Z mrowieniami i obrzękiem udaj się do tego specjalisty. Objawów nie wolno ignorować

zdrowie.interia.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Bóle i obrzęki nóg, uczucie ciężkości i gorąca w kończynach dolnych to alarmujące sygnały, które mogą świadczyć o chorobach naczyń krwionośnych. Choć początkowo pacjenci z takimi objawami trafiają do lekarza rodzinnego, to specjalistą w dziedzinie chorób żył i tętnic jest angiolog. Choroby układu krążenia to rosnące zagrożenie, dlatego profilaktyka i szybkie ich wykrywanie stanowi istotną rolę w kontekście nie tylko długości, ale i jakości życia chorych. Kiedy należy udać się do angiologia, czym się zajmuje i jak wygląda diagnoza u specjalisty angiologii? Odpowiadamy.


Kim jest angiolog?


Angiologia to bardzo niszowa specjalizacja wśród lekarzy. Angiolodzy to specjaliści zajmujący się chorobami naczyń: żył i tętnic, a także naczyń limfatycznych. Angiolodzy diagnozują, leczą i zajmują się profilaktyką chorób układu naczyniowego i limfatycznego.
Angiolog przeprowadza i zleca badania, aby ustalić przyczynę problemów z naczyniami. Prowadzi także leczenie, które może obejmować farmako- i fizjoterapię, oraz w obrębie którego może kwalifikować do leczenia operacyjnego i wewnątrznaczyniowego.


Kiedy udać się do angiologa?


Do angiologa powinny zgłosić się wszystkie osoby, które podejrzewają u siebie problemy z naczyniami krwionośnymi lub limfatycznymi. Najczęstsze objawy takich problemów to między innymi:Reklama
bóle nóg,bolesne skurcze w nogach,uczucie ciężkich nóg,pajączki na skórze,uczucie palących kończyn,obrzęki kończyn,mrowienie lub inne parestezje kończyn,chwilowe utraty czucia w kończynach.
Ponadto, kontroli u angiologa mogą również podlegać takie schorzenia jak:
żylna choroba zatorowo-zakrzepowa,zatorowość płucna,ostre niedokrwienia kończyn,stopa cukrzycowa,zespoły uciskowe,zespół Raynauda.


Jakie badania zleca angiolog - USG Doppler


Jednym z badań, które może zlecić angiolog jest USG Doppler. Jest to rodzaj badania ultrasonograficznego używany w diagnostyce chorób krążenia. USG Doppler umożliwia ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach, wykorzystując tzw. efekt Dopplera. Działanie USG Doppler polega na wysyłaniu fali ultradźwiękowej z głowicy urządzenia, która następnie odbija się od ośrodka , wracając do głowicy ze zmianą częstotliwości, którą określa efekt Dopplera. Urządzenie do USG Doppler analizuje różnicę częstotliwości między falą wysłaną a odbitą, co umożliwia zobrazowanie na monitorze, gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej, a choćby gdzie się cofa.
Dzięki USG dopplerowskiemu można zdiagnozować między innymi niewydolność żylną, wady zastawek, tętniaki, chorobę tętnic obwodowych i zakrzepy.


Jakie badania zleca angiolog - angio - TK


Kolejnym z badań, które może zlecić angiolog, jest tak zwane angio - TK, czyli tomografia komputerowa naczyń krwionośnych z wykorzystaniem środka kontrastowego. Tomografia komputerowa to metoda diagnostyczna wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie, pochodzące od obracających się lamp rentgenowskich. Dzięki podaniu kontrastu w badaniu angio - TK uwidaczniają się naczynia krwionośne i przepływ krwi. Angio - TK można wykonać praktycznie na każdym obszarze ciała - w obrębie tętnic mózgowych, naczyń wieńcowych serca, na przebiegu aorty, w obrębie tętnic szyjnych i kręgowych i innych.


Jakie badania zleca angiolog - koronarografia


Koronarografia to inwazyjna technika badania wnętrza naczyń krwionośnych, a konkretnie - tętnic wieńcowych. Polega na umieszczeniu w naczyniu krwionośnym cewnika z niewielką kamerką. Przez cewnik podawany jest środek kontrastowy, który dzięki użyciu promieni rentgenowskich umożliwia zobrazowanie wnętrza naczyń krwionośnych. Koronarografia pozwala na wykrywanie zwężeń lub zamknięć, które mogą być przyczyną choroby niedokrwiennej serca.


Choroby, które leczy angiolog


Zatorowość płucna
Jedną z chorób, której leczeniem może się zająć lekarz angiolog jest zatorowość płucna. Zatorowość płucna polega na zwężeniu lub zamknięciu tętnicy płucnej lub części jej rozgałęzień przez skrzepliny. Najczęściej skrzepliny, powodujące zatorowość płucną, pochodzą z żył głębokich kończyn dolnych lub miednicy mniejszej. Objawy zatorowości płucnej zwykle pojawiają się nagle: najczęstsze z nich to duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel i zasłabnięcie lub omdlenie. Oprócz tego u 1/3 chorych dochodzą do tego objawy zakrzepicy żył głębokich - obrzęk, ból i zaczerwienienie nogi, przeważnie po jednej stronie.


W leczeniu zatorowości płucnej istotna jest ciężkość stanu chorego - poważne przypadki wymagają leczenia inwazyjnego na oddziałach intensywnej terapii, dla kontrastu - w przypadkach lekkich wystarczą zastrzyki z heparyny i doustne leczenie przeciwzakrzepowe.
Wystąpieniu zatorowości płucnej sprzyjają:
unieruchomienie kończyny i spowolnienie przepływu krwi (np. z powodu złamania),nadkrzepliwości wrodzone i nabyte,uszkodzenie ściany naczyniowej,zakrzepica żył głębokich.
Zakrzepica żył głębokich
Kolejną dolegliwością, z którą możemy udać się do angiologa, jest zakrzepica żył głębokich. Istotą tej choroby jest powstanie zakrzepu w układzie żył głębokich, najczęściej w obszarze kończyn dolnych lub miednicy. Ze względu na poważne następstwa tej choroby (oderwanie skrzepu, który może popłynąć dalej i zablokować światło jakiegoś naczynia) wymagane jest jej wczesne rozpoznanie i leczenie. Do najczęstszych objawów zakrzepicy żył głębokich należą:
ból i tkliwość kończyny,tzw. ciastowaty obrzęk,zaczerwienienie i uczucie gorąca,różnica w obwodzie łydek.
Występowaniu zakrzepicy żył głębokich sprzyjają te same okoliczności, które sprzyjają wystąpieniu zatorowości płucnej. Leczenie również jest podobne, stosuje się zastrzyki z heparyny i doustne leki przeciwzakrzepowe.


Wizyta u angiologa


Aby dostać się do angiologa na NFZ potrzebne jest skierowanie, które wystawić może dowolny lekarz. Gdy już je mamy, umawiamy wizytę u angiologa i czekamy na swój termin.

Źródła:
https://www.medme.pl/artykuly/angiolog-co-to-za-lekarz-i-czym-sie-zajmuje-co-leczy,87365.htmlhttps://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/zatorowoscplucna/104653,zatorowosc-plucnahttps://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/zakrzepicazylna/54308,zakrzepica-zyl-glebokich-konczyn-dolnych
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału