Utrata zębów i co dalej?

halembadent.pl 22 godzin temu

Utrata zębów to problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Bez względu na przyczynę, każda taka sytuacja jest stresująca i może powodować niepokój. Części z nich można na szczęście uniknąć, a w pozostałych podjąć odpowiednie działania, aby zrekonstruować braki. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny utraty zębów, jakie konsekwencje niosą za sobą nieuzupełnione braki w uzębieniu i co można z nimi zrobić.

Jakie mogą być przyczyny utraty zębów?

Utrata zębów to problem, który może mieć różne przyczyny. Przyjrzyjmy się zatem tym najczęstszym.

Bardzo często zdarza się, iż do utraty zębów prowadzi zaawansowana próchnica, której przyczyną jest brak odpowiedniej profilaktyki. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej całkowite zaniechanie, a także unikanie regularnych wizyt kontrolnych u dentysty oraz zabiegów higienizacji może prowadzić do utraty zęba zajętego przez ogniska próchnicy. Nieleczona próchnica powoduje bowiem nie tylko uciążliwy ból zęba, ale również jego postępujące uszkodzenie, co może spowodować konieczność jego usunięcia.

Podobnie rzecz ma się w przypadku zaawansowanej choroby przyzębia, która dotyka dziąseł oraz tkanek otaczających zęby. To właśnie one trzymają zęby na miejscu, więc kiedy dochodzi do ich niszczenia w wyniku postępującego stanu zapalnego, przestają one spełniać swoją funkcję. Z tego względu, mocno zaawansowane i nieleczone choroby przyzębia mogą prowadzić choćby do utraty wszystkich zębów.

Utrata zębów może nastąpić również na skutek urazów mechanicznych. Powstają one, chociażby na skutek nieszczęśliwego wypadku, w trakcie uprawiania sportu czy zabawy. W skrajnych przypadkach może dojść do wybicia zęba lub zębów, a jeżeli w wyniku tego dojdzie do uszkodzenia korzeni, wiąże się to z całkowitą ich utratą.

Wybity ząb – jak go uratować

Wybity ząb można uratować. Jednak aby tak się stało, trzeba podjąć szybkie i przemyślane działania. Sprawdź, co dokładnie należy zrobić oraz jak wygląda dalsze postępowanie stomatologiczne.

Częstą przyczyną przypadłości, jaką jest utrata zębów, są również choroby ogólnoustrojowe. Cukrzyca, choroby nowotworowe, osteoporoza, czy reumatoidalne zapalenie stawów, to tylko niektóre z tych schorzeń, które nieleczone czy też leczone nieodpowiednio, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Im choroba bardziej postępuje, tym większe ryzyko utraty zębów.

Jakie konsekwencje może nieść za sobą utrata zębów?

Utrata zębów może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Braki w uzębieniu przekładają się przede wszystkim na wygląd twarzy. Im jest ich więcej, tym bardziej zmienia się jej kontur, zapadają się policzki, zmienia się kształt ust i ułożenie warg, pojawiają się nieestetyczne bruzd oraz pogłębiają zmarszczki. To zaś może sprawiać, iż twarz wygląda na o wiele starszą, niż w rzeczywistości. Przekłada się to na obniżenie samooceny i pewności siebie, a przez to na pogorszenie samopoczucia.

Jednak utrata zębów to nie tylko problem estetyki uśmiechu. Brak choćby jednego zęba może pociągnąć za sobą bardzo poważne konsekwencje.
Nieuzupełnione braki w uzębieniu mogą bowiem powodować również wady zgryzu. Dzieje się tak, ponieważ sąsiednie zęby zaczynają się przesuwać. To zaś może powodować problemy z wymową, a także z żuciem pokarmów. Trudności w jedzeniu mogą przyczynić się do powstawania zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo może również dochodzić do ścierania zębów, które są nadmiernie obciążane w trakcie jedzenia. Problemy ze zgryzem natomiast, mogą prowadzić do rozchwiania sąsiednich zębów, a w konsekwencji choćby do ich utraty. Do tego mogą dochodzić uciążliwe bóle głowy, zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych oraz postępujący zanik kości. Mogą występować także problemy z codzienną higieną jamy ustnej.

Utrata zębów wpływa negatywnie nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także na całą jamę ustną, a choćby na cały organizm. Może również przyczynić się do trudności w codziennym funkcjonowaniu oraz do pogorszenia samopoczucia psychicznego.

Utrata zębów i co dalej?

Utrata zębów to zawsze ogromny i bardzo stresujący problem. Na szczęście w tej chwili stomatologia i protetyka oferują wiele sposobów uzupełnienia braków w uzębieniu. Dzięki nim można dokonać metamorfozy uśmiechu niezależnie od tego, ilu zębów ci brakuje. Wybór uzupełnienia protetycznego dokonywany jest w oparciu zarówno o stan uzębienia, jak i całej jamy ustnej pacjenta. Pod uwagę brany jest także jego wiek, stan zdrowia, indywidualne oczekiwania oraz preferencje, a także możliwości finansowe. A jakie są możliwości uzupełnienia luk w uzębieniu?

Implanty i mosty protetyczne

Jedną z najbardziej skutecznych metod rekonstrukcji braków w uzębieniu są implanty zębowe. W dodatku są one bardzo estetyczne i pozwalają przywrócić pełną funkcjonalność. Stosuje się je zarówno do odbudowy pojedynczych braków w uzębieniu, jak i przy całkowitym bezzębiu. Stanowią one bowiem bazę pod korony, mosty lub protezy zębowe.

Kolejnym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej mosty. Mogą być one osadzane zarówno na zębach naturalnych, jak i na implantach. Przy pomocy mostów zwykle odbudowuje się od jednego do trzech brakujących, sąsiadujących ze sobą zębów. Zdarza się jednak i tak, iż most protetyczny uzupełnia luki po kilku lub choćby kilkunastu zębach. One również są wysoce estetyczne i zapewniają komfort użytkowania.

Protezy ruchome

Tańszą alternatywą dla implantów oraz mostów są ruchome protezy zębowe, które stosuje się, kiedy utrata zębów jest znaczna. Wyróżniamy protezy częściowe i całkowite, a ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, dzielimy je na tradycyjne protezy akrylowe, protezy szkieletowe klamrowe lub bezklamrowe oraz nowoczesne uzupełnienia akronowe, acetalowe, nylonowe oraz overdenture. Te ostatnie warto rozważyć ze względu na ich lepszą funkcjonalność, trwałość, możliwość dopasowania do anatomicznego kształtu jamy ustnej oraz aspekt estetyczny.

Jak widzisz, utrata zębów to poważny problem, z którym jednak można sobie skutecznie poradzić, dzięki rozwiązaniom nowoczesnej stomatologii. Pamiętaj również, iż są sytuacje, w których można uniknąć utraty zębów. Uchroni cię przed tym odpowiednie dbanie nie tylko o zdrowie jamy ustnej, ale również całego organizmu. jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, w której stracisz ząb lub zęby, nie zwlekaj i jak najszybciej umów się na wizytę u dentysty. Szybka reakcja, konsultacja ze specjalistą i wybór odpowiedniej metody uzupełnienia braków w uzębieniu to klucz do rekonstrukcji uśmiechu oraz uniknięcia poważnych powikłań.

Idź do oryginalnego materiału