Szklanka tego soku wypita codziennie uchroni cię przed chorobami serca

zdrowie.wprost.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Sok z granatów Źródło: Shutterstock / Pixel-Shot


Świeży sok z granatów pijamy zdecydowanie zbyt rzadko. Jak dowodzą najnowsze badania, już jedna szklanka dziennie tego napoju może uchronić nas przed chorobami serca i miażdżycą. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto po niego sięgać.


Owoc granatu ma około 5-12 cm średnicy. Skórka granatu jest twarda i niejadalna, ale w środku znajdują się dziesiątki jadalnych nasion. Są bogate w błonnik, witaminy, minerały i bioaktywne związki roślinne, ale zawierają również trochę cukru.


W jednej filiżance, mieszczącej około 170 g czerwonych kuleczek, znajdziemy:


7 g błonnika,


3 g białka,


witaminę C (ok. 30 proc. dziennego zapotrzebowania),


witaminę K (ok. 36 proc. dziennego zapotrzebowania),


kwas foliowy,


potas.


Granaty zawierają dwa związki roślinne o dużych adekwatnościach leczniczych. Punicalagin jest silnym przeciwutleniaczem, który walczy z wolnymi rodnikami, a kwas punikowy to rodzaj sprzężonego kwasu linolowego o silnym działaniu biologicznym.


Sok z granatów zapobiega miażdżycy i poprawia stan tętnic


Badanie z 2004 roku, którego wynik opublikowano w czasopiśmie Clinical Nutrition wykazało, iż picie soku z granatów pozytywnie wpływa na stan tętnic. Dowiedziono, iż u pacjentów, którym podawano codziennie przez cały sok z granatów, zmiany miażdżycowe w tętnicy szyjnej zmniejszyły się o 35 proc.


Picie soku z granatów zapobiega chorobie niedokrwiennej serca


W badaniu przeprowadzonym przez Kalifornijski Instytut Badań Medycyny Prewencyjnej oceniano wpływ soku z granatów u ludzi cierpiących na niedokrwienie serca lub niewystarczający przepływ krwi do mięśnia sercowego. Czterdziestu pięciu pacjentów zostało losowo przydzielonych do spożywania szklanki soku z granatów lub napoju placebo dziennie. Pod koniec trzymiesięcznego badania naukowcy stwierdzili, iż pacjenci, którzy codziennie pili sok z granatów, wykazywali znaczną poprawę przepływu krwi do mięśnia sercowego w porównaniu z grupą placebo.


Sok z granatów korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego


Granat jest bogatym źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego i pozwala na utrzymanie prawidłowej wagi ciała.


Obniża ciśnienie krwi


Badania wykazały również, iż regularne picie soku z granatów pomaga obniżyć ciśnienie krwi.


Zmniejsza stres oksydacyjny


Naukowcy porównali sok z granatów z innymi silnymi przeciwutleniaczami, takimi jak sok winogronowy, sok żurawinowy, zielona herbata, witamina C i witamina. Badanie wykazało, iż o wiele skuteczniej zmniejszał szkodliwy wpływu wolnych rodników na błony komórkowe.
Idź do oryginalnego materiału