Sanatorium Uzdrowiskowe Chemik znajdujące się w malowniczym mieście uzdrowiskowym Duszniki-Zdrój.
Jak wyglądały początki Państwa ośrodka i dlaczego pojawiła się decyzja o tym, żeby założyć ośrodek terapii traumy?
Pomysł na założenie ośrodka terapii traumy był decyzją Pani Dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego Chemik Róży Strap, która poznała Panią psycholog Hannę Trejgis w bardzo trudnym momencie swojego życia i korzystała z jej pomocy. Pani Hania zaczęła współpracę z Sanatorium najpierw prowadząc pacjentów ze skierowaniami na leczenie uzdrowiskowe z NFZ, ale gwałtownie okazało się, iż pacjentów potrzebujących wsparcia w terapii traumy takich jak Pani Róża jest więcej i adekwatnie sami do nas lgnęli jakby wyczuwając dobro. Wtedy zaczęły się wstępne rozmowy, pomysły, konsultacje obu Pań. Przygotowaliśmy gabinet, zamówiliśmy niezbędne do pracy narzędzia, meble i stworzyliśmy nasz wspólny autorski program. Doskonaliliśmy program, aż do uzyskania tego czym możemy pochwalić się dzisiaj.
Na jaki rodzaj terapii mogą liczyć pacjenci wybierając sanatorium?
W trakcie turnusu pacjent uczestniczy w sesjach indywidualnych, podczas których terapeuta w zależności od rozpoznanej traumy (oraz/lub innych problemów czy zaburzeń, z którymi boryka się pacjent) dobiera odpowiednie metody terapii tak, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Program nie opiera się tylko na jednej metodzie, ale ma do zaoferowania cały wachlarz metod m.in. EMDR, SE (Somatic Experiencing), terapię poznawczo-behawioralną zorientowaną na traumę, analizę bioenergetyczną Lowena, TRE, NARM-terapię traumy rozwojowej, Brainspotting, EFT.
W czym tkwi sekret prowadzonych przez Państwa terapii?
Jesteśmy grupą ludzi, którzy mają za sobą bogate doświadczenia, wiedzę praktyczną i umiejętności pomagania. Nasze Sanatorium otworzyło ośrodek terapii traumy po to, by stworzyć możliwości do pracy, wspartej indywidualnym podejściem do pacjenta i jego problemów. Stworzyliśmy miejsce z odpowiednią atmosferą, dające poczucie intymności i dyskrecję. Wiemy, iż bezpieczna i spokojna atmosfera jest podstawą do zdrowienia każdego człowieka, a proces ten przebiega szybciej i skuteczniej.
Hanna Trejgis – koordynator programu, psycholog oraz psychoterapeuta, pracuje indywidualnie i grupowo z osobami po różnych doświadczeniach traumatycznych oraz z osobami po traumach rozwojowych. Więcej o metodach i doświadczeniu Pani Trejgis można przeczytać na naszej stornie internetowej www.chemikduszniki.pl w zakładce Terapia Traumy.
Jako jedyni w Polsce oferujemy program “Terapii traumy”, podczas którego pacjent może pracować różnymi metodami terapeutycznymi. Prowadząca terapię posiada wieloletnie doświadczenie terapeutyczne w pracy z dziećmi, dorosłymi, a także z osobami wykonującymi zawody wysokiego ryzyka. Posiada szeroką wiedzę. W swojej pracy terapeutycznej korzysta z różnych metod opartych na naturalnych mechanizmach radzenia sobie z sytuacjami traumatycznymi, które każdy człowiek ma w sobie, a z których z różnych powodów nie korzysta. Terapię traumy prowadzi towarzysząc osobie w tym, jak ona znajduje drogę, aby móc uwolnić traumatyczne doświadczenie. Jej motywacją do praktykowania terapii traumy są słowa Petera A. Levine’a „Trauma jest być może najbardziej unikaną, ignorowaną, umniejszaną, zaprzeczaną, pełną nieporozumień i nieleczoną przyczyną ludzkiego cierpienia”.
Jeden z pacjentów, który brał udział w terapii w naszym ośrodku, tak podsumował pracę Pani psycholog:
„Spośród wszystkich metod jakimi dysponuje Pani Trejgis wybiera i proponuje podczas sesji takie, które na dany moment są dla danego pacjenta najlepsze. Dzięki takiemu elastycznemu i niestandardowemu podejściu pacjent ma o wiele większe szanse na skuteczne przepracowanie traumy.
Na uwagę zasługuje również wyjątkowe podejście Pani Trejgis do pacjentów i bardzo duża uważność podczas sesji. Można poczuć się “widzianym”, zaopiekowanym. Poczuć bezpiecznie. Poczuć się akceptowanym takim, jakim się jest – co jest bardzo ważne podczas terapii i trwających procesów zdrowienia.”
Czy w procesie leczenia pacjenta ważne jest wsparcie jego bliskich, czy to sprawa całkowicie indywidualna?
Wsparcie jest bardzo ważnym elementem w procesie leczenia pacjenta, zwłaszcza osób bliskich. Nie zawsze jednak jest ono możliwe. Wtedy można stworzyć społeczną sieć wsparcia, złożoną z osób, które zaprasza dana osoba. Stosując adekwatne metody i podążając w procesie terapeutycznym można przepracować trudne doświadczenia w kontakcie z terapeutą. Ważne, aby osoba wybrała to, co jest dla niej najlepsze.
Czym wyróżnia się Państwa ośrodek?
Indywidualnym podejściem do potrzeb każdego pacjenta i przede wszystkim różnorodnością metod terapeutycznych oraz wieloletnim doświadczeniem.
Czy możliwe jest, aby człowiek sam poradził sobie z własnymi traumami, czy powinien jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalistów?
Traumę definiuje się często, jako doświadczenie, które konfrontuje człowieka ze strachem czy bezradnością. Kluczowym elementem są emocje, odczuwanie sytuacji przez jednostkę – to właśnie one decydują o tym, czy dane wydarzenie będzie traumatyczne, czy też nie. Nagłe zdarzenie traumatyczne wywiera ogromny wpływ na poglądy ludzi o samych sobie i otaczającym ich świecie. Wywołuje dezorientację i strach. Osoby borykają się z poczuciem braku kontroli nad tym, co się dzieje. Ogromną ulgę przynosi im uświadomienie, iż ich zachowanie było normalne i zrozumiałe w obliczu przeżytej traumy. Ważna jest dla nich informacja, iż da się rozwiązać sytuację, w jakiej się znaleźli i pomóc im odzyskać pełne zdrowie. Terapia pomaga osobom uczestniczącym w traumatycznym wydarzeniu odzyskać poczucie kontroli nad ich życiem. Należy jednak pamiętać, iż proces ten jest indywidualny dla wszystkich człowieka.
Objawy pourazowe ustępują, kiedy się do nich wraca, gdyż człowiek mówiąc o nich mniej się boi. Zbadano, iż jeżeli ofiara zdarzenia potrafi w bogaty sposób opisać zdarzenie urazowe, to objawy ustępują szybciej. Poszukiwanie słów do opisania zdarzenia jest zawsze leczące i powoduje pewien dystans do przeżytej sytuacji urazowej. Jednocześnie człowiek zaczyna zdobywać kontrolę nad swoimi przeżyciami. Dlatego ważne jest, aby osoba po traumatycznym doświadczeniu, nigdy nie zostawała sama ze swoimi uczuciami, zawsze należy szukać pomocy i wsparcia osób kompetentnych w tym zakresie.
Część osób wraca samoistnie do równowagi po zdarzeniu urazowym. Jednakże nigdy nie ma pewności, iż to nastąpi. Dlatego warto po traumatycznym doświadczeniu jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, aby uzyskać pomoc i zapobiec rozwinięciu się zespołu stresu pourazowego PTSD.
PTSD należy leczyć, inaczej sytuacja psychologiczna i społeczne funkcjonowanie osoby po doświadczeniu traumy pogarsza się. Pamięć o traumie to pamięć o emocjach, co zapisane jest w ciele migdałowatym. Dlatego też człowiek po latach może przeżywać traumę tak, jak w danym momencie jej trwania. Nie ma wtedy nad tym kontroli. Często trauma wyleczona, przepracowana może być czynnikiem wyzwalającym w człowieku zmianę pozytywną. Człowiek może na nowo odnaleźć sens istnienia. Warto w wyniku własnej osobistej pracy lub pracy terapeutycznej nadać indywidualny sens przeżytemu zdarzeniu traumatycznemu.
Jak wygląda dzień w Państwa Ośrodku?
Każdy turnus rozpoczyna się od rejestracji pacjentów i spotkania organizacyjnego z opiekunem turnusu – Panią Różą Strap, która przedstawia metody pracy koordynatora, omawia program pobytu i analizuje potrzeby pacjentów tak, aby modyfikować pobyt pod indywidualne potrzeby każdego z nich. Sesje realizowane są codziennie oprócz weekendów chyba, iż wymaga tego sytuacja pacjenta. Pacjenci mają w programie oprócz terapii do wyboru nordic walking z naszymi rehabilitantami, wycieczki piesze i spacery oraz pogadanki, także wycieczki krajowe i zagraniczne (Praga, Skalne Miasto, Jaskinia Macochy, Błędne Skały, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Wambierzyce i inne). Mogą korzystać w czasie wolnym z zabiegów oferowanych w naszym Zakładzie Przyrodoleczniczym oraz z programu kulturalno- oświatowego oferowanego przez dusznicki ośrodek kultury. Program nie jest obowiązkowy i każdy z pacjentów może zrezygnować z wycieczek i innych elementów programu zamieniając je na dodatkowe sesje. Jesteśmy elastyczni po to, aby pacjent czuł się komfortowo.
Skuteczne leczenie to przede wszystkim dobrzy specjaliści. Na co stawiacie Państwo zatrudniając kadrę? Czy macie sposoby na radzenie sobie z trudnymi pacjentami?
Nie ma trudnych pacjentów w naszej terminologii. Każda z osób potrzebujących naszej pomocy jest sobą i akceptujemy ją taką jaka jest, i każdej udzielamy wsparcia, którego w danym momencie życia potrzebuje.
Na co stawiamy zatrudniając kadrę? Oprócz doświadczenia i odpowiedniego przygotowania merytorycznego przede wszystkim na empatię, zrozumienie, akceptację i wsparcie. Bez tego nie da się stworzyć zespołu, któremu zaufają pacjenci.
Czy pacjenci mogą liczyć na wsparcie ośrodka po zakończeniu terapii? Jak to wygląda?
Po zakończeniu terapii pacjenci mogą liczyć na wsparcie ośrodka, kontaktować się z nami, kontynuować spotkania indywidualne on-line lub ponownie przyjechać. Ważne, aby chcieć sobie pomóc. Po to, aby żyło się lepiej, bez obciążenia jakie niesie ze sobą trauma.