Toruń: Rozmawiają o NGO-sach

razemztoba.pl 1 tydzień temu

Drugi dzień Toruńskiego Kongresu Dialogu otworzyło spotkanie prezydenta Pawła Gulewskiego z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Spotkanie prowadził Krzysztof Ślebioda z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, który podkreślił, iż według badań 63 proc. Polaków ufa organizacjom pozarządowym. – Organizacje pozarządowe budują świadomość, kształtują postawy, pełnią też funkcję kontrolną – wyjaśnił Krzysztof Ślebioda.

O roli, jaką pełnią organizacje pozarządowe w mieście, mówił prezydent Paweł Gulewski. – W Toruniu działa ponad 1 400 organizacji pozarządowych, które znacząco wpływają na rozwój miasta i jakość życia jego mieszkańców, aktywizują społeczność lokalną, sprzyjają budowaniu odpowiedzialności społecznej. Wiele dziedzin życia społecznego nie mogłoby funkcjonować bez aktywności obywatelskiej przejawiającej się we wszechstronnych inicjatywach NGO. Dlatego tak ważna jest dla nas kooperacja z wami i wzajemne wspieranie się w działalności na rzecz naszej społeczności – podkreślił prezydent Paweł Gulewski.

Rozmowy dotyczyły wielu spraw dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych w mieście. Skupiono się m.in. na poszukiwaniu sposobów na wspieranie organizacji pozarządowych, kwestiach lokali gminnych przeznaczonych na działalność NGO-sów czy zakresu realizowanych zadań.

Toruński Kongres Dialogu odbywa się w dniach 10-11 września 2024 r. Pierwszego dnia uczestnicy prowadzili rozmowy przy moderowanych stolikach tematycznych, odbyło się także spotkanie z przedstawicielami rad okręgów. Drugiego dnia zaplanowany został otwarty dla wszystkich format Urban Café, w którym każdy może wypić kawę lub herbatę, dzieląc się swoim pomysłem na miasto lub opinią o funkcjonowaniu budżetu obywatelskiego i rolą rad okręgów w Toruniu. Równolegle realizowane są warsztaty dotyczące narzędzi włączania w konsultacje społeczne oraz proces współdecydowania o mieście seniorów, osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz osób uchodźczych i z doświadczeniem migracji. Obok spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, prezydent Paweł Gulewski będzie rozmawiał także z przedsiębiorcami.

Co dalej?

Toruński Kongres Dialogu to – jak wskazuje UM – pierwszy krok w stronę nowoczesnego miasta rozmowy. Efektem spotkania będą społeczne rekomendacje, które staną się fundamentem Konsorcjum Dialogu.

– Chcemy, aby uczestnicy wspólnie stworzyli nowe zasady toruńskiego dialogu i współdecydowania, które przekształcą sposób zarządzania naszym miastem. Przyszłe Konsorcjum Dialogu ma zastąpić dotychczasowy format konsultacji społecznych i spowodować, iż miasto wspólnie z partnerami akademickimi i organizacjami pozarządowymi zaprosi mieszkańców do współdecydowania o rozwoju Torunia. Do tego format Urban Café oraz stolików tematycznych będzie kontynuowany w powstającym Laboratorium Miejskim, które będzie służyć do projektowania, sprawdzania i wdrażania nowych pomysłów na miasto. Ponadto, co roku będziemy spotykać się na kolejnych edycjach Kongresu, aby dyskutować o zasadach toruńskiego współdecydowania, najważniejszych wyzwaniach naszego miasta oraz ulepszać wykorzystywane narzędzia partycypacji społecznej – wskazuje toruński UM.

Magdalena Winiarska / UM Toruń
Idź do oryginalnego materiału