Co zabrać do szpitala
Wyprawka do szpitala to niezwykle istotna kwestia. Dobrze jest więc skompletować ją odpowiednio wcześniej, aby uniknąć stresu tuż przed planowanym terminem pobytu. Dla części kobiet, tworzenie wyprawki jest jedną z najmniej przyjemnych części przygotowania do porodu. Są także panie, które wręcz uwielbiają pakowanie, kompletowanie i kupowanie najróżniejszych przyborów, niezbędnych w czasie porodu. Oprócz wszelkich środków higienicznych i wyników badań, warto zapakować także rzeczy, które pomogą Ci w poprawie samopoczucia w czasie nerwowego oczekiwania. Zanim zaczniesz gromadzić wszelkie przybory, upewnij się czego naprawdę potrzebujesz. Pomoże Ci w tym przygotowana lista. Sprawdź co jest niezbędne, a co rozsądniej będzie zostawić jednak w domu.
O czym pamiętać w czasie pakowania?
W każdym szpitalu panują inne zasady, dlatego w wolnej chwili warto zadzwonić wcześniej do wybranej placówki i zapoznać się z wytycznymi, jakie ma konkretny oddział i jakie stawia szpital. Niektóre szpitale oferują komplet artykułów higienicznych (sól fizjologiczna, wkładki, waciki, podkładki, strzykawki do karmienia, maść pośladkową, zastępcze mleko etc.) dla matki i dziecka, a w innych trzeba jednak pamiętać o tym, iż musimy zapewnić je sobie we własnym zakresie, więc upewnij się co oferuje szpital. Pamiętaj też o tym, iż czasem może dojść do sytuacji, gdzie w wybranym przez Ciebie szpitalu nie będzie wolnego miejsca, dlatego jednak warto zapakować wszystkie artykuły, które zapewnią Ci wygodę i komfort gdy dotrzesz już na oddział. Gdyby okazało się, iż masz jednak więcej rzeczy, niż potrzebujesz zawsze możesz je przekazać osobie, która będzie Cię odwiedzać.
Co wziąć do szpitala?
Wyprawka dla mamy do szpitala jest bardzo indywidualną kwestią, zależną od upodobań i sytuacji kobiety, dlatego kompletując ją musisz o tym pamiętać. Oto lista przedmiotów, które mogą okazać się niezbędne.
Pamiętaj o przygotowaniu całej dokumentacji medycznej:
- dowód osobisty (lub akt ślubu z nazwiskiem aktualnym),
- mile widziane ale nie wymagane skierowanie do szpitala,
- karta ciąży,
- NIP pracodawcy,
Niezbędne wyniki badań:
- oznaczenie grupy krwi i ostatnia morfologia
- wyniki badań HBS (wykonane po 32 tyg. ciąży),
- USG ciąży (ostatni wynik z III trymestru jest najistotniejszy, ale warto zabrać ze sobą cały komplet),
- odczyn WR (zrobione na początku ciąży i pod koniec),
- wynik badań na obecność HIV,
- morfologia i badanie moczu (ostatnie wyniki),
- poziom przeciwciał anty- Rh w przypadku ujemnego czynnika Rh u matki dziecka,
- jonogram (potas i sód), koagulogram (APTT, INR) – niezbędne jeżeli zaplanowane jest cesarskie cięcie, wykonany około 4-5 dni przed datą planowanego zabiegu.
- badanie GBS
- pozostałe wyniki ciążowych badań i konsultacji w kierunku specjalistycznym np. kardiologicznych, ortopedycznych, okulistycznych w zależności od Twojej indywidualnej sytuacji.
Co zabrać do szpitala na poród?
Najlepiej wszystko to, dzięki czemu będziesz czuć się komfortowo i co uznajesz za wartościowe w czasie pobytu. Często kobiety szacują, iż w przypadku porodu naturalnego spędzą w szpitalu ok. 2 dni, ale czasem okres ten przedłuża się, a poród naturalny może zakończyć się cesarskim cięciem, dlatego warto wziąć więcej rzeczy. Twoim ,,must have” powinny być następujące artykuły:
- rozpinaną bluzę, sweter lub szlafrok,
- 1-2 koszule nocne (praktyczniejsze niż t-shirty),
- kapcie, klapki pod prysznic – najlepiej jest kupić jednokrotnego użytku, dzięki temu nie ryzykujemy sprowadzania do domu bakterii ze szpitala, a kapcie możemy wyrzucić,
- skarpetki, koniecznie ciepłe gdyż zdarza się, iż po porodzie pojawiają się dreszcze,
- chusteczki jednorazowe, warto zabrać również te nawilżane,
- tetrowe pieluchy lub malutkie ręczniczki frotowe do obmywania,
- przybory toaletowe, których używasz na co dzień,
- wodę kosmetyczną lub chusteczki do odświeżenia twarzy,
- pomadka ochronna – (usta mogą być wysuszone),
- coś do czytania lub słuchania jeżeli lubisz,
- reklamówki na brudne ubrania.
- wodę mineralną.
Co przyda się po porodzie?
Z pewnością przydadzą się:
- 2-3 koszule nocne (najlepiej rozpinane z możliwością karmienia).
- podpaski poporodowe – krwawienie poporodowe wygląda inaczej niż miesiączkowe, dlatego w okresie połogu takie podpaski są niezbędne,
- majtki poporodowe kilka par (jeśli miałaś cesarskie cięcie, przydadzą się majtki z wysokim stanem, aby nie podrażniały rany),
- przybory toaletowe,
- podkłady poporodowe (lepiej wziąć kilkanaście),
- małe ręczniki,
- papier toaletowy miękki, ręczniki papierowe
- delikatny płyn do higieny intymnej oraz w przypadku porodu naturalnego, środek przyspieszający gojenie krocza,
- herbatka/ kawa laktacyjna,
- 1-2 biustonosze do karmienia – stanik powinnaś kupić około 2 tyg przed planowaną datą porodu. Pamiętaj, iż po porodzie wielkość piersi ulega zmianom, dlatego warto zdecydować się na model o rozmiar większy, najlepiej bez fiszbin),
- wkładki laktacyjne – pomogą opanować problem związany z cieknącym pokarmem,
- ubranie na wyjście ze szpitala, najlepiej wygodne, oversize.
Wyprawka dla noworodka do szpitala
Szpitala wyprawka dla maluszka, powinna zawierać zbiór rzeczy niezbędnych na pierwsze kilka dni:
- pieluszki tetrowe (odnajdą się także w roli otulacza),
- pieluchy jednorazowe,
- miękki rożek lub kocyk (warto zwrócić uwagę na bambusowy lub bawełniany),
- chusteczki nawilżane,
- czysta lanolina,
- 3-4 body rozpinane z przodu,
- 3 pary śpioszków,
- 2-3 pajacyki,
- czapeczka – cienka i nieco grubsza,
- skarpetki,
- rękawiczki niedrapki (mimo, iż chronią przed zadrapaniami to jednak nie są rekomendowane przez terapeutów)
- poduszka do karmienia (jest praktyczna, ale nieobowiązkowa., ułatwia karmienie i odciąża),
- ubranie na powrót, adekwatne do pory roku, (jeśli jest gorąco, warto jednak ubrać długi rękaw, gdyż dziecko nie posiada jeszcze wykształconej termoregulacji. Najlepiej jest je ubrać tak, jak planujemy je stroić na co dzień i wówczas owinąć kocem.)
- delikatne mydło lub płyn od 1 roku życia,
- fotelik – umieść dziecko zdejmując kombinezon lub kurtkę.
Jeżeli nie chcesz samodzielnie przygotowywać wyprawki do szpitala dla mamy lub dziecka, to możesz skorzystać z gotowej wyprawki dla noworodka do szpitala, którą znajdziesz w wielu sklepach. Wybór należy już do Ciebie. Wyprawka dla mamy i dziecka skompletowana samodzielnie daje możliwość wyboru dowolnych produktów. Odpowiednio zorganizowana torba do porodu dla mamy i maluszka będzie sporym ułatwieniem, szczególnie w okresie nerwowego oczekiwania na termin porodu.
Podsumowanie
Niezależnie od ilości przeczytanych poradników i podobnych publikacji w sieci, staraj się zabierać ze sobą jedynie te produkty, których najbardziej potrzebujesz zarówno Ty, jak i maluszek. Pakując się do domu, nie zapomnij żadnych przedmiotów, sprawdź dokładnie szafki i zabrać swoje wartościowe rzeczy, ponieważ szpital nie ponosi odpowiedzialności za utratę lub zagubienie rzeczy należących do pacjentów. Po tym, jak już wrócisz do domu nie zapominaj wyprać w wysokiej temperaturze lub umyć wodą z detergentem, wszystkich rzeczy, które miałaś ze sobą w szpitalu. Mimo, iż szpital to miejsce, gdzie przestrzega się wszelkich zasad higieny, to jednak jest źródłem wielu bakterii i drobnoustrojów, dlatego postaraj się jak najszybciej wziąć prysznic.