W partii jajek wykryto Salmonellę. GIS wydał ostrzeżenie. Lepiej sprawdź, czy nie masz ich w lodówce

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o partii jajek skażonych pałeczkami Salmonelli. Rozpoczęto już procedury wycofania produktu z rynku, jednak zanieczyszczona żywność mogła trafić do naszych domów. Upewnij się, iż nie masz jej w lodówce.
Salmonellozy to choroby powodowane przez pałeczki Salmonella, które dzieli się na durowe i jelitowe. Znacznie częściej słyszymy o nich w czasie letnich wakacji, ponieważ panujące wówczas warunki sprzyjają zakażeniom. Niestety nie oznacza to jednak, iż w pozostałe miesiące jesteśmy w pełni bezpieczni. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) przestrzega teraz przed konkretną partią jajek, w których stwierdzono obecność groźnych bakterii.


REKLAMA


Zobacz wideo Jajko to samo zdrowie! Co zatem z cholesterolem i salmonellą?


Salmonella: objawy mogą pojawić się po spożyciu tego produktu. GIS wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności
Jak dowiadujemy się z rządowego komunikatu, w wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto baterie Salmonella spp. w jednej z pięciu próbek partii badanego produktu. Chodzi o produkt o nazwie "Świeże jaja, klasa A, 3 - jaja z chowu klatkowego, klasa wagowa L". Podano również szczegółowe informacje na jego temat:


Numer partii: 22.09.2024
Termin przydatności do spożycia: 22/09/2024
Kod kreskowy: 5 987463 142650
Producent: Spółdzielnia Producentów PolEggs z/s w Krotoszynie, Transportowa 11, Krotoszyn, 63-700


Właściciel zakładu pakowania jaj powiadomił odbiorcę (Spółdzielnię Producentów PolEggs z/s w Krotoszynie) o konieczności wycofania jaj z rynku w ramach własnych procedur. Jednocześnie w komunikacie podkreślono, iż organy urzędowej kontroli żywności prowadzą dalsze postępowanie wyjaśniające w przedstawionej sprawie. GIS ostrzega konsumentów, iż nie należy spożywać produktów z przytoczonej partii.


Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego


- czytamy w komunikacie. W razie, gdyby do zatrucia doszło, należy skontaktować się z lekarzem. Jakie konkretnie objawy powinny nas zaniepokoić?


Czy Salmonella jest zaraźliwa? Pamiętaj o zachowaniu higieny i podstawowych środków ostrożności
Według informacji udostępnionych przez GIS na stronie dedykowanej Salmonellozom, pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od sześciu godzin do choćby 3-7 dni od momentu kontaktu z bakteriami. Najczęściej są to bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności i wymioty. Czasami dochodzi też do cięższego przebiegu, czyli tzw. postaci pozajelitowej. W takich przypadkach do objawów zalicza się powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę. Postać pozajelitowa salmonellozy najczęściej dotyczy małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów i zapobieganiu odwodnieniu, ale w cięższych przypadkach konieczne może być przyjęcie do szpitala.
W większości przypadków do zakażeń dochodzi przez spożycie żywności zanieczyszczonej bakteriami Salmonella, a także używanie skażonego sprzętu kuchennego czy maszyn do produkcji żywności. Znacznie rzadziej mamy do czynienia z zakażeniami przez bezpośredni kontakt lub drogą powietrzną. Dochodzi do tego w szczególnych warunkach, np. w szpitalach czy domach opieki. Zapobieganie zachorowaniom na Salmonellozy obejmuje przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad higieny podczas przyrządzania posiłków oraz przechowywania jedzenia. Ponadto istotna będzie dezynfekcja pomieszczeń i przedmiotów, z którymi stykał się chory, o ile do zakażenia już doszło w naszym otoczeniu.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału