– Jesteśmy takimi samymi ludźmi jak wy. Tylko jest nam trochę trudniej zrozumieć świat – mówi jeden z bohaterów filmu, w którym autystycy opowiadają o sobie.
- Czym jest autyzm
- Niezrozumienie i wykluczenie
- 2 kwietnia na niebiesko
Czym jest autyzm
Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. – Autyzm to nie choroba. Oficjalna medycyna, w tym klasyfikacja ICD, traktuje autyzm i inne zaburzenia ASD jako stan, a nie chorobę – zaznacza Fundacja Synapsis. Osoby, które są nim dotknięte miewają problemy z mówieniem, odmiennie postrzegają świat czy mają problem z rozumieniem relacji społecznych. Inaczej też obierają wrażenia zmysłowe. W pierwszym okresie rozwoju na autyzm mogą wskazywać problemy w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego przez dziecko, brak lub osłabieniu reakcji na bodźce dźwiękowe, zwłaszcza na wołanie po imieniu. Może także występować nadwrażliwość na dotyk, światło, dźwięki.
Tak naprawdę jednak zaburzenia autystyczne objawiają się bardzo różnie. Zróżnicowana jest również ich głębokość. Dlatego w tej chwili mówi się nie o jednej chorobie – autyzmie, a „spektrum zaburzeń autystycznych”.
Niezrozumienie i wykluczenie
Niestety, wiedza społeczeństwa dotycząca autyzmu wciąż jest w Polsce niewystarczająca. Dzieci, u których diagnozowane są zaburzenia ze spektrum autyzmu oceniane i piętnowane są jako niegrzeczne, rozwydrzone, źle wychowane. Mają kłopoty w szkole, w grupie rówieśniczej. Powszechnie dotyka ich ostracyzm. Z wiekiem sytuacja się nie poprawia. Z wykluczeniem borykają się także osoby dorosłe. Część kłopotów wynika z niezrozumienia i braku wiedzy otoczenia. A nad tym da się pracować. – Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. Po prostu – tłumaczy Fundacja JiM, zajmująca się m.in. pomocą i wsparciem dla rodzin, dotkniętych autyzmem.
2 kwietnia na niebiesko
2 kwietnia jest doskonałą okazją, by swoją wiedzę na temat tego zaburzenia pogłębić. Na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu
To inicjatywa, której celem jest zwrócenie naszych oczu na osoby dotknięte autyzmem, ale również okazja do upowszechniania wiedzy o nim. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski.
Wcale nie takie rzadkie
Co warto wiedzieć, na całym świecie problem autyzmu zatacza coraz szersze kręgi. Według szacunków, w USA 1 na 110 dzieci ma autyzm, w Europie autyzm dotyka około 5 mln osób. W Polsce nie przeprowadzono dokładnych badań, szacuje się jednak, iż spektrum autyzmu dotyka kilkudziesięciu tysięcy osób. Wzrost świadomości społecznej dotyczącej tego schorzenia ma więc fundamentalne znaczenie. Zarówno dla osób, u których go zdiagnozowano, ale nie tylko. Również dla ich rodzin i bliskich.