Dwa lata temu opublikowano wyniki randomizowanego badania VITAL, które wykazało iż codzienna suplementacja witaminą D i kwasami tłuszczowymi omega-3 pochodzącymi z oleju rybiego zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę z autoagresji.
Po 5 latach przyjmowania witaminy D ryzyko zachorowania spadło o 22 proc., a kwasów omega-3 – o 19 proc.
Witaminę D należy przyjmować stale
Naukowcy wykazali także, iż ochronne działanie witaminy D utrzymuje się tylko wówczas, gdy przyjmujemy ją na stałe, natomiast w przypadku kwasów omega-3 utrzymuje się ono co najmniej przez dwa lata po odstawieniu suplementacji.
Karen H. Costenbader z Brigham & Women's Hospital w Bostonie w stanie Massachusetts poinformowała w artykule zamieszczonym w „Arthritis & Rheumatology”, iż wśród 21 592 uczestników badania, którzy zgodzili się na obserwację przez dodatkowe 2 lata po odstawieniu leku, ochrona przed chorobami autoimmunologicznymi wynikająca z codziennego przyjmowania witaminy D (cholekalcyferol; 2000 j.m./dobę) nie była już statystycznie istotna. Ale korzyści płynące z codziennego stosowania morskich n-3 FA (1 g/dobę w postaci kapsułki z olejem rybim zawierającej 460 mg kwasu eikozapentaenowego i 380 mg kwasu dokozaheksaenowego) pozostały znaczące.
Witamina D chroni przed łuszczycą
Oprócz różnic w czasie trwania efektu ochronnego, zespół badaczy zauważył również różnice w efektach w chorobach autoimmunologicznych.
– Ochronne działanie witaminy D wydawało się najsilniejsze w przypadku łuszczycy, podczas gdy w przypadku kwasów tłuszczowych omega-3 działanie ochronne było najsilniejsze w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i nieswoistego zapalenia jelit – powiedziała Costenbader.
Wyniki obiecujące, ale potrzebujemy dodatkowych badań
Naukowcy, którzy nie brali udziału w badaniu VITAL, sugerują jednak daleko posuniętą ostrożność w interpretacji jego wyników.
– Wyniki sugerują, iż chociaż teoretycznie zażywanie witaminy D lub kwasów omega 3 lub obydwu suplementów jednocześnie może zapewniać ochronę przed chorobami autoimmunologicznymi, to jednak efekty są niespójne i mogą nie dotyczyć wszystkich pacjentów – skomentowała Janet Funk, wiceprzewodnicząca badań na Wydziale Medycyny i prof. w School of Nutritional Science and Wellness w University of Arizona.
.