przyleganie do powierzchni błony śluzowej jamy ustnej. Przy użyciu systemu CAD naukowcy zaprojektowali odpowiednie modele górnych i dolnych protez do wydrukowania w technologii 3D. Jak wykazali, uzyskane modele zapewniają dwukrotnie większą retencję niż standardowe protezy.

Następnie naukowcy zbadali, jak zachodzące zmiany chemiczne mogą wpływać na utrzymanie protez na miejscu. Gdy uzupełnienia wykonane z plastiku były pokryte cienką warstwą keratyny – tego samego białka, które znajduje się w skórze i włosach – tworzyły się wiązania chemiczne z keratyną w błonie śluzowej jamy ustnej. Ułatwiło to retencję, a przy tym było niewidoczne i nie wpływało na wygląd protez.

„Lepsza przyczepność i większy komfort”

Dr Sherif Elsharkawy, główny autor badania, powiedział: – Pracując przez wiele lat z osobami, które korzystają z protez, bardzo chciałem poprawić komfort ich użytkowania. Pierwszy pomysł na odwzorowanie lepkich powierzchni, jakie występują w naturze, przyszedł mi do głowy, gdy nagryzałem brzoskwinię. Zauważyłem, iż „owłosiona” skórka brzoskwini silnie przylega do podniebienia jamy ustnej, postanowiłem więc zbadać inne lepkie powierzchnie występujące w przyrodzie. Przyssawki ośmiornicy wydawały się idealnym pomysłem na początek badań.

– W naszych badaniach połączyliśmy naturę z technologią, by sprostać wyzwaniom, przez jakimi stają osoby użytkujące protezy przez wiele lat. Naśladując genialny sposób, w jaki przyklejają się przyssawki ośmiornicy, opracowaliśmy prototyp, który zapewnia lepszą przyczepność i większy komfort choćby w najbardziej wymagających warunkach jamy ustnej. Nasze odkrycie otwiera drogę do tworzenia protez nowej generacji, które mogą poprawić jakość życia milionów ludzi na całym świecie – dodał Sherif Elsharkawy.

Polskie społeczeństwo się starzeje, a z tym związana jest m.in. nieuchronna utrata uzębienia oraz konieczność interwencji protetycznej w celu przywrócenia prawidłowej funkcji żucia. Nie wszystkie osoby starsze dysponują funduszami na zaopatrzenie protetyczne w zaawansowanych technologiach, więc niezbędne staje się prawidłowe wykonanie prostych uzupełnień zgodnie z zasadami znanymi od lat. Protetyka powinna zajmować znaczące miejsce jeżeli chodzi o liczbę specjalistów – mów prof. dr hab. Teresa Sierpińska, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

Źródło: https://www.dental-nursing.co.uk/

Idź do oryginalnego materiału