Wypadanie włosów – wstydliwy problem wielu Polaków.

aptekacentrum.lublin.pl 3 lat temu

Nadmierne wypadanie włosów to wstydliwy problem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Łysienie może mieć różne przyczyny, ale zwykle ma ten sam skutek – obniżenie samooceny i wstyd z powodu gorszego wyglądu. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod radzenia sobie z tym problemem. Należy jednak zacząć od znalezienia przyczyny.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Skuteczne zwalczenie problemu wypadania włosów wymaga poznania jego przyczyny. Precyzyjna diagnoza pozwoli na dobranie skutecznego leczenia, dzięki czemu efekt kuracji może być szybszy i bardziej zadowalający.

Najczęstszym powodem nadmiernego wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, które dotykają mężczyzn po 40-stce oraz kobiety po menopauzie, po porodzie czy odstawieniu antykoncepcji doustnej. To w tych sytuacjach dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, zwiększonego wydzielania testosteronu i innych androgenów, a w efekcie zmniejszenia się mieszka włosowego i skrócenia fazy wzrostu włosów. Testosteron przekształca się bowiem w aktywną cząsteczkę DHT, która niszczy mieszki włosowe. U kobiet wzmożone wydzielanie androgenów bywa także wynikiem chorób jajników lub nadnerczy.

Duży wpływ na wygląd włosów ma kondycja naszej tarczycy. Jej choroby takie jak nadczynność, niedoczynność czy choroba Gravesa Basedowa mogą spowodować nie tylko osłabienie włosów, ale także ich nadmierne wypadanie czy choćby łysienie plackowate czy uogólnione.

Łysienie może być spowodowane zatruciem, np. metalami ciężkimi czy innymi chemikaliami. Dlatego pracując z niebezpiecznymi substancjami należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wypadanie włosów może nie być jedynym skutkiem takiego zatrucia.

Niepozorną przyczyną utraty włosów bywa także stres. Zwiększa on wydzielanie prolaktyny, a jej nadmiar powoduje wypadanie włosów. Długotrwały silny stres może także prowadzić do zaburzeń psychicznych objawiających się np. nerwowym, niekontrolowanym drapaniem głowy, co z kolei prowadzi do osłabienia włosów. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i spokój i znaleźć swój sposób na ukojenie nerwów i relaksację. o ile jednak to nie wystarcza, nie należy wstydzić się zasięgnąć pomocy u specjalisty.

Nadmierne wypadanie włosów może się także pojawić „na własne życzenie”. Często winowajcą jest bowiem nieprawidłowa pielęgnacja. Częste farbowanie czy trwała ondulacja znacząco osłabia włosy. Również zbyt częste i zbyt ciasne upinanie czy związywanie może skutkować przerzedzeniem fryzury.

Niekorzystny wpływ na gęstość i kondycję włosów mają także niektóre choroby (np. toczeń rumieniowaty), leki czy nieprawidłowa dieta uboga w witaminy, a także palenie papierosów.

Wypadanie włosów – sposoby z apteki

Zwykle, kiedy zauważymy, iż nasza fryzura jest w złej kondycji, szukamy pomocy w aptece. w tej chwili na rynku dostępnych jest wiele preparatów wzmacniających włosy. Najczęściej zawierają one witaminy, których może brakować w codziennej diecie. Najczęściej są to witamina A1 czyli retinol, witaminy z grupy B, witamina C, E oraz H (biotyna). Poza tym w skład suplementów wchodzą często żelazo oraz wyciągi z roślin takich jak skrzyp polny, pokrzywa czy melisa.

Stosowanie doustnych suplementów warto wspomóc środkami przeznaczonymi do użytku zewnętrznego. Są to m.in. specjalistyczne szampony, odżywki czy wcierki. Należy jednak starannie dobrać taki preparat do rodzaju problemu a także typu skóry głowy.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Poza aptecznymi specyfikami na wypadanie włosów, można także wypróbować domowe sposoby radzenia sobie z tą przypadłością. Jednym z rozwiązań jest picie naparów z ziół takich jak pokrzywa czy skrzyp polny. Skuteczny może się także okazać napój z drożdży czy sok z czarnej rzepy. W przypadku tego typu naturalnych środków istotne jest ich regularne i długotrwałe stosowanie. Efekt nie jest bowiem zauważalny od razu, a dopiero po kilku miesiącach.

W celu wzmocnienia włosów można wypróbować domowe zabiegi takie jak maska z ubitych jajek, siemienia lnianego czy awokado, a także masaż z wykorzystaniem oleju rycynowego. Takie zabiegi mają bardzo dobry wpływ na wygląd włosów oraz dają możliwość zrelaksowania się w domowym zaciszu.

Ciekawym sposobem na walkę z łysieniem może być masaż głowy. Ręczny masaż skóry głowy nie jest trudny, a może okazać się skuteczny. Może być także przyjemny i odprężający. Na rynku dostępne są też specjalne derma rollery. Są to przyrządy z malutkimi igiełkami, które stosuje się w celu zwiększenia skuteczności preparatów takich jak odżywki czy wcierki. Nakłuwanie naskórka przy pomocy derma rollerów pozwala substancjom dotrzeć głębiej, kuracja jest więc skuteczniejsza. Poza tym sam masaż pobudza wzrost nowych włosów.

Zabiegi zagęszczania włosów – duży koszt i szybki efekt

Kiedy inne metody zawodzą lub nie chcemy czekać na efekt kilka miesięcy, można rozważyć poddanie się zabiegom takim jak zagęszczanie włosów czy przeszczep komórek macierzystych włosów. Koszt tego typu zabiegów jest bardzo wysoki. Istnieją jednak sytuacje, gdy po ich wykonaniu znacznie poprawi się stan psychiczny pacjenta.

Idź do oryginalnego materiału