W końcu doczekaliśmy się białej zimy i nasze dzieci mogą poszaleć na sankach, nartach czy snowboardzie. W części województw realizowane są jeszcze ferie, które są okresem intensywnych zimowych zabaw. Wszyscy doskonale wiemy, iż sport to zdrowie. Czasami jednak może wydarzyć się coś nieoczekiwanego. Myślimy tu o urazach, które mogą przydarzyć się dzieciakom. Mamy wielką nadzieję, iż ten wpis nigdy Wam się nie przyda, warto być jednak przygotowanym na każdą ewentualność.
Opieka nad poszkodowanym podczas zwichnięcia lub złamań kończyn:
- Zatrzymaj się – zachowaj spokój i oceń miejsce zdarzenia;
- Pomyśl – zadbaj o bezpieczeństwo i opracuj plan działania;
- Działaj – sprawdź przytomność dziecka i w razie potrzeby wezwij służby ratunkowe;
- Nie przemieszczaj – pozostaw dziecko w pozycji zastanej i oceń obrażenia.
Gdy doszło do poważnego urazu:
- Unieruchom daną część ciała w takiej pozycji, w jakiej ją zastaniesz. Nie próbuj samodzielnie jej rozprostowywać lub nastawiać. W oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe przytrzymaj uszkodzoną część ciała i nie pozwól dziecku się ruszać – to najlepsza metoda stabilizacji!
Gdy zamierzasz dziecko przemieścić, podstawową zasadą przy unieruchamianiu złamań jest zablokowanie dwóch sąsiednich stawów, a podczas urazów stawów dwóch sąsiednich kości. Pozwala to utrzymać prawidłowe ustawieni odłamów kości, zapobiega ruchomości, dzięki czemu zmniejsza możliwe powikłania i ból.
Jeżeli po urazie głowy wystąpiły następujące objawy: utrata przytomności, senność, pobudzenie (agresja), ból głowy, wymioty, nudności, zaburzenia równowagi lub widzenia, urazy, krwawienia lub dziecko przejawia inne niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.
Gdy wykluczyliśmy poważny uraz (często będzie do tego potrzebna porada lekarska), a dziecko jedynie nabiło sobie guza, siniaka lub doszło do nadwyrężenia, zastosuj protokół RICE. To skrót z języka angielskiego, który oznacza: R – Rest (odpoczynek), I – Ice (lód), C – Compression (ucisk), E – Elevation (podniesienie). Jego celem jest zmniejszenie obrzęku i szybszy powrót do zdrowia.
- Odpoczynek – należy unikać korzystania z uszkodzonej części ciała;
- Lód – stosuj zimne okłady na miejscu urazu do 20 minut;
- Ucisk – owiń część ciała bandażem elastycznym;
- Podniesienie – ułóż uszkodzone miejsce powyżej serca.
Powyższą metodę stosujemy przez pierwsze 24-48 godzin od wystąpienia urazu.
Życzymy Wam zdrowia!