Złe sny czy nadpobudliwość? 5 porad, co robić, gdy dziecko budzi się w nocy

radioklinika.pl 10 miesięcy temu

Nocne przebudzenia u niemowlaków najczęściej związane są z potrzebą jedzenia, natomiast u starszych dzieci mogą wynikać z intensywnego rozwoju intelektualnego. jeżeli mają miejsce od czasu do czasu, nie są powodem do niepokoju. Problem pojawia się natomiast w przypadku, gdy zdarzają się one codziennie, nie będąc związanymi z potrzebą przyjęcia pokarmu albo napicia się. Oto 5 porad, co zrobić, gdy dziecko budzi się w nocy.

Jak poradzić sobie z nocnymi wybudzeniami? 5 porad dla rodziców

Nocne przebudzenia nie stanowią problemu, jeżeli związane są z koniecznością przyjęcia pokarmu, napicia się albo załatwienia potrzeb fizjologicznych. W takiej sytuacji wystarczą drobne zmiany, na przykład zwiększenie podaży kalorii w dzień, aby dziecko nie budziło się w nocy. Pamiętajmy też, iż w przypadku niemowląt nocne wybudzenia na mleko są czymś całkowicie normalnym. Niemniej jednak problem pojawia się w momencie, gdy dziecko budzi się z płaczem, nie mogąc ponownie zasnąć. jeżeli tego rodzaju przebudzenia mają miejsce każdej nocy, rzutują na regenerację organizmu, która powinna następować właśnie w czasie snu. Jak sobie z nimi poradzić? Oto 5 porad dla wszystkich rodzica:

  • znalezienie przyczyny problemu – jest to podstawowe zadanie rodzica, gdyż bez wyeliminowania przyczyny nocne przebudzenia nie miną;
  • ograniczenie bodźców w ciągu dnia – przebodźcowane dziecko najczęściej odreagowuje w ciągu nocy, co przejawia się właśnie przebudzeniami;
  • ograniczenie sytuacji wywołujących negatywne emocje – silny stres także trzeba odreagować w porze nocnej, zwłaszcza jeżeli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie poradzić sobie z nadmiarem emocji;
  • ograniczenie bajek i książek, których dziecko się boi – fikcja, w której pojawiają się duchy oraz potwory nie sprzyja zdrowemu wypoczynkowi. Poza tym bajki i książki zawsze należy dostosować do wieku dziecka;
  • unikanie sytuacji, w których dziecko kładzie się spać przemęczone – nadmierne zmęczenie powoduje wydzielanie hormonu stresu, który również może odpowiadać za nocne przebudzenia.

Złe sny, nadpobudliwość, a może problemy emocjonalne? Jak znaleźć przyczynę problemu?

Dzieci, które potrafią już nazywać emocje i wydarzenia, same mogą spróbować ocenić, co jest przyczyną nocnych wybudzeń. Warto więc zapytać pociechę, czy przyśniło jej się coś złego, co spowodowało przebudzenie. Niestety, nawracające koszmary senne są typowe dla wieku przedszkolnego, będąc związanymi z rozwojem intelektualnym dziecka. Można jednak spróbować je ograniczyć, na przykład poprzez wyciszenie dziecka czy niedopuszczenie do tego, by oglądało bajki, w których występują potwory i duchy. Warto też przyjrzeć się zmianom, jakie zachodzą w życiu malca. Mają one wpływ również na jakość snu.

Bardzo często nocne przebudzenia związane są z intensywnym rozwojem emocjonalnym i psychicznym, mogąc trwać choćby do 2 tygodni. Tymczasem, jeżeli przyczyną wybudzeń jest nadpobudliwość, łatwo zauważyć także inne objawy, występujące w ciągu dnia. Maluch jest nadmiernie pobudzony, czasami choćby agresywny. Powinno to zwrócić uwagę nie tylko rodziców, ale też opiekunów w żłobku czy przedszkolu.

Kiedy nocne przebudzenia powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Nocne przebudzenia zwykle nie są przyczyną, dla której rodzice udają się z dzieckiem do lekarza. W pierwszej kolejności należy bowiem upewnić się, czy nie wynikają one z błahych przyczyn, takich jak na przykład dobór nieodpowiedniego materaca. Jeśli dziecku jest w nocy niewygodnie, najprawdopodobniej będzie się wybudzać. Wymieńmy go więc na wysokiej jakości materac Hilding, który można zakupić w sklepie https://sennamaterace.pl/ – jest to autoryzowany dystrybutor marki. Poszukując materaca dla dziecka, warto zapoznać się z modelami dostępnymi w zakładce https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200.

Ważna jest także atmosfera, w jakiej dziecko zasypia. Brak bodźców, spokój i wyciszenie sprzyjają pełnemu, pełnowartościowemu wypoczynkowi nocnemu. jeżeli jednak wdrażamy zmiany, dbając o zdrowy sen, a dziecko wciąż się przebudza w nocy, warto udać się do lekarza. Zleci on podstawowe badania, upewniając się, czy przyczyną nie jest na przykład niedobór składników odżywczych lub witamin. W razie potrzeby zleci również wizytę u psychologa. Specjalista ten oceni stopień rozwoju dziecka, sprawdzając jednocześnie, czy wybudzenia nocne są dla niego typowe. W rzadkich przypadkach (najczęściej, jeżeli dziecko doświadcza silnego stresu na co dzień) konieczna okazuje się terapia, w której uczestniczy nie tylko dziecko, ale również jego rodzice.

Idź do oryginalnego materiału