Autor: Karolina Kamińska
Przez ostatnie lata wśród lekarzy oraz psychologów diametralnie zmieniło się rozumienie konceptu dobrostanu. Kiedyś oznaczało po prostu brak choroby. w tej chwili uważa się, iż za tym pojęciem kryje się wiele sił, które można wyćwiczyć.
Psycholog Martin Seligman jest twórcą teorii wyuczonej bezradności- przeświadczenia, iż nie mamy wpływu na to, co dzieje się w naszym życiu. Często to przekonanie rodzi się w dzieciństwie, gdy rodzice uczą nas, iż świat jest niebezpieczny i nic nie możemy z tym zrobić. Seligman nie poprzestał na tym i lata później stworzył koncepcję wyuczonego optymizmu.
Według klasyfikacji Seligmana istnieje 6 sił, których rozwijanie podnosi jakość i poczucie sensu życia. Podane poniżej z przykładami rozwijania:
Mądrość
Elementem mądrości jest Realizm, często zaburzony wśród osób depresyjnych. Mają one tendencję do popełniania błędów poznawczych – “Nic mi się nie uda”, “Jestem do niczego”. Jest to logicznie niemożliwe, żeby nic Ci nigdy nie wychodziło! Zapytaj siebie szczerze- czy masz skłonność do wydawania pośpiesznych osądów?
Jest kilka sposobów by z tym walczyć: spróbuj traktować przykre myśli jako oddzielny byt. Wyobraź je sobie jako małe dziecko krzyczące w sklepie- bardzo głośne, często irytujące, ale finalnie możliwe do zignorowania (jakoś trzeba te zakupy zrobić).
Innym sposobem efektywnej walki z błędami poznawczymi jest praktykowanie mindfulness- rodzaju medytacji, który hamuje negatywne osądy poprzez aktywne skupianie się na teraźniejszości.
Człowieczeństwo
Jedną z cech człowieczeństwa jest Miłość. Przeanalizuj swój sposób wyrażania miłości- czy potrafisz ją przyjmować i obdarzać nią innych?
By rozwijać tę cechę naucz się przyjmować i dawać komplementy, zapraszaj znajomych i przyjmuj od nich zaproszenia. Przede wszystkim poświęcaj ludziom czas i uwagę, aby odpowiednio zadbać o wartościowe relacje.
Rozwijaj również miłość do samego siebie: dbaj o swój umysł i ciało. Pozwalaj sobie na błędy, doceniaj swoje małe sukcesy i pozwól się sobie rozpieszczać raz na jakiś czas.
Umiar
W umiarze kryje się Rozwaga. Polega ona na przemyślanym działaniu, braniu pod uwagę za i przeciw. Umiejętność opierania się impulsom może być przydatna w momentach, gdy w emocjach podejmujemy pochopne, często nienajlepsze decyzje.
Ucz się na swoich i czyichś błędach. Daj sobie chwilę na wyciszenie w trudnych sytuacjach- może Cię to uchronić przed mówieniem lub robieniem rzeczy, których możesz później żałować.
Transcendencja
Główną cechą tej siły jest Wdzięczność – świadomość dobra, które nam się przytrafia. Wdzięczność daje ulgę w samotności, umacnia więzi oraz łagodzi skutki negatywnych stanów emocjonalnych. Czy jesteś świadomy tego co dają ci inni?
Załóż dziennik wdzięczności – zapisuj w nim codziennie wieczorem 3 rzeczy, za które danego dnia jesteś wdzięczny. Po paru tygodniach zauważysz, iż twój mózg sam ich szuka bez większego wysiłku!
Wytrwałość
W skład wytrwałości wchodzi Witalność. Zadaj sobie pytanie- czy podejmujesz się wymagających zadań i kończysz je z pogodnym nastawieniem? jeżeli nie, w rozwoju tej siły może pomóc dzielenie pracy na etapy i pamiętanie o odpoczynku. Najlepsze efekty uzyskasz jednocześnie dbając o swoją dietę, uprawiając regularnie sport, ograniczając używki i kierując się do lekarza, gdy jest to potrzebne.
Sprawiedliwość
Przykładem tej siły jest Uczciwe i równe traktowanie innych.
Kwestionuj stereotypowe myślenie dając każdej osobie szansę. Staraj się traktować ludzi sprawiedliwie, choćby jeżeli za nimi nie przepadasz.
Czy już wiesz, które siły są twoją mocną, a które słabą stroną?