"Syndrom podłego świata" zbiera śmiertelne żniwo wśród dzieci. Druzgocące dane

mamadu.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży które niestety zakończyły się śmiercią, wynosi 146. Fot. 123rf.com


Zgodnie z danymi Fundacji GrowSPACE wzrosła liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży. W 2023 roku odnotowano ich ponad 2100. To dane zebrane z Wojewódzkich Komend Policji. Aż w ośmiu województwach pokazują wzrost prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Utrzymuje się także spora liczba przypadków zakończonych śmiercią – aż 146.


Ponad dwa tysiące istnień


Aktywiści Fundacji GrowSPACE Dominik Kuc, Paulina Filipowicz i Mateusz Trzaska pozyskali dane o próbach samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia z Komend Wojewódzkich Policji oraz Komendy Stołecznej. Wynika z nich, iż liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 r.ż. w 2023 roku wyniosła 2139. Liczba prób samobójczych, które niestety zakończyły się śmiercią, wynosi 146. W aż ośmiu województwach zanotowano wzrost w stosunku do 2022 roku. Jest to także drugi rok z rzędu, gdy ten smutny wskaźnik utrzymuje się powyżej dwóch tysięcy osób.

Statystyki mogą zmienić się jeszcze w lutym z uwagi na okres statystyczny Policji, który kończy się 31 stycznia.

Specjaliści zaniepokojeni


Po raz drugi z rzędu dane utrzymują się na poziomie ponad dwóch tysięcy przypadków. Sprawa niepokoi specjalistów i specjalistki, którzy niosą pomoc młodym ludziom.

Rekomendacje dla resortu


W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje 3 miliardy złotych na psychiatrię i onkologię dziecięcą. Zdaniem Fundacji GrowSPACE to spory krok w dobrą stronę, ale trzeba mieć na uwadze, na co dokładnie te fundusze powinny być wydatkowane. Do rekomendacji wydanych przez organizację należą:

dalszy rozwój pomocy środowiskowej i ambulatoryjnej, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi;

wsparcie „Referencyjności/Poziomu 0” – profilaktyki i psychoedukacji;

zwiększenie finansowania oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży dziennych i całodobowych przez Ministerstwo Zdrowia, ze szczególnym naciskiem na tworzenie nowych miejsc na oddziałach;

nacisk na kształcenie specjalistów i specjalistek – psychiatria dzieci i młodzieży jako deficytowa, zwiększanie liczby miejsc rezydenckich i stażowych, edukacja innych zawodów medycznych w temacie wspierania pacjentów psychiatrycznych;

rozwój instytucji i zawodów pozamedycznych, np. asystentów i asystentek zdrowienia;


Kluczowe są także zmiany w zakresie wyceny świadczeń NFZ, w taki sposób, aby zatrzymać odpływ specjalistów i specjalistek do rynku prywatnego. Eksperci i ekspertki apelują także o współpracę międzyresortową, wraz z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Idź do oryginalnego materiału