„To, co zabieramy”- reportaż Elżbiety Wozowczyk-Leszko w środę po 18.00

zachod.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: „To, co zabieramy”- reportaż Elżbiety Wozowczyk-Leszko w środę po 18.00


W zielonogórskim Domu Opieki Senior – Wigor funkcjonuje społeczność, która wspiera się nawzajem, wspiera też rodziny opiekujące się chorymi najbliższymi.

Starość nie jest chorobą. To raczej proces naturalny i okres w życiu człowieka, który nie musi oznaczać wegetacji. Przy dobrych warunkach życia, aktywności i dbaniu o zdrowie możemy dożyć sędziwego wieku, ciesząc się każdym dniem spędzonym wśród rodziny i przyjaciół. To scenariusz pozytywny.

Bywa jednak, iż w wyniku demencji człowiek traci pełną kontrolę nad postrzeganiem rzeczywistości, często nie pamiętając o rzeczach i sprawach, nie rozpoznając najbliższych. To jest bardzo trudny czas i sprawdzian przede wszystkim dla rodziny. Test miłości, cierpliwości i troski o drugiego człowieka. Wiedzą o tym opiekunowie w ośrodkach dedykowanych osobom z chorobą otępienną i ich bliscy. Po wysłuchaniu reportażu będziemy też i my bogatsi o wiedzę, która uczy tolerancji i każdemu kiedyś może się w życiu przydać.

Demencja – zwana również otępieniem starczym – to choroba, w której przebiegu u pacjenta dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych: problemów z pamięcią, spowolnienia myślenia oraz różnego rodzaju zaburzeń zachowania. Jest to schorzenie, które występuje przede wszystkim u osób starszych. Demencja jest problemem, który dotyczy ponad 400 tysięcy osób w Polsce i ponad 50 milionów ludzi na świecie. Proces jest nieodwracalny są jednak sposoby, by proces ten opóźnić: rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek czy rozwiązywanie zagadek to czynności, które pomagają utrzymać mózg w dobrej kondycji. Regularna aktywność fizyczna, choćby codzienne spacery, wspomaga zdrowie układu nerwowego. Pomaga też farmakologia.

Idź do oryginalnego materiału