Do wystąpienia objawów zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) dochodzi m.in. wtedy, gdy nie jest ono dokładnie czyszczone po posiłku. Bakterie bezkarnie namnażają się, destabilizują je, a choćby „zatruwają” inne układy. Dr Małgorzata Desmond tłumaczy, dlaczego nasz wewnętrzny odkurzacz przestaje działać.
Jak wskazuje dietetyk dr Małgorzata Desmond, SIBO od 2023 r. ma już swój kod ICD, więc można uznać, iż jest to choroba. Ale łatwiej będzie to nazywać pewnym stanem, który może prowadzić do różnych zaburzeń w organizmie, dolegliwości.
SIBO – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego
Najczęściej występująca przyczyna wystąpienia SIBO to zaburzenie kompleksu mioelektrycznego w wyniku zatrucia pokarmowego.
– Kompleks mioelektryczny to fale oczyszczające nasze jelito cienkie po posiłku, bo przecież coś musi wymiatać resztki, których nie strawiliśmy, i popychać dalej. To po prostu skurcze mięśni jelita cienkiego, przepychające pokarm. To są bardzo silne fale, porównywalne z siłą zgniatania orzecha przez dziadka do orzechów. Te fale następują około 90 minut po posiłku. W ogóle ich nie czujemy. Są poza naszą świadomością – tłumaczy ekspertka.